Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odnaučit kočku okusovat koberec?

  

Každý majitel kočky vám potvrdí, že bydlí u své kočky, nikoli kočka u něj. A tak má velmi často dojem, že celý byt či dům jsou jedním velkým hřištěm, které patří jenom jí, což často může znamenat problém. Oblíbenou kočičí aktivitou tak třeba je okusování koberců, šplhání po záclonách nebo sítích proti hmyzu a krkolomné lezení po nábytku. I když jsou kočky originálními osobnostmi, zkušení chovatelé vědí, jak jejich zlozvyky omezit.

Důslednost a trpělivost

Kočka se nedá vychovat jako pes pravidelným tréninkem a odměnami. Kočku musíte trpělivě přesvědčit, že vámi nabízená alternativa je lepší než to, co si vybrala ona sama. Koberce kočky považují za vhodné místo k obrušování drápků i k okusování. A když jsem jim podaří uvolnit na kraji několik vláken, bude z koberce dokonalá hračka. Pokud je to chcete odnaučit, musí mít vhodné škrabadlo. Než ho koupíte, pozorujte, co vaše kočka dělá a podle toho vybírejte jednotlivé prvky. Když kočku přistihnete, jak se snaží kousat nebo škrábat koberec, musíte jí důrazně dát najevo, že to nesmí. Každý má nějaký povel, kterým kočku napomíná. Použijte ho, klidně i zvýšeným hlasem a zároveň ji z koberce odneste na škrabadlo. Pomoci mohou i kozlíkové kapky nakapané na škrabadlo. Většinu koček neodolatelně přitahují.

Každá kočka má svůj styl her

Škrabadlo by mělo odpovídat tomu, jak velká a těžká kočka je a také tomu, jak si hraje. Svou roli hraje i to, zda je kočka kastrovaná, případně zda ji pouštíme na zahradu, nebo je výhradně doma. Pokud chcete kočku naučit, aby si škrábala drápky na škrabadle a nevykusovala z koberce kousky tkaniny, musí být pro ni škrabadlo dostatečně atraktivní.

Čím větší kočka, tím je potřeba stabilnější a těžší škrabadlo a také velikosti kočky odpovídající škrabací sloupek. Hravé kočičky potřebují hodně různých prvků, které je zabaví, pro všechny by tam mělo být místečko, kde bude kočka ráda odpočívat. Kočky ocení co nejvyšší škrabadlo, protože potřebují šplhat. Na broušení drápků a okusování se doporučuje sisal. Určitě ho nenahrazujte starým kobercem, protože byste kočce těžko vysvětlovali, proč koberec na škrabadla ke kousání a drápání je, zatímco koberec na zemi ne. Výhodou sisalu je i to, že když ho kočka zlikviduje, dá se snadno nahradit novým kusem sisalového lana.

Chvalte!

Když se kočka kousání a škrábání věnuje na škrabadle, nezapomeňte ji pochválit a pohladit. Kočka nic nedělá jen tak, takže chválit byste měli pořád, jinak se vrátí na koberec už jen proto, aby vás naštvala. Život s kočkou je vlastně trochu jako manželství, bez diplomacie se neobejdete.

 
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)