Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit vosk z podlahy?

  

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Záleží totiž na tom, jaký vosk a z jaké podlahy chceme vyčistit. V podstatě existují dvě základní vosková nebezpečí pro naše podlahy – rozehřátý vosk ze svíček a vosky určené k ošetření podlah. Bohužel, ani takzvaně specializované vosky nemusí sedět přesně vaší podlaze a pak se místo královského lesku dostaví nevzhledné fleky, kterých se nemůžete zbavit. Ale vosk z podlahy odstranit skutečně jde, i když platí, čím dříve to uděláte, tím lépe, což platí zejména u dřevěných podlah nebo jiných porézních materiálů. 

Podlaha pokapaná svíčkou

Romantické osvětlení svíčkami se může změnit v podlahovou noční můru, zvlášť když necháme nekapat červený vosk na světlou podlahu, nebo naopak bílý na tmavou. A úplně nejlepší je to na koberci. Můžete sice zkusit vosk odškrábat, ale jednak to bude trvat dlouho a také můžete s voskem poškrábat i podlahu. A z koberce prostě vosk seškrábat nejde. Proto doporučujeme jinou metodu. Budete potřebovat zdroj tepla, savý papír a trpělivost.

  1. Z dřevěné, laminátové, korkové, vinylové, linoleové, ale i z dalších pevných typů podlahových krytin svíčku odstraníte pomocí klasického vysoušeče vlasů neboli fénu. Na vosk položte papírovou utěrku. Vysoušeč pusťte na nejteplejší stupeň a vosk začněte za jeho pomoci rozehřívat. Změklý vosk se vsákne do utěrky a co ne, to papírovou utěrkou otřete. Postup budete muset asi několikrát opakovat, protože vosk taje po vrstvičkách. Ale s trochou trpělivosti bude podlaha zase čistá.
  2. Na koberce, textilní předložky, zvířecí kůže a další podobné materiály budete potřebovat žehličku, papírovou utěrku a pečící papír. Na postižené místo položte nejdříve papírovou utěrku a na ni pečící papír. Pak začněte opatrně zapnutou žehličkou pečící papír přejíždět a papír bude vosk absorbovat. Důležité jsou obě papírové vrstvy. Utěrka je dostatečně savá, aby se do ní rozpuštěný vosk vsákl, ale bez pečícího papíru byste ji mohly ke koberci připéct i s voskem. Pečící papír totiž funguje jako izolační vrstva. Propustí ze žehličky dost tepla na to, aby se vosk rozehřál, ale zároveň ne dost na to, aby se papír přichytil na podklad.

Špatně vybraný vosk na ošetření podlahy

Někdy si při velké snaze pořídit naší podlaze co nejluxusnější údržbu koupíme vosk pro zvýšení lesku, nebo voskový čistič podlah, ale zrovna naše podlaha na něj může reagovat poněkud alergicky. Jako prevenci doporučuji takové materiály vyzkoušet na nějakém co nejméně viditelném místě a na celou podlahu ho použít až ve chvíli, kdy budeme s testem spokojeni.  Někdy méně je více a čistá podlaha bez blyštivého lesku může být stejně krásná jako její nablýskaná kolegyně.

Pokud se nám ale povede podlahu pokrýt skvrnami, které nejdou dolů ani horkou vodou, ani saponátem, bude třeba co nejdříve zakročit radikálněji. Nejjednodušší cestou je specializovaný čistič z hobby marketu. Ale pozor, i ten před použitím vyzkoušejte na malém kousku podlahy, abyste si místo pomoci nepořídil ještě větší problém. Typů, jak na odstranění voskového povlaku se skvrnami, je hned několik, ale ne každá metoda se hodí pro každou podlahu, proto opět nezapomeňte testovat na malém skrytém kousku podlahy.

  1. Jemná drátěnka a tekutý písek na nádobí
    Metoda je sice poněkud fyzicky náročná, ale funguje. Na postiženou plochu naneste prostředek a jemnými pohyby odstraňte voskový povlak. Nakonec setřete hadrem nebo mopem s teplou vodou.
  1. Odmašťovací prostředky (pěny)
    Pěnu nastříkejte na podlahu a přetřete suchým hadrem. Vosk by měl zmizet už po prvním nástřiku, pokud ne, postup zopakujte.
  1. Parní mop
    Funguje to podobně jako žehlička u klasického vosku – teplem se vosková vrstva rozpustí a setře. Ale ruční mopy, které bývají v domácnostech, nemají na velkou plochu dost velký výkon. V případě, že jsou skvrny po celé místnosti, je vhodnější si vypůjčit výkonnější parní mop, třeba v půjčovně nářadí.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.8/5 (5 hlasů)





Související články