Jak postupovat při vytopení bytu?

Kdo to zažil, nezapomene. Voda na podlaze, nacucaný koberec, elektrické kabely pod hladinou. Je úplně jedno, jestli vás vytopila povodeň, vlastní prasklé potrubí nebo přeteklá vana od sousedů nad vámi, problém je to vždy. V pár krocích si popíšeme, jak postupovat, pokud vás taková pohroma postihne. Platí to jak o zatopení vodou, tak i odpady,když praskne kanalizační potrubí.

  1. Prvním krokem je zjistit příčinu a zastavit přísun další vody do míst, kde nemá co dělat. Pokud kape kolem lustru ze stropu, jděte zvonit na sousedy, protože příčina problému bude u nich. Je-li u vás, zastavte přívod vody a je-li zasažená i elektřina, tak vypněte i přívod elektřiny do bytu.
  2. Ihned vše důkladně zdokumentujte, případně poproste i někoho ze sousedů, aby se na byt podíval a případně vám jeho stav dosvědčil, bude-li to potřeba. Dokumentací není myšleno jen video nebo fotografie, ale i stručný popis – co bylo zasaženo, do jaké výšky byla případně voda, které přístroje a jaké kusy nábytku voda zasáhla.  Dokumentaci budete potřebovat i v případě, že sami pojištěni nejste, plnění můžete dostat i z pojistky sousedů, který pohromu zavinil, případně to bude alespoň podklad pro jednání s nimi o náhradě škody. Je úplně jedno, zda pojistka je nebo není, ale viník je podle zákona povinen postarat se o uvedení bytu do původního stavu.
  3. Zasaženou elektroinstalaci si nechte zkontrolovat elektrikářem, abyste si nezničili nedotčené přístroje. Požívejte ji jen, pokud je v pořádku.
  4. Otevřete okna a začněte důkladně větrat, aby mohly stěny a podlaha vyschnout. Když je místnost zasažená příliš, může pomoci i elektrický vysoušeč. Stačí ho dát do zásuvky a nezapomenout hlídat, kdy je nádoba plná.
  5. Pak přistupte k odstranění škod. Z postižených místností vynoste vše, co jde, vodu vytřete a pokud je špinavá, vytřete znovu nejlépe nějakým přípravkem s desinfekční složkou. Při větším zasažení je možné, že budete třeba oškrábat omítku, jindy stačí jen znovu vymalovat. Pokud byla voda čistá, může se dokonce stát, že místnost vyschne bez následků na zdech.
  6. Nábytek a zasažené přístroje očistěte, a pokud je nezasáhlo špinavé bahno nebo kontaminovaná voda, můžete je po očištění a vyschnutí znova použít. Když jste takové štěstí neměli, radši se všeho zbavte a odvezte zasažené věci do sběrného dvora.
  7. Vybavení stěhujte do místnosti jen tehdy, je-li skutečně suchá, jinak by mohlo začít plesnivět.

Větrejte ještě pár týdnů po vytopení víc, než jste byli zvyklí, jen tak budete moci svůj byt používat bez obav z dalších komplikací v budoucnu. A nezapomeňte ani na kvalitní pojištění, nikde nevíte, kdy se voda vrátí. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (5 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články