Podlahy

Podlahy jsou konstrukce (jednovrstvé či vícevrstvé), které tvoří povrchové úpravy stropů. Podlaha navazuje na nosnou část podkladní betonové vrstvy (základová deska) nebo na nosnou část stropní konstrukce ve vyšších patrech. Návrh skladby jednotlivých vrstev podlah závisí na účelu místnosti. V potaz musí být brána intenzita provozu, které je podlaha vystavena.

Kapitoly tématu „Podlahy"

3 základní vrstvy podlahy

#1 Nášlapná vrstva – finální podoba podlahy, jak jí zná každý z nás. Spojovací hmota (např. lepidlo nebo tmel), která připojuje nášlapnou vrstvu k roznášecí, spadá do této podlahové vrstvy.

#2 Roznášecí vrstva – už podle názvu je patrné, že tato vrstva roznáší zatížení do větší plochy, následně pak přes izolační vrstvu do stropní konstrukce. Dále slouží jako podklad pro nášlapnou vrstvu.

#3 Vrstva izolační – slouží především jako tepelně technická a akustická (zvukotěsná) izolace. Dále působí jako ochrana proti vlhkosti, záření a plynům.

Konstrukční vrstvy podlah

Základní funkce podlah

Mechanická odolnost – všechny vrstvy podlahy musí odolávat mechanickému namáhání. Jsou sledovány a zkoušeny následující vlastnosti:

  • Pevnost v tlaku - záleží na typu nášlapné vrstvy, podle toho je pak pevnost v tlaku dána normami
  • Pevnost v tahu - podlahové vrstvy pod nášlapnou vrstvou musí mít pevnost minimálně 0,5 MPa
  • Odolnost proti nárazu
  • Odolnost proti soustředěnému zatížení
  • Tvrdost povrchu - sleduje se u tvrdých a nepružných nášlapných vrstev
  • Pružnost
  • Odolnost proti opotřebení

Akustické požadavky – hodnotí se dva parametry:

  • Vzduchová neprůzvučnost - zajišťuje dostatečný odpor konstrukce vůči průniku zvuku ze vzduchu jedné místnosti do druhé
  • Kročejová neprůzvučnost - dostatečná kročejová neprůzvučnost brání přenosu zvuku, který vzniká například chůzí

Tepelně technické požadavky – sleduje se především součinitel prostupu tepla, nejnižší vnitřní povrchová teplota a kondenzace vodní páry

Odolnost proti vodě – odolné vůči vlhkosti a vodě musí být ty podlahy, které jsou těmto účinkům často vystavovány (sprchy, umývárny atd.)

Hygienická nezávadnost

Elektrické vlastnosti – podlaha musí být taková, aby omezila možnost úrazu el. Proudem

Požární bezpečnost

Estetické požadavky – požadavky jsou kladeny především na stálobarevnost povrchu

Odolnost vůči chemikáliím – vyžaduje se v např. laboratořích

Optické vlastnosti

Konstrukční řešení

  1. Podlahy tuhé – tyto podlahy neobsahují kročejovou izolaci
  2. Plovoucí podlahy – skládají se z nášlapné vrstvy, roznášecí vrstvy a izolační vrstvy, dělení na lehkou a těžkou plovoucí podlahu
  3. Dvojité podlahy – nášlapná vrstva je od podkladu oddělena vzduchovou dutinou, ta slouží pro vedení rozvodů, např. vytápění, elektřina

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství podlahových krytin. Závisí tedy jen na nás, jakou formu krytiny zvolíme. Jako příklady je možné uvést PVC podlahy, pryžové podlahy, vinylové podlahy, linoleum, dřevěné podlahy, laminátové podlahy a mnohé další.

Další inspirativní čtení o podlahách:

Jak si položit teracovou dlažbu?

Teracová dlažba je velmi odolná podlahová vrstva, která se nejčastěji využívá u podlah garáží, balkónů, autodílen či servisů, v obchodech a jiných místech s vysokými požadavky na mechanickou odolnost. Teracové dlaždice můžeme využít jak v interiéru tak i exteriéru. Díky svému vzhledu bývá teraco používáno i v reprezentativních místnostech. V článku naleznete postup pokládky teracové dlažby do cementu. 

Jak vybrat PVC podlahy?

PVC podlahy známe už od 19. století, kdy podlahy z polyvinylchloridu spatřili světlo světa. Podařilo se tehdy spojit velmi významné vlastnosti dvou různých podlahových krytin: koberce a vinylu. Podlahy jsou vyráběny ze skelných vláken potažených vrstvou PVC. Avšak při výběru čehokoli do vašeho obydlí je nutné nejdříve vědět, na které parametry je nutné dávat si pozor. Pojďte se tedy s námi podívat na to, jak vybrat PVC podlahu, abyste s koupí byli spokojeni i po delším čase.

