Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak se dělá betonová stěrka?

  

Betonové nebo také cementové stěrky se z oblasti čistě technických materiálů stále častěji stávají i výrazným designovým prvkem moderních interiérů. Přesto stěrky samonivelační vyrovnávací (podkladní) zatím ještě převládají. Používají se k vyrovnání betonové plochy, cementového potěru, zakrytí nerovnosti u původní dlažby, prostě kdekoli, kde má původní podklad nějaké nerovnosti. Používá se jak na podlahu, tak na stěny.

Výhodou betonové stěrky je možnost využít jí i na lehce nestabilní podklad typu sádrokartonu nebo třeba na dřevěná prkna, stačí stěrku vyztužit skleněnými vlákny. Kromě klasických existují i stěrky rychle tuhnoucí, které zatuhnou už během tří hodin. Jako pochozí vrstva se používají speciální stěrky pro vyšší zatížení.

Mechanická příprava před stěrkováním:

Nejdříve je nezbytné připravit si podklad, což znamená hlavně důkladnou obhlídku podkladu, protože podkladová vrstva musí být suchá, bez prasklin a odmaštěná:

  • výstupky či nerovnosti na podkladu musíme zbrousit, zamést nebo ještě lépe vysát
  • praskliny se dají takzvaně sešít speciálními sadami s epoxidovou pryskyřicí, nebo vyplnit akrylovými tmely
  • pokud vyrovnáváme více než pětimilimetrovou vrstvu, musíme zajistit dilatační vložky, protože stěrka během zrání zvětšuje a zase zmenšuje svůj objem (kolem stěn nebo sloupů položíme proužky z kobercové lišty nebo z pěnové pryže podlepené oboustrannou páskou)

Stěrkování

  • Nejdříve povrch důkladně napenetrujte, abyste snížili nasákavost podkladu a odstranili případné zbytky prachových částic. Penetrace zároveň chrání podklad před vlhkostí a zvyšuje jeho přilnavost. - Vždycky dodržujte návod, neexperimentujte, neměňte poměry jednotlivých složek. Pokud to neuděláte, stěrka může praskat.
  • Důkladně míchejte buď speciálním míchadlem, nebo nástavcem na vrtačku. Namíchaná hmota má být bez hrudek s konzistencí řídké kaše.
  • Směsí vylijte celou plochu a ježkovým válečkem odstraňte vzduchové bublinky. Zapomenuté skuliny zapříčiňují vznik trychtýřků, které můžete vyplnit práškem (stěrkovou směsí) nebo namíchanou hustější směsi.
  • Nechte plochu zaschnout. Podmínky v okolí (teplota, vzdušná vlhkost, proudění vzduchu, sluneční svit atd.) určí dobu a rovnoměrnost zrání. Pokud nechcete riskovat, doporučení odborníků je aplikovat stěrku při teplotě 15 - 20 °C a vlhkosti 50 – 65 %.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)





Související články