Takové trámy mohou být pouhým dekorativním prvkem, třeba jako falešný nosník, nebo součástí nábytku, například jako součásti poliček nebo knihoven. Zajímavá je jejich kombinace se zcela moderními díly. Anebo můžete ze starých trámů postavit úplně novou pergolu či altánek na zahradu. Kvalitní dřevo je ozdobou každého prostoru.
Ať už se chystáte starý trám využít jakkoli, asi si nebudete pořizovat jen imitace, ale najdete si skutečně originální trámy ze starého domu. Anebo se přímo pustíte do rekonstrukce půdních prostor, jejichž je takový trám nedílnou součástí. Důležité je zkontrolovat, zda je dřevo v pořádku, abyste si domů nepřinesli dřevomorku nebo hmyz. V každém případě pak budete potřebovat odstranit z trámu staré nátěry a také kazy či uhnilá místa.
Jak na to?
Prvním krokem je tedy obhlídka trámu a odstranění viditelných hnijících a červotočem či jinak napadených částí. Někdy ale oči nestačí, protože dřevo může zahnívat i neviditelně pod vrstvou nátěrů. Osvědčený způsob je rýpnout něčím ostrým, třeba dlátem, do místa, které se vám nezdá být úplně pevné. Pokud najdete jakékoli poškození, je třeba takové části odstranit až na zdravé dřevo.
Dřevo zbavené větších poškozených částí je pak třeba obrousit. Pokud je dřevo zdravé, stačí ho obrousit zhruba jen o jeden milimetr. Vybrat si můžete z různých nástrojů – použít lze kartáčovou brusku neboli satinovačku, ale stačí i použít úhlovou brusku s nástavcem (adaptérem) a vhodný kartáč. Ten ostatně s použitím adaptéru můžete použít i na klasickou vrtačku.
Nejdůležitější ale je vhodný výběr kartáče. Levnějším, ale přesto velmi dobrým řešením jsou kartáče se zatloukanými svazky. Účinnější, rychlejší, ale taky trochu dražší jsou válcové kartáče vinuté do spirály. Podle použitého materiálu se kartáče dále dělí na ocelové, pomosazené ocelové a nylonové s abrazivní složkou, což nejčastěji bývají zrna karbidu křemíku. Právě nylonové kartáče jsou mezi kutily nejpopulárnější. Čím větší je u nich zrnitost, tím jsou jemnější. V závislosti na tlaku na přístroj se jednotlivé štětiny kartáče ohýbají, takže oproti ocelovým se užívají i ty části kartáče, které u ocelových kartáčů nevyužijeme.
Pro odstranění barvy, laku, stopy po rzi v místech, kde se trámu dotýkala kovová konstrukce, nebo také zažrané špíny jsou nejvhodnější kartáče ocelové. Pomosazené ocelové kartáče se používají na obrus (hluboký záběr).
Mezi profesionálními truhláři a tesaři i amatérskými kutily jsou velmi oblíbené kartáčovací válce od italského výrobce S.I.T., které mají upínací zámky na obou stranách, takže válec můžete v brusce či vrtačce otočit a prodloužit tak jeho životnost.
Speciální metodou povrchového opracování dřeva je takzvané satinování nebo drásání, kterou se odstraní měkké části letokruhu. Kresba dřeva je pak mnohem výraznější než při pouhém obroušení. Pokud nemáte zrovna stoletý trám, drásáním mu potřebné roky a patinu přidáte. Bude vypadat výborně, hlavně pokud bude ze smrku, modřínu nebo borovice. Tato měkká dřeva mají totiž strukturu nejzřetelnější. Drásat můžeme buď ručně, nebo pomocí výše popsaných nástrojů.
Opracovaný trám očistíme a ošetříme prostředkem proti dřevokazným škůdcům. Doporučujeme to udělat aspoň dvakrát a ze všech stran trámu. Pak můžeme trám dále upravit nátěrem lazury, laku či barvy.