Je nutné škrábat? JAK?
Stačí přejet dlaní po stěně. Když se od ní práší a dlaň je barevná, škrábat musíte. Podrobnější sondu můžete provést špachtlí nebo nožem. Do malby vyřízněte kolečko velké asi jako dětská dlaň nepřerušeným řezem hlubokým až na omítku. Přes okraj vyříznutého obrazce, přejeďte špachtlí. Když jde kolečko lehce vyloupnout, nebo dokonce samo vypadne, čeká vás škrábání, ale pokud na vyloupnutí kolečka musíte použít větší sílu, původní malba drží pevně a škrábat ji není třeba.
Čtěte také: Jak na čištění žaluzií? | Čištění parket | Umývání oken a dveří
Je-li na omítce několik vrstev barvy a nátěr není kompaktní a díky odloupnutým částem vidíte všechny malby předchozích obyvatel, škrábání se nevyhnete. Základním krokem je příprava místnosti, která je dost podobná přípravě na malování. Vše, co jde, to odneste pryč, zbylý nábytek nechte uprostřed místnosti a zakryjte igelitovou nebo mikroténovou plachtou, kterou oblepíte lepicí páskou. Nakonec zakryjte také podlahu - jako nejspodnější vrstvu dejte igelit přichycený po obvodu páskou, na něj další igelit a navrch kartony, případně silnější vrstvu novin, deku či prostěradlo. Pokud necháte jen igelit, velmi pravděpodobně si ho štaflemi protrhnete. Vrchní vrstva musí být pokud možno savá, aby se vám igelitu nevytvořila vrstva barevného blátíčka ze seškrabané malby. Igelitem můžete zakrýt i skla oken (opět systém igelitová plachta + páska). A rozhodně musíte zakrýt vypínače a zásuvky, aby se vám do nich nedostala voda.
Vlhčení
Starou malbu musíte nejdříve navlhčit – čím je vrstva malby silnější, tím víc vrstev vody musíte nanést malířskou štětkou nebo širokým válečkem. Pozor, nenamáčíme si celou malbu v místnosti, ale vždy jen takovou část, kterou stihneme oškrábat dřív, než namočené stěny uschnou. Průměrně se jedná o plochu asi 15 metrů čtverečních. Aby vlhkost ze stěny neutíkala předčasně, při škrábání nevětrejte. To platí o klasických barvách, ale na škrábání disperzních omyvatelných nátěrů budete potřebovat speciální roztok, který koupíte ve specializovaných obchodech.
Škrabky a špachtle
Na škrábání budete potřebovat škrabku nebo širokou špachtli. Nezapomínejte na to, že se vám díky tlaku planžeta škrabky může zkrátit, takže lépe je mít jich přichystáno víc. Škrábat začínáme vždy u stropu, případně rovnou na něm. Postupujeme opatrně tak, abychom nepoškodili omítku nebo štuk. Nejcitlivější je na škrábání omítka sádrová. Škrabku či špachtli se snažte držet v malém úhlu ke stěně – tak budete mít větší šanci, že omítka zůstane neporušená. Pokud mezi stropem a stěnou není ostrá hrana, ale zaoblený přechod, držte škrabku tak, aby se škrábanou plochou svírala pravý úhel, a nátěr jakoby shora strhávejte dolů. Případně můžete v této části malbou vymýt vodou a vydrhnout kartáčem z tvrdými štětinami. Pokud vám to půjde ze začátku pomalu a vymezená plocha vám oschne, než ji doškrabete, znova ji namočte.
Úklid
Seškrábanou vrstvu odstraňte smetáčkem, nebo opět omyjte vodou. Když je seškrabáno, práce ještě nekončí. I když budete pečliví, na zdi sem tam zůstanou tzv. nedoškrabky. Proto je dobré omýtku rozmýt horkou vodou za pomoci krátké kulaté štětky. Voda by měla být skutečně horká a pokud možno čistá, budete ji tedy muset poměrně často měnit. Rozmávejte kroužením až do ztracena tak dlouho, až bude povrch hladký a čistý. Finální stěna by měla působit jednobarevně.
Opravy
Po každém škrábání se objeví řada nerovností, skulin či jiných chyb v podkladu. Opravte je buď sádrou, nebo stěrkovým tmelem. Nakonec povrch stěny natřete penetrací. A pak už jen ukliďte a buď si dopřejte delší odpočinek, nebo se rovnou dejte do malování.