Dřevo

Jaké dřevo je vhodné na topení?

Stále více lidí doma topí dřevem. Ať už se jedná o menší přitápění, nebo je topení dřevem jediný zdroj tepla doma, je dobré vědět, které dřevo je na topení nejvhodnější. Není zkrátka dřevo jako dřevo. 

Jaké použít dřevo na dekorace bytu

Příroda nabízí mnoho krásných a praktických dekorací i do vnitřních prostor. Velmi oblíbeným materiálem je dřevo, které je variabilní i flexibilní, lze z něj vyrobit mnoho dekorací a rovněž ho lze kombinovat s mnoha vzory i dalšími dekoracemi.

Péče o nábytek z exotického dřeva

Máte doma nábytek z exotického dřeva? Přemýšlíte, jestli vyžaduje speciální péči? Když budete o tento originální nábytek pečovat pečlivě, nábytek bude nejen svěže vypadat, ale dlouhá vám i vydrží. Přečtěte si tipy, jak o nábytek pečovat, ať už ho máte v bytě nebo na zahradě.

Vrzání parket - příčiny a způsoby oprav

Existuje mnoho věcí, které ve starším domě působí nemalé obtíže a určitou nervozitu obyvatel. Jedním z nich je i vrzání parket, které je nepříjemné především v nočních hodinách, kdy je každý zvuk slyšet o mnoho více a může probudit nejen spící děti, ale i rozštěkat vašeho domácího mazlíčka. Nepříjemností s vrzajícími parketami může být opravdu hodně, proto jsme se rozhodli sepsat článek, který řeší příčiny a způsoby oprav vrzajících parket

Jaké dřevo je vhodné na krov?

Realizace krovů podléhá mnoha pravidlům, jejichž dodržením docílíme v závěru odolné a kvalitní střešní konstrukce. Na samém počátku je však výběr materiálu pro krov, kterým může být železobeton nebo ocel. Nejčastěji se však používá dřevo, jehož významnými vlastnostmi je vysoká únosnost, malá hmotnost a vynikající pružnost. Dřevo je tak tou nejlepší volbou pro krov vaší střechy a zbývá již jen odpověď na otázku: "Jaké dřevo použít na krov?".

Co dělat s lepící páskou, která se "vpekla" do dřevěného rámu okna

Lepicí páska umí na dřevěném rámu okna napáchat mnoho škod. Co se s tím dá dělat a je možné ji beze zbytku odstranit?

Odstranění stromu (který zavazí stavbě domu, plotu, chatky..) je nutné povolení?

Chystáte se postavit u vašeho domu nový plot, chatku, pergolu či něco jiného a vadí vám v tom strom, který je na vašem pozemku? Nebo jste koupili novou parcelu, kde chcete začít stavět, a i zde vám překáží různé stromy nebo dřeviny? Kácení stromů jistě patří mezi první práce, které je prostě potřeba vykonat. Jenže není strom, jako strom. Mohlo by se zdát, že je vlastně jedno o jaký strom se při kácení jedná. Není to však pravda. Podíváme se tedy na to, co jde odstranit jednoduše a na co je už potřeba povolení.

Staré pařezy - jak odstranit?

Hyzdí vaši zahrádku staré pařezy? Přemýšlíte o jejich odstranění? Způsobů může být velké množství, ale ne každý je ten nejvhodnější. Některé dokonce mohou odporovat místním vyhláškám. To je třeba brát v potaz spolu s časem, za který se chceme pařezů zbavit. Chcete-li se o odstraňování pařezů dovědět více, pak doporučujeme číst dále.

Možné způsoby, jak opracovat dřevo

Zpracování dřeva má již velmi dlouhou tradici. Dřevo se využívá v mnoha odvětvích i přes postupný vývoj jiných materiálů.

Metody měření dříví - značky plm, prm, sprm

Srovnání metru krychlového, metru prostorového skládaného a metru prostorového sypaného.

Jak vyndat vrut z dřeva?

Stojíme před nádhernou dřevěnou skříní, kterou jsme právě montovali pomocí vrutů do dřeva a zjistíme, že máme problém, protože jsme vrut zašroubovali na špatné místo nebo dokonce křivě. Nebo jsme se rozhodli vyndat vrut ze starší dřevěné konstrukce, kterou nechceme poničit a nejde nám to. Právě proto je tu náš návod, jak vyndat vrut ze dřeva?

