Jak namíchat maltu na zdění?

Můžete si myslet, že nejlepším způsobem, jak maltu získat, je si ji koupit. Avšak, pokud si namícháte maltu na zdění sami, třeba se budete divit, jak jste rádi, že jste udělali něco navíc. Jestli doma máte potřebné suroviny na namíchání, může vás malta vyjít levněji než ta koupená napytlovaná. Teď si ale řekneme, co malta je, jak ji namíchat a co přesně přidat.

Co je to malta? - jedná se o směs několika surovin. Mezi tyto suroviny nejčastěji patří písek, cement, vápno a voda. 

Jakou maltu můžeme namíchat? - Nejběžnější jsou malty: MC - cementové malty, MVC vápeno-cementové malty, MV vápenná malta

Snadný způsob jak připravit maltu (ať na zdění nebo omítání vnitřních i vnějších omítek) je s pomocí UNIMALTU (obchodní název speciálně upraveného cementu, při použití tohoto cementu není potřeba vápno). Více informací je o několik odstavců níže.

Klasická malta na zdění nebo omítání. (písek, unimalt, voda)

Malta na zdění

Vápenná malta

Kašovitá směs, která se používá ve stavebnictví jak na zdění tak i na omítky. Vyrábí se z vody, písku a vápna.

Poměr jednotlivých složek: 1m3 písku : 140 kg vápna : 240 až 350 litrů vody

V minulosti to byl jediný druh malty. Její pomocí jsou postaveny prakticky všechny středověké stavby. Výdrž těchto staveb (stovky let) bez poničení může být způsobena starou technologií hašení vápna. Vápno se hasilo ve velkých hlubokých jamách a nechalo se zde uzrát několik let.

Vápenné malty jsou nyní používány jen ojediněle.

Nevýhody vápenné malty: Menší životnost oproti omítkám cementovým. Použití tohoto druhu fasády je trochu riskantní, protože kvalitní nanášení může provést jen zedník s mnohaletou zkušeností. Když začne omítat amatér, nemusí omítka vydržet ani pět let. Musíte si také dát velký pozor na bezpečnost práce, jelikož když se vápno dostane do očí, musí se okamžitě vypláchnout, jinak hrozí poškození zraku či úplné oslepnutí.

Vápenocementová malta

Komínové a více namáhané zdivo.

Poměr jednotlivých složek: 1m3 písku : 100 až 120 kg vápna : 50 až 120 kg cementu : 240 až 350 litrů vody

Cementová malta

Používá se pro silně namáhané zdivo.

Poměr jednotlivých složek: 1m3 písku : 250 až 450 kg cementu : 240 až 350 litrů vody

Zdroj poměrů: Kniha Úprava bytu - řemeslné práce v bytě a rodinném domku

Malta z UNIMALTU 14

Unimalt 14 je speciální směs cementu a dalších přísad. Vyrábí se v cementárně u Hranic (město v okrese Přerov v Olomouckém kraji). Toto práškové maltové pojivo se používá při výrobě malt pro zdění i omítání (není vhodný na výrobu betonu!). Díky svému složení není potřeba vápenného hydrátu (vápna).

Poměry složek při použití unimaltu:

Toto jsou oficiální informace uvedené na obalu výrobku (doporučené dávkování). Pokud přidáte více Unimaltu, pak se z malty stává extrémně tvrdá hmota (podobná betonu), do které zatlouct hřebík je nemožné. Navíc je zde větší riziko, že omítka popraská.

Pro zdění 300 kg unimaltu 1300 kg písku 230 l vody
Pro omítání 44 kg (300 kg) unimaltu 220 kg (1500 kg) písku  38 l (260 l) vody

V případě malty na omítání - přidáváme více písku i vody.

Výše uvedené poměry jsou nepraktické. A člověk si je musí přepočítat.

Unimalt je dodáván v 25 kg pytlích.

Kolik potřebuji jednotlivých položek na 25 kg pytel Unimaltu?

Při zdění je na pytel potřeba přibližně 108 kg písku a 19 lítrů vody (necelé 2 konve desetilitrové). A na půl pytle pak 54 kg a 9,5 litru vody.

Pří omítání potřebujeme na pytel Unimaltu 125 kg písku a 22 litrů vody. A na půl pytle 62,5 kg a 11 litrů vody.

Pozor! Na vlhký písek. Hmotnostní poměr vody a písku se pak liší! V tomto případě přidáváme mnohem menší množství vody.

Jak připravit maltu v míchačce?

Můžeme si vybrat ze dvou způsobů míchání:

Suchý způsob - v míchačce nejdříve smícháme suché položky písku a cementu (případně vápna, tekuté vápno se přidává společně s vodou). Jakmile jsou tyto složky dokonale promíchané, přidáváme vodu až do stavu požadované maltové konzistence. Nevýhodou tohoto způsobu je postupné nalepování malty na buben míchačky.

Mokrý způsob - do míchačky nalejeme část vody. Následně postupně přidáváme cement, písek (případně vápno). Pokud by malta byla příliš suchá, přídáme vodu.

