Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit mastnou zeď za sporákem?

  

I když se snažíme sebevíc, neubráníme se, aby nám občas při vaření nevystříkla nějaká mastná tekutina na zeď za sporákem. Nehezké skvrny se nevyjímají dobře na žádném povrchu, ale z obkladů nám půjdou odstranit o dost jednodušeji než z omítnuté zdi nebo tapety.

Obklad, ať už se jedná o keramické dlaždice, nebo skleněné desky, stačí umýt běžným odmašťujícím prostředkem, ale někdy jsou mastné flíčky vytrvalé, respektive mastnota vytvoří vrstvičky, které na zdi ulpí. V takovém případě může skvěle posloužit škrabka na sklokeramické varné desky. Škrabkou odstraníte větší nečistoty a saponátem a houbičkou pak stěnu dočistíte.

Horší je, když je za sporákem je omítnutá a vymalovaná stěna. Tam už jen voda nepomůže. Buď si můžete zakoupit některý ze specializovaných odmašťujících přípravků, nebo vyzkoušet tzv. babské rady. I v tomto případě může pomoci univerzální kuchyňský pomocník – ocet. Ten se smíchá s vodou v poměru jeden díl vody a jeden díl octa. Roztok naplňte do rozstřikovače a aplikujte na mastné skvrny na stěně. Poté, co se voda vsákne, se skvrna setře. Někdy je nutné postup opakovat víckrát. Ale pozor, nestírejte příliš velkou silou, spíše opatrně.

Dalším řešením mastné skvrny může být chlebová guma. Tu vytvoříte z chlebové střídy, kterou uhnětete do tvaru kuličky. Tou pak lehce a bez přílišného tlaku mastné fleky přejíždějte, až skvrny zmizí. Pravděpodobně vám ale jedna kulička stačit nebude, chvíli to potrvá. Obdobně lze postupovat za použití klasického Sava. Roztok třetiny Sava a dvou třetin vody se na zeď aplikuje hadříkem. Ten se do roztoku namočí a následně přiloží na mastné skvrny a nechá působit asi 5–10 minut. Pokud to skvrnu neodstraní úplně, je třeba postup zopakovat. Savo lze použít i na tapetu, ale pozor, má bělící účinek, takže je lépe si na co nejméně viditelném místě zkusit, jak roztok na výmalbu nebo tapetu působí, abychom si místo mastných neudělali na zdi bílé fleky.

Z tapet se dá mastnota odstranit i za pomoci nějakého pudru, třeba dětského. Pudr nejde jednoduše nasypat, to by ze zdi spadl. Na skvrnu se opatrně nanese za pomoci štětečku, nebo jemného kartáčku na zuby. Po hodině se ze zdi vykartáčuje jemnými pohyby, případně lze použít i vysavač.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)