Jak zvýšit tvrdost povrchu dřeva?

Dřevo je organická vláknitá látka, tvořená stromy a keři, nazývaná dřevinou. Z užitkového hlediska je nejdůležitější růst dřeviny, zvláště u stromů, přičemž za nejhodnotnější je považováno dřevo vysokých, přímých, stejnoměrných, rovnovláknitých a čistých kmenů bez větví.

Jak na spojování trámků u pergol?

Pro stavby pergol je charakteristickým prvkem jejich architektonická nesamostatnost. Nejčastějším typem přírodní pergoly je dřevěná konstrukce z trámů a latí nebo z loupané kulatiny. Základem jsou nosné trámky, na které jsou horizontálně položené podélné trámce. Pro pevnost a stabilitu je velmi důležité jejich vzájemně spojení. Nabízíme pár tipů.

STŘECHA PERGOL - jak vyřešit zastřešení pergoly?

V obytné části zahrady vytvářejí pergoly chráněný prostor k odpočinku. Stejnému účelu slouží i zahradní domky, altány a besídky, které mají v našich zemích dlouholetou tradici. Besídky se dnes moc nestaví, jejich místo zaujaly především pergoly.

Čím ošetřit venkovní dřevěnou terasu?

Posedět si v létě na venkovní terase je bezesporu relaxace k nezaplacení. Také zde ale platí, že nic není zadarmo, dřevěná terasa si rovněž žádá svoji péči. Nemusí to tak na první pohled vypadat, ale z dlouhodobého pohledu je ekonomické vyhradit si každý rok určitý čas na péči o ni, protože díky tomu se její životnost může i několikanásobně prodloužit. Jestliže nedojde ke včasnému provedení údržby, nechtěným výsledkem může být i zešednutí terasových prken. Obyčejně postačí provést renovační nátěr jednou za rok.

Jak správně vybrat dřevo na stavbu pergoly?

V letních horkách a zvláště při změně klimatu oceníme pergolu obrostlou zelení. Zelená plocha odpařuje vodu a ochlazuje své prostředí. Mimo pergoly je dobře samozřejmě zakládat jezírka, vodní plochy, biocentra spojená biokoridory pro migraci zvířat, meze, stezky apod. Doma a na soukromých pozemcích samozřejmě nemáme na takové projekty místo a musíme se spokojit se zelení vlastní. Ideální, pokud nemáme přímo vzrostlé stromy, je právě pergola. Ta může, ale nemusí být spojena s domem. Dále nemusí být otevřená s žebry pro pnoucí rostliny, ale může být i zastřešená (přístřešek), dobře je dřevěnými ohoblovanými dřevy, ale i průsvitnými vlnkami. Zde je ale riziko letních průtrží a krupobití, dále v zimě, nežádoucí těžká pokrývka sněhu apod., takže polykarbonátové vlnky trpí, neřku-li jsou přímo zlikvidovány.

Jak vybrat kvalitní štětec na dřevo/kov?

Rozhodli jste se doma vyspravit starý nábytek? Nebo potřebujete natřít konzole na poličku? Pak vás čeká nákup štětců, a to možná ne jednoho.

Jak vybrat vhodný tmel na dřevo?

Známe to všichni.

Stačí pár let a sametově hladká vybroušená podlaha se změní v mapu plnou rýh a šrámů. Kuchyňská dvířka začnou připomínat amatérský dřevoryt. A vchodovým dveřím nedominuje stylové kování, ale podpis sousedova kocoura.

A my bezradně stojíme v hobby marketu před nekonečnými policemi s plechovkami a kartušemi a nemáme tušení co a jak a k čemu.

Jak na dřevěnou dlažbu?

Projížděly po ní povozy tažené koňmi už v dávných stoletích a její pozůstatky nacházíme na většině hradů, zámků a v královských stájích. Řeč je o dřevěné dlažbě, jejíž výborné tepelné, izolační i tlumící vlastnosti znali a cenili již naši dávní předkové. Ani dnes se na kvality dřevěné dlažby nezapomíná. Právě naopak. Ekologické smýšlení, typické pro dnešní dobu, napomáhá návratu klasické dřevěné špalíkové dlažby jakožto alternativě k všudypřítomnému betonu, a to do exteriérových i polointeriérových prostor.

Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?

