K čemu se používá umělé dřevo? A co to je?
Umělé dřevo je materiál, který zachovává příjemný vzhled dřeva, ale nemá některé jeho negativní vlastnosti, zejména na místech, kde se k němu dostává vlhkost. Jedná se vlastně o spojení dřeva a plastu, neboli WPC (wood-plastic composite, nebo také wood-polymer composite). Zjednodušeně řečeno vzniká spojením dřevité součásti v podobě granulátu, nebo moučky s termoplastickými materiály a některými přídavnými látkami.
Podíl dřevěné složky je 60 až 70 %. Podobných materiálů se vyrábí více značek a každý výrobce má vlastní recepturu. WPC se snaží co nejvíce napodobit vzhled dřeva, prkna se vyrábějí s různým povrchem – od hladkého či pískovaného až po malé či velké drážky. Nejkvalitnější WPC prkna jsou od přírodního dřeva na první pohled nerozeznatelné.
Vlastnosti
Nový materiál má vynikající užitné vlastnosti, které ho předurčují k použití i tam, kde může být dřevo komplikované na údržbu. Desky z WPC jsou:
- odolné vůči vlhku i povětrnostním vlivům, včetně mrazu
- stálobarevné
- vzhledově i dotykově příjemné
- méně hořlavé než dřevo
- odolné vůči škůdcům, plísním a hnilobě
- bez třísek
- šetrné k životnímu prostředí (obě složky jsou v podstatě odpadem)
- 100% recyklovatelné
Snadno se také udržují, k čištění stačí voda a na rozdíl od dřevěných prken je není nutné pravidelně natírat. Z WPC se vyrábějí jak plná „prkna“, tak jejich dutá varianta, která je levnější. Záruka je u WPC podle typu a výrobce desek až 25 let.
K čemu se umělé dřevo používá
Umělé dřevo lze využít všude tam, kde by designéři nejraději viděli klasické dřevo, ale kde by bylo vystaveno vlhkosti a dalším negativním vlivům, které by snižovaly jeho životnost. WPC desky se tak používají na:
- stavbu teras či chodníky okolo bazénů
- obklady fasád i interiérů
- podlahy balkónů či lodžií
- výstavbu zahradních domků či plotů
- na montáž zábradlí a ohrad
Umělé dřevo našlo využití i v průmyslové výrobě, například jako materiál tvářecích forem na plech nebo pro slévárenské modely.
Ohodnoťte tento článek:
Předchozí článek
Další článek
Úvod