Nejdříve si rozmyslete, zda chcete zachovat původní funkci nábytku, nebo naopak chcete starý kus použít jen jako zdroj materiálu a vymyslet pro něj zcela novou podobu i účel. Nejdříve si napíšeme, jak na opravy. Každý odborník vám řekne, že chybějící kousky dřeva, třeba ulomené lištičky nebo rohy, nejlépe doplníte zase starým dřevem. Ideálním zdrojem takového materiálu jsou skládky či kontejnery při sběrných dnech. Na malá poškození, například prasklinky, stačí i trochu tmelu.
Nejjednodušší změnou je nový barevný nátěr
Prvním krokem je odstranění staré barvy či laku. Můžete použít buď horkovzdušnou pistoli, nebo klasický smirkový papír. Barevných variací je celá řada. V poslední době jsou zejména na kuchyňských skříňkách velmi módní pastelové odstíny, ale totálně může změnit podobu staré komody nebo skříně třeba i geometrický design. Někdy ani není třeba vybírat barvu, stačí obnovit dřevo kvalitní lazurou. Populární je i patinování, které se hodí třeba na rustikální kusy nábytku. Nejvhodnější jsou vodou ředitelné barvy, najdete mezi nimi i produkty vhodné do dětských pokojíčků a pro styk s potravinami.
Nechce se vám natírat? Zkuste lepit
Další alternativou, jak výrazně změnit podobu nábytku, je tapetování. Tapety mohou být jak papírové, tak i textilní. Podle svého vkusu tapetou můžete pokrýt jak celé kusy nábytku, tak i jen jeho části, třeba okraje, na které přilepíme bordury. Před vlastní aplikací tapety nejdříve povrch omyjte a usušte. Vhodné je ho pak také odmastit. Pro polep nábytku jsou nejvhodnější samolepící tapety, případně fólie. Pro trpělivé a výtvarně nadané je další alternativou polepu mozaika. Ta je velmi efektní třeba na stolcích, nebo na koupelnovém nábytku. Materiálem mohou být třeba střepy ze staré keramiky či porcelánu, případně si můžete koupit i mozaikový set třeba ve výtvarných potřebách.
Co s kováním a úchyty?
Kovové části je třeba hlavně důkladně očistit, případně zbavit rzi kovovým kartáček. Pak lze třeba panty naolejovat. Povrch kování můžeme ošetřit buď speciálním, nejlépe antikorozním nátěrem, nebo použijeme třeba včelí vosk. Úchyty mají tu nebezpečnou vlastnost, že se rády ulamují a ztrácí. Pokud máme na komodě na každé zásuvce něco jiného nebo jen kus šroubu, koupíme úchyty nové a hlavně stejné. A nemusí být ani ze dřeva – podle vámi zvoleného designu si můžete vybrat úchyty porcelánové nebo kovové, případně netradiční. Fantazii se ani v tomto ohledu meze nekladou.
Co s čalouněným nábytkem?
Pokud je výplň v pořádku, můžeme čalouněný nábytek jen nově „obléct“, třeba židle do textilníchnávleků, nebo křeslo či gauč vylepšit kvalitním přehozem. Horší je, pokud se třeba u židle propadá sedák. Čalounit se sice dá i doma, ale ne každý se na to troufne. Pokud se na čalounění necítíte, zkuste navštívit odborníka, ale úplně levné to nebude. Máte-li ale dost materiálu, zkuste to sami a začněte tím nejjednodušším, tedy židlí. Při výběru látky nezapomeňte, že je extrémně namáhána a musí být tedy pevná. Pak odstraňte starý sedák a očistěte a nově natřete dřevěnou kostru. Pomocí papíru – hedvábného či balícího si přeneste na látku tvar sedáku, ale pozor, vystřihnout musíte ze všech stran zhruba o deset centimetrů víc. Nezapomeňte okraje obšít nebo začistit entlovacími nůžkami, aby se vám látka nepárala. Na výplň můžete použít třeba molitan. Pak textilní potah důkladně vypněte do kříže. K připevnění látky použijte hřebíčky nebo sponkovací pistoli.
Pár nápadů na radikální změnu
Když projdete internet, najdete spoustu skvělých nápadů, jak z něčeho, udělat něco úplně jiného, například:
- ze starých dveří jídelní stůl
- z lodního kufru křeslo
- z kuchyňské židle noční stolek
- rozbité kytary konferenční stolek
- z vany pohovku
- ze starých štaflí knihovnu
Nebo třeba vymyslíte něco úplně originálního sami.