Rozhodli jste se obohatit svou zahradu pergolou. Pergola je perfektní místo pro posezení s přateli, grilování a další události, Abyste se z pergoly mohli těšit dlouhou dobu, je potřeba správná volba kotvících patek. Správným výběrem zajistíte stabilitu a předejdete plesnivění dřeva. K tomu by došlo při položení trámu na zem. 

Jak ochránit dřevo před slunečními paprsky?

Dříve stačilo dřevěná prkna obytné chýše natřít volskou krví a ochrana proti slunci i nezvaným hostům byla zajištěna. Dnes však chceme svá obydlí i svůj dřevěný nábytek chránit především proti výkyvům počasí jaksi odborněji. Pojďme se nyní podívat, jaké máme možnosti, pokud chceme ochránit dřevo před slunečními paprsky.

Jaký je rozdíl v plastových, dřevěných a hliníkových oknech?

Plastová okna

 • V současnosti se jedná o okna nejvíce žádaná. Jsou naprosto bezúdržbová.
 • Používají se jako okna pro novostavby, ale uplatňují se také při rekonstrukcích starších rodinných či panelových domů.
 • Plastové okenní rámy se vyrábí z plastových profilů o více komorách. Do těch největších je obvykle vsazen ztužující ocelový profil ve tvaru U či "jekl".
 • Běžná jsou dnes pětikomorová okna, ale můžeme sehnat i osmikomorová. S tím souvisí i hloubka profilu, což v podstatě znamená šířku okna. Čím více komorami se okno vyznačuje, tím by měl být také profil hlubší.

Jak dlouho hoří dřevěné brikety?

Dřevěné brikety jsou velmi populárním druhem ekologického paliva. Díky různým dotačním programům v posledních letech v řadě přibývá domů, kde kotle na biomasu, včetně dřevěných briket, nahrazují kotle na uhlí.

Jak odstranit starý lak ze dřeva?

Chcete-li prodloužit trvanlivost a kvalitu nových nátěrů, je vždy třeba nejprve odstranit starší nátěry. Odstranění starého nátěru ze dřeva je pracné, ale lze toho docílit několika způsoby. Každý z nich má svá pro i proti, často bývá nejlepší je zkombinovat.

Jak ošetřit staré dřevo podbití?

Dřevo. Snad nejtradičnější materiál používaný jak při stavění obydlí, tak při zařizování již hotového domu. Snoubí se v něm síla a mohutnost přírody s vynikající tvarovatelností a uměním přizpůsobit se i největším rozmarům člověka.

Jak odstranit plíseň ze dřeva?

Zná to nejspíš každý z nás. Plísně, mechy, vlhkost, to všechno dokáže zkazit kvalitu i toho nejlepšího dřeva. Což o to, pokud se jedná o zapomenutý plot za domem, pak se ještě tolik neděje, ale když nám zplesniví třeba zahradní nábytek nebo konstrukce altánu, pak máme problém. Nejen proto, že dřevo nebude vypadat esteticky dobře, ale především proto, že bude společně s plísňovou infekcí hnít a rozpadat se. Jak tohle celé snadno a efektivně vyřešit?

Jak se pozná dřevomorka?

KDYŽ SE ŘEKNE DŘEVOMORKA…

                                                                                                          …tak se každý vyděsí.

Způsobuje hnědou hnilobu s typickým kostkovitým rozpadem dřeva. Plodnice dřevomorky jsou na okraji bíle až žluté s vatovitou strukturou. Střed je  hnědý až oranžově-hnědý, vlhký a vydává houbovitou vůni.  Ve stadiu plné zralosti je povrch plodnic, díky výtrusům, rezavě hnědý.

Jak se počítá kubík dřeva?

Dřevo nelze přelévat a odměřovat v nádobách. A proto to není s měřením množství dřeva na kubíky tak jednoduché jako třeba s naftou. Řekne-li se kubík dřeva, je několik možností, co si pod tím představit:

 • plný kubický metr
  (někdy zvaný plnometr nebo pevný kubík)
 • kubický metr dřeva rovnaného
  (někdy jen prostorový metr nebo zjednosušeně metr, také rovnaný či skládaný metr
 • kubický metr dřeva sypaného (také prostorový metr sypaný)

Co je dřevina Sheesham?

Dřevina Sheesham pochází z indického palisandru neboli Dalbergia Sisso, což je opadavý strom, na indickém subkontinentu lépe známý právě jako Sheesham. Roste po celé oblasti od subhimalájského regionu, podél řeky Indu až po Assam, hlavně tedy Paňdžáb, Uttarpradéš, Západní Bengálsko a Assam. V těchto částech bývá nazýván různě, například Sheesham, Shishan, Shisham, Sissoo nebo Sisu.

