Teracová dlažba je velmi odolná podlahová vrstva, která se nejčastěji využívá u podlah garáží, balkónů, autodílen či servisů, v obchodech a jiných místech s vysokými požadavky na mechanickou odolnost. Teracové dlaždice můžeme využít jak v interiéru tak i exteriéru. Díky svému vzhledu bývá teraco používáno i v reprezentativních místnostech. V článku naleznete postup pokládky teracové dlažby do cementu.
Podlahy
Podlahy jsou konstrukce (jednovrstvé či vícevrstvé), které tvoří povrchové úpravy stropů. Podlaha navazuje na nosnou část podkladní betonové vrstvy (základová deska) nebo na nosnou část stropní konstrukce ve vyšších patrech. Návrh skladby jednotlivých vrstev podlah závisí na účelu místnosti. V potaz musí být brána intenzita provozu, které je podlaha vystavena.
3 základní vrstvy podlahy
#1 Nášlapná vrstva – finální podoba podlahy, jak jí zná každý z nás. Spojovací hmota (např. lepidlo nebo tmel), která připojuje nášlapnou vrstvu k roznášecí, spadá do této podlahové vrstvy.
#2 Roznášecí vrstva – už podle názvu je patrné, že tato vrstva roznáší zatížení do větší plochy, následně pak přes izolační vrstvu do stropní konstrukce. Dále slouží jako podklad pro nášlapnou vrstvu.
#3 Vrstva izolační – slouží především jako tepelně technická a akustická (zvukotěsná) izolace. Dále působí jako ochrana proti vlhkosti, záření a plynům.
Základní funkce podlah
Mechanická odolnost – všechny vrstvy podlahy musí odolávat mechanickému namáhání. Jsou sledovány a zkoušeny následující vlastnosti:
- Pevnost v tlaku - záleží na typu nášlapné vrstvy, podle toho je pak pevnost v tlaku dána normami
- Pevnost v tahu - podlahové vrstvy pod nášlapnou vrstvou musí mít pevnost minimálně 0,5 MPa
- Odolnost proti nárazu
- Odolnost proti soustředěnému zatížení
- Tvrdost povrchu - sleduje se u tvrdých a nepružných nášlapných vrstev
- Pružnost
- Odolnost proti opotřebení
Akustické požadavky – hodnotí se dva parametry:
- Vzduchová neprůzvučnost - zajišťuje dostatečný odpor konstrukce vůči průniku zvuku ze vzduchu jedné místnosti do druhé
- Kročejová neprůzvučnost - dostatečná kročejová neprůzvučnost brání přenosu zvuku, který vzniká například chůzí
Tepelně technické požadavky – sleduje se především součinitel prostupu tepla, nejnižší vnitřní povrchová teplota a kondenzace vodní páry
Odolnost proti vodě – odolné vůči vlhkosti a vodě musí být ty podlahy, které jsou těmto účinkům často vystavovány (sprchy, umývárny atd.)
Hygienická nezávadnost
Elektrické vlastnosti – podlaha musí být taková, aby omezila možnost úrazu el. Proudem
Požární bezpečnost
Estetické požadavky – požadavky jsou kladeny především na stálobarevnost povrchu
Odolnost vůči chemikáliím – vyžaduje se v např. laboratořích
Optické vlastnosti
Konstrukční řešení
- Podlahy tuhé – tyto podlahy neobsahují kročejovou izolaci
- Plovoucí podlahy – skládají se z nášlapné vrstvy, roznášecí vrstvy a izolační vrstvy, dělení na lehkou a těžkou plovoucí podlahu
- Dvojité podlahy – nášlapná vrstva je od podkladu oddělena vzduchovou dutinou, ta slouží pro vedení rozvodů, např. vytápění, elektřina
Dnešní trh nabízí nepřeberné množství podlahových krytin. Závisí tedy jen na nás, jakou formu krytiny zvolíme. Jako příklady je možné uvést PVC podlahy, pryžové podlahy, vinylové podlahy, linoleum, dřevěné podlahy, laminátové podlahy a mnohé další.
Další inspirativní čtení o podlahách:
- Podlahy – více otázek než odpovědí
- Možnosti uplatnění vláknobetonu s vlákny BeneSteel
- Vady podlah
- Podlahářské služby