Metráž nebo kusy?
Dnes si můžete vybrat z velkého množství koberců v rolích, tzv. metráže, tak i koberců kusových v nejrůznějších tvarech (čtverce, obdélníky, kruhy, ovály…). Z8leží jen na vašem vkusu a preferencích. Pokud ale máte doma seniora nebo někoho, kdo se hůře pohybuje, jsou vhodnější koberce nalepené na celou plochu místnosti.
Není metr, jako metr
Při nákupu koberců je cena vždy uváděna za metr, ale je velký rozdíl mezi cenou za běžný metr a metr čtvereční. Cena za běžný metr je cena za obdélník, jeho jedna strana měří 1 metr a druhá strana měří jako šíře role. Takže u čtyřmetrové role je cena běžného metru rovna 4 m2 (4 × 1 m), zatímco u dvoumetrové role se jedná jen o 2 m2 (2 × 1 m). Proto si při výběru vždy porovnávejte stejné veličiny, případně si cenu přepočítejte na m2, abyste při placení nebyli nepříjemně překvapeni. Každopádně v obchodech se může setkat s oběma druhy cen, takže je nezaměňte.
Autor: PDP
Ořez
Další zapeklitostí je při nákupu koberce tzv. ořez. Všichni vám poradí, že byste měli mít cca o 10 cm víc, než je plocha místnosti. To se dá jednoduše spočítat, pokud je místnost klasický čtyřúhelník, ale čím je plocha místnosti členitější, tím je to složitější. Nezapomínejte ani na dveřní rámy, které jsou v některých místnostech zanořeny do zdi. Není dobré prostor dveří flekovat malým kouskem odřezku. Jedná se o jedno z nejzatíženějších míst, a proto je dobré mít zde koberec v jednom celku.
Kvalita
Pozor na super skvělé nabídky extrémně levných koberců. Může se totiž jednat o nezátěžové koberce určené například do výstavních stánků nebo pro podobné krátkodobé účely. Doma by vám ale takový koberec příliš dlouho nevydržel. Obvykle jsou vyrobeny z polypropylenu nebo podobných materiálů, nejsou stálobarevné a také se komplikovaně udržují v čistotě.
Naopak jiné syntetické materiály jsou pro koberce do domácnosti vhodné, ať už se jedná o polyester, polyamid nebo z umělých nejkvalitnější polyakryl. Ten se kvalitou blíží kobercům vyrobeným z přírodních vláken (vlna, hedvábí, nebo bavlna). K dostání jsou i koberce kombinující syntetické a přírodní materiály.
Pro cenu koberce je podstatná i technologie, kterou byl vyroben. Koberce jsou vpichované, všívané nebo tkané. A rozdílná je také tzv. nášlapná vrstva, kterou může tvořit buď střižený vlas, smyčky, strukturované smyčky nebo jejich kombinace, liší se také podklad koberce a mnoho dalších parametrů. Výběr je v podstatě věda, takže mohu-li doporučit, jděte se podívat do nějakého specializovaného obchodu a nechte si poradit materiál i provedení. A pokud si náhodou nevybere na místě ten pravý koberec, vybaveni informacemi o potřebné kvalitě si vyberte v e-shopu. Není nad to se koberce dotknout. Já osobně jsem kdysi na internetu vybraný koberec naštěstí nekoupila. Protože se jednalo o celkem velkou plochu, rozhodla jsem provést osobní obhlídku v obchodě a to bylo dobře. Vybraný typ mě doslova pálil na kůži, materiál a já jsme se prostě neměli rádi, takže jsem nakonec koupila úplně jiný.
Cena
Cena za běžný metr či metr čtvereční se liší podle vybraného materiálu, výšky vlasu, typu zátěže a dalších vlastností, přičemž přírodní koberce jsou zpravidla dražší než syntetické. Čím větší šířka role, tím je většinou nižší cena metr čtvereční, ale dejte pozor, abyste neměli s příliš širokým kobercem zbytečně mnoho odpadu. To by naopak nákup prodražilo. Ceny klasických bytových koberců začínají mezi 100 až 200 Kč za metr čtvereční, ale pokud máte dost peněz, můžete si samozřejmě pořídit i podstatně dražší, nebo si objednat koberec na míru. Výběru věnujte určitě čas, nejedná se o investici na jeden týden. To ostatně platí nejen o ceně, ale i o designu, zuřivé barvy obvykle časem omrzí, ale málokdo koberce mění každý rok.