Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyrovnat zem pod bazén?

  

Pokud si chcete na zahradu pořídit nafukovací bazén, budete si muset v prvé řadě připravit pro něj půdu. A to doslova. Nafukovací bazény mají velmi tenká dna a nepříliš pečlivou přípravu podkladu byste cítili na vlastní chodidla při každé návštěvě bazénu.

Kam s ním?

I když by se mohlo zdát, že bazén stačí umístit kamkoli, kde je místo, umístění bazénu bychom měli pečlivě zvážit. Vždy by měl být na jižní straně pozemku, kam během koupací sezóny svítí slunce po většinu dne. Pokud tam nemáte dost volného místa, nebo tam bazén nemůžete umístit z jiného důvodu, hledejte pokud možno místo s co nejdelším přímým slunečním svitem.  Mělo by být také blízko zdroje vody a elektřiny. Je-li v blízkosti stromů či vyšších keřů, je vhodné ořezat jejich větvě, jinak budete z bazénu permanentně tahat listí.

Venkovní bazén

Terénní úpravy

Plocha pod bazénem musí být naprosto rovná, jinak bude jedna část bazénu plná vody a druhá bude jako brouzdaliště. Pokud se svažuje, musíte na jedné straně odebrat kus zeminy a na druhé straně ji dosypat tak, aby podklad byl naprosto vodorovný. Máte několik variant:

  • odkopejte přebytečnou zem a na druhé straně jí dosypte, budete muset odstranit i trávu
  • pokud nechcete dělat tak velký zásah, můžete chybějící centimetry jen dosypat na trávu, a to buď pískem, nebo zeminou
  • místo sypkého materiálu použijete na vyrovnání tvrdá polystyren

Zda je prostor pro bazén skutečně připravený zkontrolujte vodováhou. Je-li terén svažitější a po vyrovnání vám vznikne ve svahu schod, hranu zpevněte buď kamennou zídkou nebo dřevěnou palisádou.

Aby podklad bazén nepoškodil

Nesmíte zapomínat, že dno bazénu ponese nejen dost vody, ale také tíhu koupajících se. Není obvykle moc silné, takže z místa, kde bude bazén umístěn, musíte odstranit vše ostré – kamínky, větvičky, případně odpadky (i miniaturní). Cokoli z toho by mohlo způsobit trhlinu.

Jako prevenci takového poškození můžete použít jemným maltovým pískem, linem, starým kobercem, nebo i polystyrenem. Někdo používá i geotextilii. Vrstva polystyrenu má ještě jednu nespornou výhodu – tepelně izoluje, takže vám nejen nebude zima od nohou, ale voda v bazénu bude vychládat pomaleji.

Na hotové místo stačí už jen přivést, rozložit a nafouknout bazén, naplnit ho vodou a nechat ji ohřát. Příjemné koupání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.29/5 (17 hlasů)





Související články