Jakou podlahu do dětského pokoje?

Každý, kdo má děti ví, jak moc důležitou roli hraje v dětském pokoji podlaha. Sotva začnou lézt, usalaší se na podlaze a vydrží jim to často až do studentských dob. Ostatně, my jsme to dělali taky. Jen naši rodiče měli tehdy podstatně menší výběr toho, co na podlahu dát.

Jak vybetonovat podlahu?

Pokud by vás dnes někdo pozval domů a měl podlahu z udusané hlíny, zřejmě byste si pomysleli, že se zapomněl někde ve středověku. Betonová podlaha je dnes naprostou samozřejmostí. Kvalitní zednické firmy se dokonce chlubí tím, že dokážou vybetonovat dům během jediného odpoledne. Jestliže si však budete betonovat sami, určitě ušetříte!

Smrkové obkladové palubky

Toužíte po krásném přírodním designu? Líbí se vám profil smrkového dřeva? Obkladové palubky ze smrku představují rychlé a efektivní řešení pro interiér i exteriér. Ať už plánujete tónovanou nebo bezbarvou úpravu, budou pro Vás vybroušené palubky tím pravým ořechovým.

CETRIS - cementotřískové stavební desky

Cementotřískové desky cetris jsou materiálem s velkým využitím a zárukou kvality.

Samotnou základní desku CETRIS vyrábí společnost CIDEM Hranice, a.s. (výrobní závod je v provozu již od roku 1991). Od samotného počátku došlo k řadě rozšiřování - produktů i služeb.

Dřevovláknité izolační desky STEICO

Když je třeba zabránit pronikání nebo unikání tepla, je načase začít se zajímat o tepelné izolanty. Většinou se tak stává při zateplování domů, objektů či technického potrubí a obvykle si lze zvolit nejvhodnější typ izolace, což pak značí zjevnou energetickou úsporu. Jak se ale orientovat v široké škále sortimentu na současném trhu?

Čím vyrovnat podklad podlahy? - kamenivem z Liaporu

Co je Liapor? - podsyp pod suché plovoucí podlahy.

Můžeme ho využít jak při novostavbách, tak i rekonstrukcích. Položení je velmi jednoduché a rychlé. A také čisté, jelikož není potřeba žádného mokrého procesu. S tímto materiálem lze manipulovat ručně a bez problému ho přepravit po celém stavebním objektu.

OSB desky (Oriented Strand Board)

OSB desky neboli Oriented Strand Board (název je převzat z angličtiny) náleží v současné moderní a pokrokové době k velmi populárním, poptávaným a netradičním stavebním materiálovým prvkům. Po právu se mohou pyšnit téměř dokonalými vlastnostmi, mnohostranným využitím a vynikajícím poměrem ceny ke kvalitě tohoto zboží.

Podlaha z desek FERMACELL - Sádrovláknité desky

Nechcete studenou vrzající podlahu? Máme pro Vás jednoduché řešení a to podlahový systém FERMACELL. Zvýšíte si jím kvalitu a komfort bydlení ve Vašem bytu nebo domu. Podlahy FERMACELL můžete použít jak při stavbě, tak i při rekonstrukci. Vlákna ze směsi sádry a papíru (získaného recyklací) tvoří totiž pevnou vazbu a proto mají v každém bodě průřezu stejné vlastnosti. Navíc jsou zcela ekologicky nezávadné.

LIAPORové kamenivo pro vyrovnání a izolování podlah

Co je to Liapor a na co se dá použít? To jsou určitě základní otázky, které si položí nejeden kutil. Zkušenější odborníci, se již určitě setkali s tímto stavební materiálem, který má jediný účel a to vyrovnat/zaizolovat podlahy, ale i stěny. Nejdříve si tedy pojďme představit, z čeho se skládá a jaké má vlastnosti.

Oprava betonové podlahy stěrkováním

Podlaha musí splňovat několik důležitých kritérií, jako jsou pevnost, rovnost, odolnost proti chemickým látkám, mrazuvzdornost, žáruvzdornost, musí mít dobrou životnost, ale i dobré tepelně-izolační vlastnosti. Někdy se ale stává, že nedokonalou prací, vlivem počasí, ale i samotnými stavebními materiály dochází k popraskání podlahy.

