Než do bazénu pustíte první kapku
Pro dokonale čistou vodu je důležité i první omytí bazénu po rozbalení – ať už z obchodu, či po zazimování. Ty nové stačí důkladně osprchovat, bazény po zimě je vhodné ošetřit speciálním gelovým přípravkem, který odstraní prach i usazeniny.
Bazén připraven, vodo vítej!
I samotné napuštění – ač se může zdát tím nejjednodušším krokem – je promyšlená strategie. Pokud totiž začnete vodu napouštět rychle, a spolu s vámi dostanou stejný nápad i vaši sousedé, můžete si místo křišťálově čisté vody napustit rezavou břečku. Zvýšený odběr z vodovodní sítě v blízké lokalitě, totiž způsobí vyšší průtok i tlak, a z vodovodních trubek se začnou uvolňovat usazeniny, které vesele dotečou až do vašeho bazénu. Proto napouštějte vodu pomalu, nejlépe přes týden a ideálně v noci. Pokud si chcete celý tento proce urychlit i ulehčit, obraťte se na vašeho dodavatele vody – v malé cisterně vám za úplatu přiveze a napustí vodu přímo do vašeho bazénu. A koupání může začít bez otálení.
Bazénová chemie – s chlórem nebo bez
Už při nákupu bazénu si promyslete, které péči o váš bazén dáváte přednost. Zapomeňte na zaručené sousedské rady, že žádnou chemii nepotřebujete a smiřte se s faktem, že voda se zkrátka kazí.Horko, déšť, váš pot, částečky kůže, vlasy i krémy a parfémy, kterými jste namazaní, ti všichni jsou viníci. Proto je bazénová chemie záchranou. Ano, k péči o čistou vodu zcela jistě pomáhá nainstalovaná sprcha před vstupem do bazénu a bazének na opláchnutí nohou – zcela čistou a zdravotně nezávadnou vodu vám však zajistí jen bazénová chemie.
- Kyslíková chemie – neboli bezchlórová pracuje na principu aktivního kyslíku a je vhodná hlavně pro alergiky či malé děti. Nevysušuje kůži, nedráždí sliznice, a je bez nepříjemné vůně chlóru. Je citlivá na dodržování jak dávkování, tak časových rozestupů mezi aplikací.
- Chlórová chemie – i za méně peněz zaručí průzračnou vodu. Poznáte ji sice podle typického zápachu, ale při dodržování dávkování, které by se mělo pohybovat mezi 0,3 – 0,5 mg/l docílíte bezpečně čisté vody.
Během sezóny můžete tyto dva druhy bazénové chemie střídat, ale je potřeba vždy mezi změnou udělat 3 až 5 denní pauzu.
Kartušová nebo písková filtrace?
Kartušová filtrace je stále více vytlačována filtrací pískovou, která je mnohem účinnější.
- Kartušová filtrace se však skvěle hodí do menších bazénu do objemu 8m³ a také v případě méně častého koupání. Její cena je nižší, je však potřeba dokupovat papírové filtry, přes které čerpadlo vhání vodu a zachytávají se na nich nečistoty.
- Písková filtrace je dokonalý způsob, jak mít křišťálově čistou vodu po celou sezónu. Přes speciální filtrační písek se voda průzračně vyčistí. Filtrační písek stačí jednou za dva roky vyměnit za nový a co 14 dní propláchnout.
Koupací sezóna v plném proudu
Nezapomínejte na pravidelnou péči a sledování čistoty vody, i když září zdravím.
Ph vody měřte každý týden, klidně to můžete pojmout profesionálně a pořiďte si šikovnou tabulku, kde si vše budete pečlivě zapisovat. Ph vody by se mělo pohybovat mezi 6,8 – 7,6. Pokud je Ph vysoké, dochází k dráždění kůže a sliznic, při nízkém Ph se objevuje blednutí pláště bazénu a také koroze na jeho konstrukci. Hodnotu Ph snadno zjistíte z různých druhů testerů.
Tvrdost vody by neměla překročit 18ºN a její hodnotu zjistíte nejlépe od vašeho dodavatele vody. Pokud je tvrdost vody vyšší, nezapomeňte použít stabilizátor tvrdosti vody, jinak vaše voda změní barvu k nepoznání.
To, zda je voda v pořádku nejčastěji zjistíme už při pouhém pohledu na ni. Nepropadejte panice, pokud zjistíte, že se tvoří řasy či kaly. I ty bohužel patří ke koupání, na vině je horké počasí a také samotné používání bazénu. Neváhejte tedy a mějte doma správnou chemii, která si poradí jak s řasami, tak kaly. Likvidátor řas existuje také ve formě prevence, na kaly pak účinně funguje vločkování, které kaly shlukne do hmatatelnějších částic, které bez problémů z bazénu vyprovodí filtrace.
Bazénový vysavač – dokonalá péče bez námahy
Vysávání není zrovna oblíbenou činností, a tak si možná říkáte, proč by jste ještě měli vysávat bazén. Jenže bazénový vysavač zvládne dokonale zbavit váš bazén – tedy dno i stěny – neoblíbených „slizkých“ povrchů, na kterých rozhodně nechcete uklouznout.
Vybírat můžete bazénový vysavač:
-
mechanický
-
poloautomatický
-
automatický
Poslední dva zmiňované dokáží pracovat bez vaší asistence, automatický pak dokonce třeba v čase, když spíte. No a dětem pro zábavu se určitě bude hodit síťka na nečistoty.
Zastřešení bazénu poskytne stín i bezpečnost
U zapuštěných bazénů by rozhodně zastřešení chybět nemělo, zajistí bezpečnost vaši, ale především zvířecích miláčků a hlavně dětí. Nehledě také na to, že zapuštěný bazén je náchylnější k nečistotám – stačí menší vánek, a všechen prach, smetí, traviny i listí máte nejen na zahradě, ale také v bazénu.
Mobilní zastřešení je pak báječným pomocníkem, který váš bazén ochrání před hmyzem, prachem, nečistotami, listy, ale také brání nočnímu ochlazování při poklesu teplot. Mobilní zastřešení je také praktické svou všestranností – můžete je využít i jako příjemné posezení při letní párty či grilovačce, a dokonale vás i bazén ochrání i před deštěm.
Praktické jsou také krycí či solární plachty, které pomáhají s udržením teploty vody i s případným ohřevem. A s prachem i nečistotami si také poradí.