Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak řezat polystyren?

  

Polystyren není jen bílá pěna z malých kuliček - vedle této nejznámější podoby existují také další varianty, včetně čirého polystyrenu. Ale v tomto článku jde o onu známou bílou pěnu, kterou nejčastěji známe jako tepelnou izolaci nebo výplň krabic s elektronikou (ta slast, když se to může rozlámat).

Milují ho také modeláři, kutilové a dokonce i včelaři, kteří s ním zateplují úly. Občas ale potřebujeme nařezat polystyren na přesně stanovený rozměr a v takovém případě si s lámáním nevystačíme. Polystyren je lehký a zároveň pevný, takže řezat můžeme mnoha různými nástroji. Záleží jen na tom, který vám bude vyhovovat nejlépe.

Nůž, odlamovací nůž nebo skalpel

Asi nejčastější způsob řezání se hodí hlavně, když chceme rovný a ne moc dlouhý řez. Pokud ale potřebujete složitější tvar, nebo třeba vyřezat do bloku polystyrenu dutinu, asi vám moc nepomůže, pokud nechcete dlabat otvor kuličku po kuličce (to opravdu není pro slabší povahy).

Máme-li řezání víc, je lepší použít odlamovací nůž – polystyren totiž tupí celkem rychle ostří. Nebo si můžete řezání polystyrenu zpestřit broušením nože či skalpelu. Studené řezání má ještě jednu velkou nevýhodou – všude kolem bude velký nepořádek, kterému se nedá vyhnout. Hlavně to nezkoušejte v místnosti s kobercem, jinak budete za trest luxovat ještě rok.

Řezačka polystyrenu

Pokud s polystyren pracujete opravdu často, můžete si zakoupit některou z průmyslově vyráběných řezaček polystyrenu.

Fungují na principu tavného řezání, kdy se tavný drát průchodem elektrického proudu rozžhaví na velmi vysokou teplotu a pak čistě a jednoduše polystyren drátem nařežeme. V podstatě se drát polystyrenu ani nedotkne, protože je natolik žhavý, že polystyren v požadovaném místě před drátem jakoby mizí. Používají tavný řezací drát, který je vyráběn z odolných slitin a má poměrně dlouhou životnost. Dráty lze měnit. Jedná se o investici v řádu od několika tisíc korun výše.

Odporové řezaní

Drátem

Domácí obdobou takové řezačky je řezání odporovým drátem. Tato metoda ale není určena pro začátečníky, pokud nemáte dost zkušebního materiálu, na kterém se řezy naučíte. Ale i zkušenější řezač by si měl pro řezání odporovým drátem připravit šablonu. Jedná se o dlouhý tenký drát, který je připojen na určené napětí. Rady na co a jaký drát připojit najdete hlavně na modelářských a včelařských fórech, kde si také kutilové radí jaké dráty a jak dlouhé použít. Bez alespoň minimálních znalostí o elektřině to ale nezkoušejte.

Pilou

Obdoba výše popsaného. V pile je místo pilového plátku napnutá struna z odporového nebo ocelového drátu, Ta je připojena na zdroj napětí a proudu. Průchod elektrického proudu strunu ohřeje a horká struna polystyren snadno řeže na požadovaný rozměr.

Pájecí oko

Obdobnou variantou je pájecí oko. Budete potřebovat klasickou pájku a měděný drát 1,5 nebo 2,5 mm. Z drátu uděláte očko, které po nasazení na pájku slouží jako tavící nástroj. Větší drátek se vám bude lépe ovládat, ale nerozžhaví se na příliš velkou teplotu, takže s ním uděláte větší otvory. Zkušení kutilové doporučují oko o maximální velikosti 15 cm. Na menší otvory je lépe udělat oko z menšího drátu, který se ale rozžhaví na vyšší teplotu než ten silnější.

Šroub, hřebík nebo podobný kus železa

Na dírky či delší skuliny je ideální šroub, hřebík nebo jiný tenký kousek železa, který vezmeme do kleští, nahřejeme nad kahanem, zapalovačem nebo jen plamenem sporáku. Horký šroub pak vbodneme do polystyrenu do potřebné hloubky. Musíte si dát pozor na to, abyste otvor udělali jen tam, kde potřebujete. Zásadou je rychle do polystyrenu a zpět, jinak si propálíte dírky i vedle požadovaného místa. Vždy je třeba použít nástroj s menším průměrem, než potřebujeme udělat, protože šroub či hřebík udělají větší otvor než je jejich velikost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články