Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak koupit dům?

  

Koupě nemovitosti a domu zvlášť není investicí na pár dní, proto byste si měli na začátku dobře rozmyslet, zda si na to troufnete sami, nebo se raději svěříte do rukou realitních odborníků. Obě varianty mají svá pro a proti.

Sami nebo s realitkou?

Pokud pracujete 10 hodin denně 6 dní v týdnu, začnete hledat radši realitku, protože samostatné hledání domu vyžaduje spoustu času. Udělá za vás spoustu často nezáživné práce, ale na druhou stranu si za to nechá zaplatit a ne málo. Obvyklá provize je několik procent z ceny domu.

Pokud dáte přednost nabídce realitky, preferujte jen ty nemovitosti, k nimž má exkluzivní smlouvu, což znamená, že stejný dům nenabízí ještě dalších pět firem. Vyhnete se tak zbytečnému zklamání i ztrátám času. Taky jasně formulujte své požadavky ohledně velikosti, ceny, lokality, vybavenosti okolí, případně i energetické náročnosti, velikosti zahrady atd. Čím budete přesnější, tím lepší nabídky dostanete.

Na co nezapomenout nikdy!

Ať už se do hledání dáte sami nebo s realitkou, ke každému domu si vyžádejte všechny potřebné informace a dokumenty:

  • výpis z katastru (pozor na exekuce, věcná břemena a další potenciální problémy) – pozor, ne vždy je zápis v katastru tím rozhodujícím
  • nabývací titul, což je dokument dokazující vlastnictví dané nemovitosti (kupní smlouva, darovací smlouva, vypořádání dědictví, příklep ve veřejné dražbě)
  • pozor na spoluvlastníky, je-li jich víc, musí s prodejem souhlasit všichni, jinak získáte jen část domu a ne celý
  • nabývací titul si nechte zkontrolovat právníkem, abyste měli jistotu, že prodávající je skutečně majitelem
  • u realitky chtějte i smlouvu, na základě které má právo dům nabízet k prodeji

Investice do odborníků se vyplatí!

Na své znalosti ani na realitku se nespoléhejte. Investice do právníka je pro vás jistotou, že všechny dokumenty jsou v pořádku a není v nich nějaké skryté „ale“.  Stejně tak se vyplatí investice do stavebního odborníka pro prohlídku domu, hlavně takového, který bude potřebovat rekonstrukci. Někdy se totiž vysněný domeček může změnit v noční můru, protože náklady na rekonstrukci budou vyšší než sama nemovitost.

Vlastní kupní smlouva je natolik důležitá, že ji bez právníka nepodepisujte. Pokud vám bude bude realitka vnucovat něco navíc, jako předkupní smlouvu a další v podstatě nepotřebné věci, trvejte na svém. Každý zbytečný papír je poukázkou na zbytečný problém.

Financování není legrace

Peníze nemůžete řešit až na konec, protože když se rozhodnete, budete muset velmi rychle uhradit zálohu, což je obvykle 10 – 15 % z kupní ceny. Pozor, k záloze musíte mít smlouvu s jasným stanovením toho, na co je určena.  

Ať už mýte peníze na účtu, nebo si dům kupujete s hypotékou, nikdy nevyplaťte celou sumu bez toho, že by byl dům zapsán na vás v katastru nemovitostí. Peníze můžete složit do notářské úschovy, případně u advokáta nebo na vinkulovaný účet banky nebo realitky. Prodávající tak dostane peníze, až když bude dům skutečně váš.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)





Související články