Na závěr maltu dokonale promícháme.

TIP: pozor na příliš mokrý písek! Při velmi vlhkém písku přidáváme mnohem méně vody. V ideálním případě písek na stavbě zakrýváme plachtou. Zabráníme jeho vlhnutí při dešti. A navíc se nám zbytečně nebude odplavovat.

Míchání v kolečkách nebo na desce?

I tento způsob je možný. I když jej doporučujeme spíše pro drobné opravy. Postup míchání je podobný, jako při použití míchačky. Jediný rozdíl je ten, že se při míchání docela nadřete. Naštěstí dnes existují ruční míchadla, které dokáží práci ulehčit.

Zkušenosti s mícháním vápenocementové malty

Když jsme chtěli namíchat maltu, použili jsme dvě lopaty vápna a dvě lopaty cementu na 12-15 lopat písku – pro zdění. Dejte si ovšem pozor na výběr písku, jelikož ne každý je vhodným do malty. Malta na zdění snese i písek s menší kvalitou, ale ten na omítku musí být co nejkvalitnější (bez různých příměsí jílu a hlín apod.).

Kdo stavěl dům a sám si hasil vápno, mohl ho dát více. Správně připravená malta se pozná podle toho, jaká je, když se přejede lžící. Musí být bez viditelných hrudek a měla by se lesknout.

Nevím, jak jste ve zdění sběhlí, ale pokud jste si sami dělali zdivo, určitě víte, kolik plných míchaček v tom necháte. Když si to spočtete, je možné, že kupovaná malta vás vyjde na více peněž než malta doma připravená.

Důležité je, že v maltě nesmí být žádné hrudky. Jestli tam jsou, je nutné se jich zbavit jakýmkoli způsobem, protože i jediný kousek nedohašeného vápna může po roce udělat díru ve zdění a kus zdi vám odpadne.

Jak jsem již v jednom z předchozích odstavců zmínila, malta by se měla lesknout. A lesknout se nebude, pokud nebude jemná, hladká, bez hrudek. Nejlepším pískem pro zdění je ten plzeňský, který je univerzální. V některých krajích v České republice se nedá sehnat kvalitní písek a tak později i stavby jsou na tom špatně.

V dřívějších dobách si lidé sami hasili vápno a nechali ho uzrát v jámě i několik let, což už jsem také zmínila. Důvodem, proč pak domy držely pohromadě a nerozpadaly se je, že vápno se mezitím pořádně „vyhasilo“ a nedělalo díry ve zdivu, protože každý kousíček, který by způsobil takovou škodu, je pryč. Každý mluví o tom, že čas vše spraví. Pokud víte, že budete v příštích několika letech stavět dům, můžete si udělat své vlastní hašené vápno a nechat ho uzrát.

Může se vám sice zdát, že kupované vápno je lepší volbou, protože už je namíchané a nemusíte si dělat hlavu s poměrem vápna, vody a písku, ale pro velké hrbolaté plochy je opravdu lepší vápno si hasit sám. Vyjde vás to finančně lépe.

Pro jakou maltu se rozhodnout a jaký poměr zvolit?

Z výše uvedeného již víme, že existují různé druhy malt. Díky dnešní době máme o něco lehčí práci. Pokud použijeme například Unimaltu, pak nám odpadá nutnost si připravovat nebo kupovat vápno. Jednoduše koupíme písek, unimalt a mícháme podle nějakého poměru. Tento poměr bývá uveden na obalu unimaltu a zaručuje nám určitou pevnost vytvrdnuté malty. Pokud Vás zajímá jaká pevnost, pak je potřeba se ponořit hlouběji do technický listů výrobku. 

Méně běžné malty, jako je třeba vápenná malta, se používají u památkových objektů nebo u staveb "eko" významu.

Pokud si netroufnete na míchání malty z jednotlivých složek, pak Vám můžeme jedině doporučit koupit si hotovou suchou směs malty. Stačí přidat vodu a máte přesně maltu podle specifikace na obalu.

Například tyto "hotové" produkty můžete použít:

  • Malta zdicí Cemix 1310 25 kg
  • Malta zdicí webermix 10 MPa 25 kg
  • Malta zdicí Knauf UNI 30 kg
  • Zdící malta BAUMIT 25kg
  • a další ... 

Co s maltou nedělat?

Maltu nepoužívejte na zdění přesných tvárnic. K tomuto účelu se používá stavebního lepidla.

S maltou nezazdívejte rozvody potrubí (vody, plynu, topení... ) takzvaně na tvrdo. Potrubí se obaluje například izolační plstí nebo mirelonovým návlekem. Důvodů je několik. Jedním z nich je například zabránění šíření hluku skrz stěny. Případně k zabránění kondenzaci vody na potrubí. K vytvoření dilatace a možnosti pohybu potrubí... 

Článek aktualizován 10.10.2023 při hodnocení: 2.5/5 (34 hlasů)


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.51/5 (37 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

RU






Související články

Aktuální články