Výroba dřevěného regálu

Prošli jste několik obchodů a stále jste nenašli regál, který potřebujete? Když už se vám líbí jeho vzhled, má pro změnu nepraktické rozměry? V tom případě nic nebrání tomu, abyste se pokusili vyrobit si dřevěný regál sami, zase tak složité to není! Peníze, které byste museli dát firmě, jež by vám zhotovila regál na míru, se jistě budou hodit na něco jiného.

Jak vypadá dřevomorka? Co dělá? Jak se proti ní bránit?

Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) je doslova noční můrou všech chatařů i majitelů dřevostaveb. Dokáže však pěkně potrápit i obyvatele rodinných domů, kterým rovněž dokáže leckdy přivodit nepříjemnou chvilku.

Jak vyrobit dřevěný kompostér?

Tvary dřeva - můžeme použít prkna, frézované půlené kulatiny, kulatiny nebo hranoly. Na kompostér je vhodné použít zejména dřevo z jehličnanů, nejčastěji smrkové nebo odolné modřínové dřevo.

Jak vyrobit dřevěný žebřík?

Impregnace dřeva - Proti nepříznivým vlivům počasí je dobré dřevo naimpregnovat. Pro delší životnost proto použijte před samotnou výrobou vašeho žebříku ochranný lazurovací nátěr na dřevo, například Luxol nebo třeba Womanitem CX 10 nebo mořidla.

Nářadí - pila, sekera, kotoučová pila, vrták, nebozez, smirkový papír, řezbářský poříz, kulatina o průměru 5mm se závitem, podložky, matky

Jak rovnat dřevo, aby dobře proschlo?

Chladné období podzimu a respektive nadcházející zimy je už za dveřmi. Otázkou však zůstává, jak se připravit na topné období, i když v současné době už je vlastně docela pozdě. Topíte-li na chalupě či doma v krbu dřevem, měl by být otop připravený již dávno na místě, a samozřejmě též v dostatečném množství.

Jak udělat bílou patinu dřeva?

Nechce se vám vyhazovat staré oblíbené kousky nábytku, které jsou součástí vašeho domova? Nemáte to srdce zbavit se vysloužilých věcí, které již nemají co nabídnout? Častokrát se stane, že máme hluboký vztah či vzpomínky k něčemu na první pohled neživému a zjevně nepotřebnému, jenomže co s tím? Možným řešením je rekonstrukce a renovace, pokud nám stojí za to, ať už finančně či citově. Otázkou už jen zůstává, jak na to.

Moderní novostavba - ROUBENKA

Dřevo, coby dostupný konstrukční materiál pro stavbu příbytků, je lidskému pokolení znám již od pradávna. Pravěcí lidé, obývající tuto planetu desítky tisíc let před Kristem, nežili totiž pouze v jeskyních, nýbrž si stavěli i přístřešky ze dřeva. Například dřevěná bydlení homo sapiens, nalezená na jižní Moravě, byla relativně rozlehlá a dosahovala rozměrů až 15 x 9 metrů. Avšak stavba prvních roubených domů byla historiky zaznamenána teprve až mezi lety 4500 - 3000 před Kristem, kdy si tento typ bydlení volili nejčastěji zemědělci. Roubené domy té doby si však nic nezadaly s těmi současnými.

Přístřešek na dřevo – inspirace

Ačkoliv to tak nevypadá, i vaše dřevo, které slouží především k vytápění domů, potřebuje své pevné místo.

Existuje několik typů i materiálů při výstavně tohoto přístřešku. Záleží to pouze nás, jaký chcete mít přístřešek, myslím tím především design, ale také na vašich finančních možnostech.

Někdo si dá opravdu velikou práci s vybudováním přístřešku, někdo si jen koupí, a jiný to až tak neřeší. Hlavně že je “někde uloženo dříví a je po ruce, když je ho potřeba“.

Schodiště svépomocí - dřevěná, betonová, moderní

Schodiště je stavební prvek, se kterým se setkáváme prakticky každý den. Hlavním předpokladem pro dokonalý návrh schodiště je pochopení jednotlivých částí, ze kterých se tato konstrukce skládá. Každá část musí být optimálně navržená dle konkrétních požadavků investorů, platných norem a předpisů.