Jaké úřady nás budou hledat na adrese trvalého pobytu?
- soudy (žaloby, svědectví…)
- policie (stíhání, svědectví, prověřování…)
- úřad práce (evidence uchazečů o zaměstnání, sociální dávky…)
- městský nebo obecní úřad (přestupky, místní poplatky, volby….)
- správa sociálního zabezpečení (důchod, nemocenské dávky,
- zdravotní pojišťovny (zdravotní pojištění)
- finanční úřady (daně z příjmu, daně z nemovitostí a další daně)
- krajský úřad (odvolací orgán pro rozhodnutí obce)
- soudní exekutoři
- notáři (dědictví)
Ale hledat vás může i jiný orgán státní správy nebo řada soukromých firem, a to v pozitivním i negativním slovy smyslu (banky, pojišťovny, bývalý či současný zaměstnavatel a mnoho dalších). V zájmu každého tak je mít v registru obyvatel adresu, na které se k němu nezbytná korespondence skutečně dostane. Opačným extrémem je, když se někdo, zpravidla kvůli dluhům nebo potížím se zákonem snaží cíleně úřední komunikaci vyhýbat a je tak k trvalému pobytu hlášen na místě, kde už dávno nebydlí. V minulosti byli někteří lidé hlášeni i na obecních úřadech, ale dnes už to možné není. Navíc, takové schovávání se problém neřeší, jen oddaluje a většinou i komplikuje.
Jak odhlásit trvalý pobyt?
Protože občan sám sebe může pouze přehlásit do jiného domu či bytu, kde má užívací právo. Typickým příkladem je, že prodáte byt a koupíte dům. V bytě se odhlásíte a v domě přihlásíte. Odhlásit trvalý pobyt tak lze jen jiné, osobě, konkrétně takové, která užívací právo k dané nemovitosti nemá. V podstatě jsou dva typy odhlášení:
V prvním případě se zrušením trvalého pobytu daná osoba souhlasí, dostaví se na příslušný obecný úřad a potvrdí tam písemně svůj souhlas se zrušením trvalého pobytu.
Protože ale nežijeme v ideálním světě, může se stát, že to tak hladce nepůjde. Chcete-li zrušit trvalý pobyt někomu, kdo bydlí například ve vašem bytě, musí platit následující:
- k dané nemovitosti máte užívací právo (je to vaše osobní vlastnictví, máte platnou nájemní smlouvu, nebo užívací právo zakládá věcné břemeno)
- osoba, které chcete trvalý pobyt zrušit, takové užívací právo nemá
- osoba, které chcete trvalý pobyt zrušit, v bytě fyzicky skutečně nežije
Pokud jeden z výše uvedených bodů není splněn, pobyt zrušit nelze. Častý problém je, že spolu žije pár bez oddacího listu v bytě jednoho z nich. Když vztah skončí, partner či partnerka se odmítne vystěhovat a v bytě zůstane, budete muset věc řešit soudně žalobou na vyklizení bytu. Je-li taková osoba spoluvlastníkem, nebo spolunájemníkem, musíte se s ní buď dohodnout na zrušení spoluvlastnictví, případně zrušení společného nájmu. Pokud se nedohodnete, i o tom bude muset rozhodnout soud.
Jak na věc?
- vyplňte formulář žádosti (vyzvednete si ho na obecním úřadě, nebo si ho můžete najít na webu obce a vytisknout)
- žádost se podává na příslušný obecní úřad
- konkrétní postup se může obec od obce trochu lišit, informujte se na jejich webu
- k žádosti doložíte kopie příslušných dokumentů, případně podáte jen žádost a dokumenty předložíte v rámci následujícího správního řízení osobně na jednání
Co budete potřebovat?
- doklad o užívacím právu k nemovitosti (výpis z katastru, nájemní smlouva)
- doklady potvrzující zánik nároku na užívací právo (výpověď z nájmu, dohoda obou stran, doklad o předání bytu
- rozsudek o vypořádání společného jmění manželů po rozvodu
- rozsudek o zrušení podílového spoluvlastnictví
- rozsudek o zrušení společného nájemního vztahu
- jména svědků, kteří mohou případně dosvědčit, že osoba, které chcete trvalý pobyt zrušit, v dané nemovitosti nebydlí
Průběh správního řízení
- obecní úřad nařídí ve věci jednání, kam je pozvána jak osoba, které se má trvalý pobyt zrušit, tak i osoba, zahájení správního řízení podnítila
- za nedostavení se hrozí pokuta
- pokud se nelze dohodnout a osoba se zrušením trvalého pobytu nesouhlasí, je nutné předložit důkazy (dokumenty, svědectví)
- zeptejte se konkrétní osoby, která bude řešit vaše správní řízení, co všechno budete potřebovat, aby vám pak jeden „papír“ nechyběl
- je-li žádost posouzena jako oprávněná a řízení bude pro žadatele úspěšné, je trvalý osob dotčené osobě zrušen