Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyřešit stínění posezení?

  

Každý, kdo má zahradu, ví, jak příjemné si sednou se šálkem kávy na čerstvý vzduch, nebo se na zahradě rovnou společně naobědvat či navečeřet. A také, jak je fajn, když vám u toho nesvítí slunce do očí ani do talíře. Jak si zastínit posezení na zahradě? Možností je řada, ale dost záleží na tom, kde se místo nachází.

Jaké typy posezení můžeme vytvořit

Terasa v blízkosti domu, altánek se zpevněným podkladem v zeleni, stůl a židle na trávníku, nebo dokonce ponton nad jezírkem – variant, kde a jak vytvořit příjemné zázemí pro setkávání s rodinou či přáteli, je celá řada, ale ne každý typ zastínění se hodí pro každý druh posezení.

Asi nejpřirozenějším zastíněním je vzrostlý strom, ale ne každý má to štěstí, že na jeho zahradě takový strom roste. Takže si můžeme vybrat ze stálých i dočasných variant, které nám přinesou kýžený stín.

Nejlevnější je slunečník

Řešením, které není drahé a funguje, je slunečník. Ale i mezi slunečníky jsou velké rozdíly.

  • Nejlevnější slunečníky mají plastové stojany, které musíme naplnit vodou nebo pískem, aby nám je vítr neodfoukl. Obvykle se nedají naklonit buď vůbec, nebo jen na jednu stranu a také výšková nastavitelnost je omezená. Nejsou příliš kvalitní a po dvou, třech letech mají buď mechanické závady, nebo jsou barvy na potahu vyšisované a pohled na ně moc radosti neudělá.
  • Existují samozřejmě i dražší varianty s vodu odpuzující úpravou látky, ovládáním na kličku, různými variantami nastavení, včetně otáčením kolem osy, širokým průměrem a dalšími vylepšeními.

Zatímco ty nejjednodušší stojí jen pár set, čím kvalitnější slunečník, tím i vyšší cena, která se klidně může vyšplhat k 30 tisícům korun.

Pergola bez střechy

Dřevěné pergoly nemusí mít vždy střechu. Některé jsou vlastně jen konstrukcí, která slouží jako opora pro popínavé rostliny. A pokud je konstrukce dobře obrostlá vegetací, přinese příjemný stín a v případě kvetoucích rostlin klidně i vůni. Nabídka pnoucích se rostlin je široká od zelených břečťanů či přísavníků přes převislé muškáty, plamínky až po vinnou révu, která přinese nejen stín, ale koncem léta i šťavnaté hrozny. Konkrétní výběr přizpůsobte nejen tomu, zda je pergola na přímém slunci, či v polostínu, ale také na tom, jaká půda je v jejím okolí.

Markýza

Máme-li posezení umístěné u stěny domu, můžeme si na zastínění pořídit markýzu. Nejčastěji jsou tak umístěny na terasách a balkonech. Jedná se o lehkou konstrukci pevně připevněnou ke stěně domu, která se vysunuje či vyklápí v závislosti na typu markýzy a stínící látka pak chrání před slunečními paprsky celý prostor, nebo jeho část. Záleží na tom, zda konstrukci rozvineme úplně či jen částečně. Markýzy se dělí podle různým parametrů do skupin, a to na markýzy:

  • s nosnou konstrukcí (je stabilnější, zvládne i návětrné strany) nebo bez ní (pro menší balkony či terasy chráněné před větrem)
  • s kazetou (svinutá látka je krytá kazetou) nebo bez kazety
  • výsuvné (pro větší prostory)
  • sklopné (pro menší prostory)
  • boční (jedná se vlastně o stěny kryjící balkon či terasu ze stran a umožňující dostatek soukromí)
  • manuálním či elektrickým pohonem, případně i s dálkovým ovládáním

Cena se tak od několika tisíc může vyšplhat až třeba do výše 80 000 korun.  Existují i markýzy mobilní, kdy je konstrukce samonosná a markýza se rozvíjí od osy na jednu nebo obě strany.

Zastřešená pergola nebo altánek

Pergola může stát nejen u stěny stromu, ale třeba uprostřed zahrady nebo i na pontonu, který plave na jezírku. Obvykle se jedná o dřevěnou, hliníkovou nebo kovou konstrukci s plastovou střechou. Cena se odvíjí od typu materiálu a finální úpravy a také samozřejmě rozměrů. Standardizované velikosti pergol jsou levnější než pergola vyrobená na míru naší terasy. Cenu ovlivňuje i robustnost konstrukce a doplňky. Pergola má tzv. pultovou střechu (rovná a na jednu stranu nakloněná střecha) a většinou nemá stěny. Oproti tomu altánek má střechu nejčastěji sedlovou, valbovou či stanovou a boční stěny mají z jedné či více stran, i když většinou jen do poloviční výšky. U pergol a altánů se ceny mohou od zhruba 10 000 korun vyšplhat až na 70 000 i více.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články