Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak odstranit lepidlo po samolepce?

  

Samolepky už dávno nezdobí jen ledničky, jako v dobách našeho dětství. Dnes jsou samolepící materiály řešením mnoha problémů v domácnosti – od tapet, přes zrcadla až po věšáky a mnoho dalšího.

Slouží dobře, ale čas od času je buď měníme, nebo je potřebujeme úplně odstranit, ale většinou po nich něco zůstane – zbytky lepidla. Ze skla, ze dřeva, z plastu – ze všeho se odstraňuje stejně špatně. Pokud lepidlo neodstraníte, velmi rychle se na něj nachytá prach i další nečistoty a ošklivé skvrny jsou na světě. Nebo každoroční výměna dálniční známky. Ten, kdo vymyslel termín konec ledna, byl sadista, ze studeného okna jde stará samolepka ještě hůř. Ale existují i recepty na odstranění lepidla ze samolepek, které fungují.

Vlhký ubrousek | Olej | Líh | Technický benzín | Teplo

Vlhký ubrousek? Můžete to zkusit

Lepidlo po dálniční známce lze spolehlivě odstranit vlhkým ubrouskem, které mnoho z nás vozí v autě na otření rukou. Ale nesmí být vyschlé, ale skutečně vlhké. Ubrouskem přitlačte na zbytky lepidla. Za chvíli ho otočte na čistou stranu, kde se ještě kousky lepidla nepřichytily a sklo dočistěte. Stejným způsobem se mi podařilo lepidlo odstranit i z plastových dvířek a dřeva. U něj ale pozor, pro některé dřevěné povrchy by to nemuselo být bezpečné. Pro jistotu si to vyzkoušejte na méně viditelném místě.

K odstranění lepidla ze skla a plastů pomůže olej

Olej nakapejte na měkký hadřík a přiložte na zbytky lepidla. Nechte chvíli působit. Pak zkuste prsty mnout zbytky lepidla a odstranit ho. Pokud by to nestačilo, zbytek opatrně seškrábněte nožem s plastovou střenkou nebo škrabkou na čistění sklokeramických desek. Mastnotu z oleje pak smyjte mýdlovou vodou. Pokud použijete esenciální olej, například eukalyptový, můžete stejným způsobem odstranit lepidlo i z keramiky nebo dlaždic. V žádném případě ale olej nezkoušejte na dřevo, zůstaly by po něm skvrny.

Líh nebo technický benzín

Nejdříve někde na skrytém místě zjistěte, zda líh či benzín nezanechává skvrny. Pokud ne, naneste látku na hadřík, nechte chvíli působit a pak lepidlo odstraňte buď přímo namočeným hadrem, nebo plastovým nožem. Můžete povrch otřít ještě hadrem namočeným ve vodě a vysušit.

Teplo

Můžete zkusit také zbytky lepidla nahřát, třeba vysoušečem vlasů. Pak by mělo být snadné lepidlo prstem seškrábnout. Pokud to nezabere, zkuste jednu z výše popsaných metod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.65/5 (20 hlasů)

Související články