OSB desky bez a s perodrážkou

OSB desky jako praktický stavební materiál asi netřeba nikomu dlouze představovat. Vydobyly si oblibu nejen u domácích kutilů, ale i profesionálů, díky svým jedinečným vlastnostem. Z hlediska širokoúhlého použití se uplatňují v mnoha odvětvích stavebních prací. Vyrábějí se ze ponejvíce ze tří až čtyř k sobě stlačených desek z velkoplošných třísek. Každý výrobce se uchyluje k o něco rozdílné technologii, což se promítá i na kvalitě. Proto je vhodné udělat si před koupí aspoň základní průzkum.

FORTELOCK Podlaha do garáže - vinylové dlaždice se zámkem

Potřebujete si vybudovat podlahu do garáže a nevíte jaké použít materieály a jak na to? Zde je malý článek o tom, co byste měli udělat a jaké byste měli použít stavební materiály. Důležitými faktory pro vybudování podlahy je to, že podlaha musí být jak pevná, tak odolná proti chemickým látkám.

Sami dobře víte, že čas od času vám může z auta vytékat jak olej, tak benzín, či jiná kapalina. A pokud podlaha není pevná, dobře zaizolovaná, mohlo by dojít k znečištění jak spodních vod, tak samotné půdy. A to má nepříznivý vliv na naše zdraví.

Jakou podlahu do garáže?

Při stavbě či přestavbě rodinného domku je třeba neustále řešit nějaká dilemata, týkající se nejenom základních stavebních úprav, dokončovacích prací nebo pak následného vybavování a zařizování. Ve finále na řadu přicházejí také venkovní úpravy, plot, brána, garážová vrata, bezpečnostní systém. Velkým oříškem je také pro mnohé výběr vhodné ideální a nejlépe bezúdržbové podlahy do garáže za rozumnou cenu.

Jak vybrat podlahovou krytinu?

Při zařizování nového domova či při likvidaci propšlapaných koberců a letitého PVC v pokojích se naskýtá široká škála v sortimentu podlahovin.

Chcete našlapovat měkce a tiše? Máte zájem především o bezúdržbové podlahové krytiny? Vybíráte podle ceny nebo kvality?

Pokud si umíte nastavit všechna optimální kritéria, není nic jednoduššího, než se porozhlédnout a pořídit podlahové krytiny na míru vašim potřebám a požadavkům.

Jak na odstranění hluku zvukovou izolací podlahy?

Jednou z možností jak snížit hluk vaši podlahy při chůzi, cvičení, či hlučných sousedů, rodinky, je zvuková izolace podlahy. Zvuk je mechanické vlnění přenášené vzduchem. Příliš hlučný zvuk nepříjemně působí na naše zdraví, jak po stránce psychické, tak fyzické. Hladina hluku (zvuku) je daná normou č. 502/2000 Sb., která přesně definuje co je to zvuk, hluk, jejich parametry, čím se měří a jaké jsou jejich limity.

Jak na rekonstrukci podlahy? - tradiční vs. oblíbené metody

Koupili jste si starší dům, či byt a chatu? Prvně co byste měli udělat je zkontrolovat zda podlahy nebotřebují rekonstrukci.

Po podlaze chodíte pravidelně a jeli křivá, či má různé trhliny, je nutné ji opravit. Rovný, hladký povrch je velmi důležitý jak pro naši správnou chůzi (nezatěžujeme klouby), ale i pro následné umístění nábytku a jiného vybavení v místnosti.

Jak a čím rekonstruovat podlahu? Existuje několik řešení. Všechno se odvíjí jak od vašich finančních možností, tak o představě nového majitele, jaký vzhled má mít nová podlaha. V tomto článku je pár možností, jak toho dosáhnout.

Přechodové profily a okrajové lišty

Přechodové profily používáme k zamaskování nehezkých okrajů rozhraní rozdílných podlahových krytin. Tyto profily umístěné v místech největšího pohybu osob jsou mnohem náchylnější na opotřebení než okrajové lišty, které jsou osazené podél stěn. Okrajové lišty kromě maskování okrajů podlahy mohou sloužit i k zakrytí rozvodů topení nebo elektrických kabelů.

Jak na údržbu dřevěných podlah?

Pod údržbou si představíme drobné opravy poškozené nášlapné vrstvy a pravidelné čištění. Zanedbáváním údržby dřevěných podlah dochází především k zkrácení jejich životnosti.

Jak na opravu betonových mazanin?

Nejdříve si popíšeme co je to betonová mazanina? Z názvu je patrné, že pro výrobu mazaniny použijeme betonovou směs. Tato směs by neměla obsahovat mnoho vody. Proč? Protože by pak podlaha nemusela být ideálně rovná. A taktéž příliš „suchá“ směs snížuje pevnost betonu.

Vyhledávání

Aktuální články