Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyrovnat betonovou podlahu?

  

Betonové podlahy bývají hlavně ve starších domech často všechno jen ne rovné. A pokud není rovný podklad, ani finální pochozí vrstva nebude v pořádku. Pamatuji si jednoho kamaráda, který koupil na krásném místě dům stavěný v 70. letech svépomocí. Původně ho chtěl zrekonstruovat, ale při podrobnějším zkoumání se zjistilo, že v domě není rovná ani jedna podlaha a dokonce ani jedna zeď. Nakonec starý domek zboural a nechal si postavit nový. Pokud máte křivou betonovou podlahu, nemusíte být tak radikální, dá se to opravit.

Vyrovnávací stěrky

Používají se tzv. samonivelační stěrky, a to pokud na dvou metrech délky podlahy nečiní rozdíl více než 20 mm. Výběr konkrétní samonivelační stěrky závisí na stabilitě podkladu, potřebné tloušťce vyrovnávací vrstvy a budoucím zatížení podlahy. Dá se vybrat výrobek přímo podle stupně budoucí zátěže.

Neexperimentujte se složením stěrek. Pokud nedodržíte přesně návod výrobce, vzdáváte se šance na případnou reklamaci. To se týká nejen složení, ale třeba také penetrace.

Parametry stěrek určuje česká norma ČSN EN 13813. Existují jak samonivelační, finální vyrovnávající a také zpevňující, které slouží k přímému vyrovnání podkladů. Pokud spěcháte, můžete si koupit stěrku rychletuhnoucí, která zatuhne za pouhé 3 hodiny. Z hlediska složení jsou stěrky cementové, anhydritové nebo disperzní:

Jak na to?

Prvním krokem je příprava podkladu

Podkladová vrstva musí být suchá, odmaštěná, pevná a bez prasklin. Nerovnosti zbrousíme a pak důkladně vysajeme. Na praskliny lze použít speciální sešívací sady s epoxidovou pryskyřicí, nebo akrylové tmely. Zapomenutou trhlinkou by stěrka protekla.

Dilatační vložky

Pokud je vyrovnávaná vrstva 5 mm nebo vyšší, budeme potřebovat dilatační vložky. Stěrka totiž v době svého tuhnutí a zrání mění svůj objem – nabývá ho a pak se zase smrští. Kolem stěn je třeba položit proužky z pěnové pryže, případně kobercové lišty podlepené oboustrannou páskou.

Penetrace

Na připravenou podkladovou vrstvu pak naneseme penetraci, která snižuje nasákavost podkladu, chrání ho před vlhkostí a zvyšuje jeho přilnavost. Díky penetrování podkladu zbavíme prachových částic, které mohly případně zůstat na podkladu.

Příprava, míchání stěrky

Stěrku namíchejte přesně podle návodu. Pokud změníte poměry jednotlivých přísad, výsledná vrstva by mohla praskat, případně se drolit. Směs důkladně promíchejte míchadlem, nebo nástavcem na vrtače. Namíchaná stěrka by měla mít konzistenci řídké kaše a nesmí v ní být hrudky.

Vylití a odstranění bublin

Celá plocha se pak směsí vylije a rozestře tzv. ježkovým válečkem, kterým se odstraní všechny vzduchové bubliny. Zalitá plocha se nechá vyschnout. Zrání a vysychání stěrky závisí na teplotě a vlhkosti. Nejlépe je dělat stěrku při teplotě 15 - 20 stupňů a vlhkosti 50 – 65 %.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (6 hlasů)





Související články