Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na ucpaný odpad?

  

Jedna z věcí, které se přihodí vždy, když se to hodí nejméně. Třeba kombinace plné pračky a ucpaného odpadu je skutečně výživná. Ať už se to týká kuchyňského dřezu, umyvadla, vany nebo toalety, problém je to vždycky, ale řešení není příliš komplikované. Jen to není vždy úplně příjemná práce.

Prevence

Čím méně nežádoucího odpadu spadne do odpadu, tím menší je šance, že se ucpe. Na dřez, umyvadlo i vanu funguje skvěle sítko. Prodává se kovové nebo plastové. V koupelně zachytí vlasy, což je nejčastější nosič páchnoucího povlaku, který způsobuje typický nepříjemný zápach z odpadu a často i pomalejší odtok vody, případně jeho úplně zastavení. V kuchyni zase sítko v dřezu nedovolí zbytkům jídla spadnout až do sifonu. Jako vhodné preventivní opatření se doporučuje také horká lázeň pro váš odpad, tedy několik litrů velmi horké vody, které do opadu vlijete alespoň jednou týdně.

Toaleta

Bez toalety se neobejde žádná domácnost, ale i ta se čas od času ucpat může. V takovém případě pomůže tlaková čisticí pumpa. Ta se dá až na dno toalety, pak se natlakuje vzduch do tlakové nádoby a po uvolnění tlačítka stlačený vzduch doslova vystřelí do ucpaného potrubí. To opakujete tak dlouho, až se odpad uvolní a voda odteče. Doporučuji zakrýt podlahu a klidně i stěny igelitem, vzít si gumové rukavice a zhluboka se nadýchnout, než začnete.

Odstraňte odpadky

Někdy stačí úplně jednoduchá pomůcka – obyčejná dřevěná špejle a papírová utěrka. Špejli vsuňte do odpadu a vytáhněte zpět, bude na ní buď špinavý nános, nebo možná i chomáč vlasů. Nečistotu otřete do utěrky a postup opakujte tak dlouho, dokud se na špejli budou nečistoty objevovat. Pokud voda vůbec neodtéká, použijte gumový zvon.

Rozebrat sifon zvládne i laik

Když mechanické čištění nezabere, budete muset rozebrat sifon. Připravte si kbelík, protože v sifonu je vždy trochu vody a také spousta nečistot. Někdy stačí odšroubovat spodní kryt. Voda s nečistotami vyteče do kbelíku a pak hadrem nebo nějakým kartáčkem  A varujte všechny členy rodiny, protože jsou schopní nevšimnout si, že pod umyvadlem chybí odpad. Plastové části důkladně umyjte, nejlépe odmašťujícím saponátem a zkontrolujte, zda je v pořádku těsnění. Pokud se vám nezdá, raději ho vyměňte, nové stojí pár korun. Pak zase vyčištěný sifon poskládejte dohromady. Nechte pod umyvadlem kbelík a pusťte vodu, abyste ověřili, že voda nikde nekape.

Chemie či babské rady?

Vyberte si, co do odpadu dáte.

V každé drogerii najdete spoustu různých prostředků na čištění odpadů, ekologických i drsně chemických. Stačí si jen vybrat. Vždy raději nechávejte otevřené okno. Pozor ale na návody. Ne vše se hodí na všechny typy potrubí. Můžete ale vyzkoušet i domácí recepty našich maminek či babiček:

  • sáček jedlé sody vsypte do odpadu, zalijte 0,2 l octa a po asi 5 minutách dolijte vroucí vodou; musíte ale opatrně, můžete dost vystřikovat
  • jinou variantou je půl hrnku sody vsypat do odpadu a dolít půl hrnkem octa
  • na jen částečně zanesený odpad smíchejte půl hrnečku soli se 4 litry horké vody, důkladně rozmíchejte a vlijte do odpadu
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články