Úvod  ›   › 

Jak namíchat maltu na zdění?

  

Můžete si myslet, že nejlepším způsobem, jak maltu získat, je si ji koupit. Avšak, pokud si namícháte maltu na zdění sami, třeba se budete divit, jak jste rádi, že jste udělali něco navíc. Jestli doma máte potřebné suroviny na namíchání, může vám malta vyjít levněji než ta koupená napytlovaná. Teď si ale řekneme, co malta je, jak ji namíchat a co přesně přidat.

Vápenná malta

Kašovitou směs, která se používá ve stavebnictví jako spojovadlo nebo omítková hmota určitě všichni znáte. Vyrábí se z vody, písku, vápna a případně i cementu.

Vápenná malta je směsí hašeného vápna, vody a písku, která se používá především k omítání zdí. Navlhčená zeď se pokryje několikacentimetrovou vrstvou malty. Nechá se uschnou a poté se pomocí latě ořízne.

V minulosti to byl jediný druh malty. Její pomocí jsou postaveny prakticky všechny středověké stavby. Výdrž těchto staveb (stovky let) bez poničení může být způsobena starou technologií hašení vápna. Vápno se hasilo ve velkých hlubokých jamách a nechalo se zde uzrát několik let.

Vápenné fasády jsou nyní používány jen tehdy, když to dovolí památkoví úředníci.

Nevýhody vápenné malty

Menší životnost oproti omítkám cementovým nebo hotovým v pytlích. Použití tohoto druhu fasády je trochu riskantní, protože nanášení může provést jen zedník s mnohaletou zkušeností. Když začne omítat amatér, nemusí omítka vydržet ani pět let. Musíte si také dát velký pozor na bezpečnost práce, jelikož když se vápno dostane do očí, musí se okamžitě vypláchnout, jinak hrozí poškození zraku či úplné oslepnutí. Je mnoho zedníků, kteří kvůli zanedbání bezpečnosti skončili se slepeckou holí.

Klasická nevápenná malta (písek, unimalt, voda)

Malta na zdění

Zkušenosti s mícháním

Když jsme chtěli namíchat maltu, použili jsme dvě lopaty vápna a dvě lopaty cementu na 12-15 lopat písku – pro zdění. Dejte si ovšem pozor na výběr písku, jelikož ne každý je vhodným do malty. Malta na zdění snese i písek s menší kvalitou, ale ten na omítku musí být co nejkvalitnější (bez různých příměsí).
Kdo stavěl dům s sám si hasil vápno, mohl ho dát více. Správně připravená malta se pozná podle toho, jaká je, když se přejede lžící. Musí být bez viditelných hrudek a měla by se lesknout.

Nevím, jak jste ve zdění sběhlí, ale pokud jste si sami dělali zdivo na hrbolaté domě, určitě víte, kolik plných míchaček v tom necháte. Když si to spočtete, je možné, že kupovaná malta vás vyjde na více peněž než malta doma pálená.

Důležité je, že v maltě nesmí být žádné hrudky. Jestli tam jsou, je nutné se jich zbavit jakýmkoli způsobem, protože i jediný kousek nedohašeného vápna může po roce udělat díru ve zdění a kus zdi vám odpadne.

Jak jsem již v jednom z předchozích odstavců zmínila, malta by se měla lesknout. A lesknout se nebude, pokud nebude jemná, hladká, bez hrudek. Nejlepším pískem pro zdění je ten plzeňský, který je univerzální. V některých krajích v České republice se nedá sehnat kvalitní písek a tak později i stavby jsou na tom špatně.

V dřívějších dobách si lidé sami hasili vápno a nechali ho uzrát v jámě i několik let, což už jsem také zmínila. Důvodem, proč pak domy držely pohromadě a nerozpadaly se je, že vápno se mezitím pořádně „vyhasilo“ a nedělalo díry ve zdivu, protože každý kousíček, který by způsobil takovou škodu, je pryč. Každý mluví o tom, že čas vše spraví. Pokud víte, že budete v příštích několika letech stavět dům, můžete si udělat své vlastní hašené vápno a nechat ho uzrát.

Může se vám sice zdát, že kupované vápno je lepší volbou, protože už je namíchané a nemusíte si dělat hlavu s poměrem vápna, vody a písku, ale pro velké hrbolaté plochy je opravdu lepší vápno si hasit sám. Vyjde vás to finančně lépe.
Vypsala jsem vám všechny výhody a nevýhody, takže teď už je to pouze na vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.56/5 (9 hlasů)