Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak udržovat plastová okna?

  

Plastová okna jsou stále populárnější. Dávno už neplatí, že jsou jen bílá či hnědá. Dnes se díky speciálním fóliím dodávají okenní profily ve všech možných barvách, designech dřeva i jiných přírodních materiálů, či dokonce kovu. Jejich výhodou proti klasickým dřevěným okenním rámům je daleko jednodušší údržba. Nečeká na vás pravidelné lakování, nebo dokonce namáhavé broušení, ale i tak je třeba se jim věnovat, a to minimálně jednou ročně.

Mytí se týká i rámů

Asi neznáte nikoho, kdo myl rád okna. Stále víc domácností si na tuto nepříjemnou činnost objednává úklidové firmy. U plastových oken je ale lépe si to ohlídat, protože fólie na okenních rámech se nesmí poškodit.

V každém případě by se rámy měly mýt jako první, abychom si pak zbytečně neušpinili skla. Pokud jde o rámy, nikdy nepoužívejte žádné agresivní čisticí prostředky, které obsahují rozpouštědla. Takové prostředky by totiž mohly porušit kontakt lepidla, které drží fólii na profilu, a fólii byste si tak poškodili. Nevhodné jsou také přípravky s abrazivními složkami a zakázané je také cokoli ostrého, tedy různé škrabky či jiné ostré nástroje, nebo drsné houbičky či drátěnky. Tím vším byste si povrch plastového okna poškodili nevratně. Nikdy také nezkoušejte okna čistit na sucho.

Co lze použít na čistění rámů?

Nejlepší je klasická horká voda s trochou prostředku na nádobí a měkká houbička či hadřík. Můžete použít i parní čistič, ale protože každý jednotlivý čistič má jinou intenzitu páry, je vhodnější účinek páry vyzkoušet nejdříve na nějaké méně viditelné části okenního rámu. Někteří výrobci oken nebo fólií na okenní profily nabízejí i specializované čističe na silně znečištěné rámy.

Nezapomínejte ani na spodní část rámu, kde jsou otvory, kudy se odvádí z rámu voda. Tyto otvory se rády zanášejí nečistotami, takže je nutné je pravidelně kontrolovat a udržovat průchozí.

Okna potřebují nejen čistit

Minimálně jednou ročně je také potřeba utáhnout uvolněné úchyty a kličky. Obvykle stačí nadzvednout kryt pod kličkou, otočte ho do vodorovné polohy a pak dotáhnout šrouby. Kování je dobré naolejovat, aby fungovalo bez zadrhávání. Když budete používat dvakrát ročně ošetřovat těsnění speciálním silikonovým olejem, značně tím prodloužíte jeho životnost. Případně poškozené těsnění je třeba ihned vyměnit. Protože každý výrobce používá trochu jiný typ těsnění, nakupujte ho jen tam, kde se prodává vaše značka oken.

Poškození fólie na profilu

Plastová okna se nemusí natírat. Povrchové fólie na okenních profilech jsou barevně stálé, takže jediným důvodem pro jejich výměnu je mechanické poškození. Máte-li povrch okna takto poškozený, můžete to buď zkusit sami s pomocí opravných fólií, ale není to zas až tak jednoduché. Proto radši kontaktujte svého výrobce oken a objednejte si odbornou pomoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články