Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit zahradní stůl?

  

Stejně jako u interiérového nábytku, tak i pro zahradu se stále častěji používají recyklované materiály. Zahradní stůl tak můžete vyrobit ze starých trámů, nepoužívaných dveří, stojanu na plechové umyvadlo nebo rámu starého šicího stroje, záleží jen na tom, jak velký stůl budete potřebovat.

Velký jídelní stůl

Máte-li velkou rodinu, mohl by se vám hodit stůl ze starých dřevěných dveří, které můžete získat buď při bourání nějakého domu, nebo třeba na skládce.

Nejprve je zbavte všech kovových částí, tedy pantů, klik případně háčků a dalších kovových prvků a odstraňte starý nátěr. Případné chybějící kousky dřeva buď dolepte z jiných dřevěných dílů, pokud možno stejně starých, nebo ty menší skuliny a díry vyplňte tmelem.

Záleží jen na vašem vkusu, jaké finální provedení si vyberete. Buď vraťte desce dveří vzhled dřeva, nebo použijte klasickou bílou, hnědou, nebo třeba jednu z populárních pastelových barev. Nesmíte ale zapomenout použít vhodný impregnační nátěr, aby stůl vydržel déšť nebo rozlité nápoje. Čím je finální vrstva hladší, tím se lépe čistí.

Nohy mohou být buď klasické dřevěné, nebo kovové, ale při vymýšlení konstrukce je vhodné myslet na to, že zahradní stůl je třeba na zimu někam uschovat. Snadné odnímání nohou úschovu o dost zjednoduší.

Na kafíčko stačí malý stolek

Na terasu nebo do altánku stačí malý stolek, vlastně je to obdoba stolku konferenčního, ale měl by být vyšší a hlavně by měl být odolný vůči rozmarům počasí. Na jeho podobě se pak můžete docela vyřádit. Velmi zajímavý je například stolek z kovového rámu na přenosné umyvadlo. Určitě jste ho viděli někde na chalupě, kde není tekoucí voda. Jen místo umyvadla bude dřevěná či skleněná deska.

Kovovou konstrukci je třeba zbavit nečistot, starého nátěru a rzi, nejlépe kovovým kartáčem. Pak ji znova natřete antikorozní barvou. Pokud zvolíte dřevěnou desku, může to být třeba víko sudu, opět zvolte povrchovou úpravu, která odolá vlhkosti. Rozhodnete-li se pro sklo, můžete udělat třeba zajímavý designový prvek – mozaiku. Místo jedné desky, budete potřebovat dvě. Na spodní (dřevěnou, kovovou nebo i plastovou) nalepte barevné kamínky nebo jiné přírodní materiály jako mušličky, kousky dřeva, barevné písky – fantazii se meze nekladou. Nahoru položte skleněnou desku, takže mozaika bude krásně vidět, ale stolek bude zároveň i plně funkční.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články