Jak namíchat zelenou barvu?
I když jsou v současnosti ve většině obchodů s barvami takzvaná míchací centra, která jsou schopná připravit vám oblíbenou barvu v jednom z tisíců odstínů, z nejrůznějších důvodů můžete chtít si namíchat barvu sami. Třeba když chcete trefit stejný odstín, jako už má nějaký kus nábytku u vás doma. Lidské oko rozeznává kolem milionu barevných tónů a to vám nenabídnou v žádném obchodě. Druhým důvodem je, že profesionální míchací centra, případně míchací stroje, které obsluhují zákazníci sami, nemusí mít značku či konzistenci barvy, která vám vyhovuje.
Teorie barev
Návod, jak se dostat k určité barvě poskytuje takzvaný barevný kruh. V jeho středu najdete takzvané základní neboli primární barvy. Ty nelze nijak namíchat, musíte je koupit. Jsou červená, modrá a žlutá. I když je nemůžete namíchat, můžete je tónovat na světlejší či tmavší odstín.
Kolem primárních barev jsou v kruhu barvy sekundární, které vzniknou smícháním primárních barev. Jsou to oranžová, zelená a fialová. A dalším mícháním primárních a sekundárních barev vznikají další a další odstíny.
Zelená je sekundární
Jak jsme si popsali v barevném kruhu, zelenou barvu získáte smícháním dvou primárních barev - modré a žluté. Čím víc žluté barvy přidáte, tím světlejší zelenou barvu dostanete. Čím více modré barvy, tím chladnější a tmavší zelené barvy dostanete. Barevný kruh je důležitý ještě z jednoho důvodu – pokud do nějaké barvy přidáte malinko barvy, kterou na barevném kruhu najdete přímo naproti barvě, kterou chceme natónovat, utlumíte tak její jasnost, ale sytost barvy se nezmění.
Pár praktických rad
Obecně platí, že není vhodné nalévat světlou do tmavé barvy. Naopak, tmavou barvu je třeba přimíchat velmi opatrně po malém množství a důkladně promíchat. Pokud ale nějakou barvu zředíte bílou, tím jasnější světlejší a méně sytý bude výsledný odstín.
Zkušení natěrači a malíři vám potvrdí, že získat přesně požadovaný odstín, nemusí být vždy jednoduché. Abyste tak neměli místo skříně zelenou příšeru, zkuste si správný poměr odměřit nejdříve v malém množství na kusu papíru nebo bílého kartonu. Pak teprve se pouštějte do míchání velkých plechovek.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 3.33/5 (3 hlasy)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Barvy