Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak ohnout plech?

  

Málokterý domácí kutil má doma vybavení úplně na všechno, i když občas by se hodila i méně obvyklá technika či nářadí. Jak se dá třeba ohnout plech, pokud nemáte doma ohýbačku? Jde to, i když ne všechno a ne úplně snadno. Záleží nejen na tloušťce plechu, ale i na tom, o jaký typ plechu se jedná, a jaký typ ohybu potřebujete.

Plechy z měkkých materiálů a klasické plechy do 1 mm

Tenké nebo měkké plechy můžete ohnout i bez speciální ohýbačky, potřebujete ale nějakou podložku či jiný plochý materiál v celé potřebné délce ohybu, o který plech ohnete jen pouhým tlakem rukou. Může to být kovadlina, nebo ocelová deska. U menších ohybů můžete použít i svěrák s ochrannými vložkami proti poškození plechu. Tento ohýbací pomocník by měl mít dostatečnou tloušťku a pevnost. Délka nesmí být kratší, protož jinak by na ohnutém plechu zbyly po něm stopy jeho hran. Potřebujete-li zakulacený ohyb, musí mít i podložka oblou hranu.

Ještě před zahájením práce je třeba přesně označit místo, kde chcete plech ohnout. U svěráku to musí být těsně nad hranou vložky. Když budete používat ocelovou desku, musíte si ohýbaný plech přidržovat jinou deskou těsně nad označeným místem budoucího ohybu.

Základní ohyb plechu lze provést jen rukou, ale posléze je třeba ho dokončit kladivem kolem kovadliny (desky, podložky) opatrnými údery dřevěnou nebo gumovou paličkou či kladivem. Dbejte na to, aby údery paličky či kladiva šly vždy co nejblíž k místu ohybu.

Plechy nad 1 mm

U silnějších plechů začněte rovnou mírnými poklepy a tím si lehce naznačte požadovanou hranu ohybu. Pak zkontrolujte upnutí plechu (šířka a směr ohybu) a pomocí paličky dokončete ohyb do požadovaného tvaru. Paličku musíte po celou dobu naklánět tak, aby na povrch plechu přiléhala pokud možno celou svou plochou. Nezapomínejte, že s vyšší tloušťkou plechu musíte zvětšit i poloměr ohybu.

Cesta nejmenšího odporu

Pokud se na ohýbání výše popsaným způsobem necítíte, existují ještě další a velmi jednoduchá řešení. Plech si buď sami ohnete na ohýbačkách přímo u prodejce plechového materiálu, nebo požádáte o pomoc personál prodejce. Obvykle mívají k dispozici ohýbačky dlouhé 2 nebo 4 metry.

Druhou variantou je možnost vypůjčit si ohýbačku v některé z půjčoven nářadí. Existují malé přenosné modely, které si můžete s sebou snadno odvézt třeba na stavbu, nebo si můžete přivézt materiál s sebou a ohnout si ho podle svých potřeb na velké ohýbačce. Konkrétní nabídku zjistíte obvykle na webu vybrané půjčovny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)





Související články