Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak natřít staré kovové zárubně?

  

Zejména ve starších domech se stále ještě můžeme setkat s původními kovovými zárubněmi. Obvykle jsou natřeny nepříliš hezkou barvou – nejčastěji to bývá tmavě červená, hnědá nebo béžová. Při úpravách bytu se obvykle vymění dveře, ale málokdo se odhodlá vybourat i zárubně, pokud byt neprochází celkovou rekonstrukcí. Přesto můžete vzhled zárubní zásadně vylepšit novým nátěrem.

Nestačí jen vybrat nový odstín, ale zárubně je třeba na natírání pořádně připravit. Prvním krokem je příprava zárubní, což představuje, nejen vysazení dveří, ale také:

  • odmaštění zárubní
  • zbroušení zárubní
  • odstranění starších vrstev nátěrů, pokud nejsou jednolité

Na zbroušení starých vrstev barvy použijte brusnou houbičku na kov, která je určena pro ruční obrušování, nebo kovový kartáč. Tak se povrch nejen zdrsní, ale odstraní se i případná rez. To ale neplatí, pokud se původní nátěr loupe. V takovém případě je nutné starý nátěr mechanicky za pomoci horkovzdušné pistole a špachtle, nebo speciálním odstraňovačem barvy. Na odmaštění stačí horká voda se saponátem.

Abyste si natíráním zárubní nepoškodili výmalbu nebo tapetu, zárubně oblepte krycí páskou, která stěnu ochrání a zároveň se dá po dokončení práce jednoduše odstranit. Podlahu zakryjte kartonem nebo plastovou fólií.

Nátěr by měl mít vždy základní a vrchní vrstvu. Můžete použít jak syntetické, tak i vodou ředitelné barvy, výběr na trhu je velmi široký, ale určitě jako základní nátěr použijte specializovanou barvu na kov. Takové moderní barvy obsahují antikorozní ochranné látky, které zabrání poškození zárubní.  Pokud použijete syntetiku, nezapomeňte si koupit i ředidlo.

Barvu vrchní vrstvy vybereme podle svého vkusu a také podle barevného ladění místnosti. Nemusíme se omezovat jen na bílou, hnědou či černou. Naopak, v dnešní době jsou stále populárnější i pastelové barvy, což může barevně podtrhnout třeba vzhled dětského pokoje. Podle typu vybrané barvy zárubně natřeme buď jednou, nebo i dvěma vrstvami vrchní barvy.

Nakonec po zaschnutí barvy odstraníme krycí pásku a nasadíme dveře zpět do zárubní

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.9/5 (10 hlasů)

Související články