Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Práce ve výškách: Co je to mostní prohlížečka?

  

Práce ve výškách, ať už na stavbách mostů či jiných konstrukcích, vyžaduje precizní plánování, a hlavně dostatečná bezpečnostní opatření. Jedním z prvků, bez kterého se zkrátka neobejdete je pracovní plošina, která umožňuje technikům a inženýrům bezpečně pracovat ve výškách. Který typ z mnoha je ten nejefektivnější? Jednoznačně mostní prohlížečka.

(Zdroj: Podmostovky.cz)

Mostní prohlížečka usnadňuje montáž i kontrolu

Mostní prohlížečka, někdy označována jako „podmostovka“ nebo „inspekční lávka“, je speciální typ pracovní plošiny navržený pro práci na vysoko položených konstrukcích. Tato plošina umožňuje nejen dělníkům snadný přístup ke složitým a těžko dosažitelným místům na mostech, což zjednodušuje jak rutinní údržbu, tak i opravy či kontroly. Dokáže přepravit také materiál a těžké nářadí. 

Výhody mostní prohlížečky

  • Je vhodná pro opravu, montáž či kontrolu mostů, jádrové vrtání, rekonstrukce vysoko položených konstrukcí atd
  • zaručuje zcela bezpečnou práci ve výškách,
  • zajišťuje ideální přístup ke konstrukci,
  • velmi rychle se instaluje (přibližně do 10 minut),
  • umožňuje odvést větší výkon za lepších podmínek,
  • vede k větší efektivitě práce.

Další typy pracovní plošiny

Kromě mostních prohlížeček existuje široká škála dalších typů pracovních plošin vhodných pro práci ve výškách. Mezi ně patří například nákladní výtahy, nůžkové nebo mobilní plošiny. Každý typ pracovní plošiny je však schopen dosáhnout určitého výkonu za daných podmínek. Proto si její výběr pořádně zvažte a nezapomeňte vzít v potaz vaše konkrétní požadavky.

  • Košová prohlížečka je typ plošiny, která je vysouvána pomocí ramene s kloubem ze stojícího vozidla. Při správné manipulaci se může dostat pod konstrukci, nicméně práce s ní je obtížná a zdlouhavá.
  • Nůžková plošina se pohybuje vertikálně pomocí pístu, který ji dostane vzhůru. Má však určitá omezení. Nedokáže dosáhnout až takové výšky, která je někdy zapotřebí a k tomu, aby bylo možné ji použít, potřebujete pevné podloží. To znamená žádná řeka či nestabilní terén například pod mostem.
  • Hřebenové nákladní výtahy se používají k přepravě pracovníků a materiálu k vysoko položeným konstrukcím. Pohyblivá plošina je připevněna k nosnému rámu, po kterém se vertikálně pohybuje
  • Mobilní plošina je flexibilní pracovní pomocník, který je většinou vybaven elektrickým nebo spalovacím motorem. Nevýhodou je ale fakt, že nedokáže dosáhnout až takové výšky, jako někteří její konkurenti.

Výškové práce vyžadují kvalifikaci

Práce na stavbě, o to víc práce ve výškách, vyžaduje kvalifikované pracovníky s odpovídajícími zkušenostmi. Se zdatností není radno si zahrávat – i když je mostní prohlížečka zcela bezpečná, ne každý se zvládne soustředit na práci, když má pod nohama desítky metrů vzduchu. Takže pokud si děláte věci svépomocí a přeci jen chcete pomoct, poptejte se na pracovním portále či inzertním webu.

Stavební práce a vhodné pracovní oblečení

Samozřejmostí je vhodný pracovní oděv – určitě nesmí chybět pracovní přilba a pevná obuv s kovovou špičkou, která chrání prsty při pádu těžkého kusu konstrukce. Práce na stavbě vyžaduje také pracovní kalhoty, ve kterých se vám bude pohodlně skákat z jednoho konce na druhý a nebudou vás nikde stahovat. No a v neposlední řadě nezapomeňte také na reflexní oblečení, alespoň vestu, díky které budete nepřehlédnutelní. 

(zdroj: Brudra.cz)

Ať už vás čeká stavba mostu nebo kontrola vysoko položené konstrukce, buďte obezřetní nejen ke svému okolí, ale také k sobě. Řiďte se bezpečnostními předpisy a dbejte na vhodné pracovní oblečení. Jen tak lze zajistit hladký průběh práce ve výškách.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)