Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak odstranit mech z betonu? Rady

  

Mech má většina z nás ráda jen, když v něm najde pořádné hříbky, nebo když z něj děláme nějakou dekoraci. Ale na betonu? Pokud nechcete předstírat, že vaše nová betonová zídka je téměř historický kousek, tak vás mech na terase, zídkách či betonových květináčích tak maximálně rozčílí.

Kde se bere? | Jak na mech?

Kde se bere?

Mech má rád vlhká a stinná místa, pokud roste v trávě, tak si lebedí i v kyselé půdě. Protože ke své existenci nepotřebuje hluboké kořeny a živiny do sebe dokáže přijímat celý svým povrchem, velmi snadno se zachytí skoro všude, hlavně tam, kde se nám to vůbec nehodí. Když se chystáte teprve beton použít, vyzkoušejte takzvaný samočistící beton. Obsahuje fotokatalyzátor, zvláštní látku, která iniciuje rozklad látek působením světla. V takovém betonu je použit fotokatalytický cement. Pokud na takový beton svítí slunce, mech nemá šanci se na něm uchytit.

Silně pokrytá zeď mechem

CC: Nacymac

Jak na mech?

Pokud to jde, zkuste třeba prořezat stromy a keře a pustit na místo s nechtěným mechem dostatek slunečního svitu. Pokud to nejde, vyzkoušejte některý z následujících receptů:

  1. Mechanické odstranění

K mechanickému odstranění mechu lze použít buď tlakový čistič, nebo ho lze seškrábnout drátěným kartáčem, špachtlí nebo jiným ostrým předmětem. Když je mech z betonu pryč, je vhodné na něj ještě aplikovat fungicidní prostředek.

  1. Vápenný roztok

Jak už bylo zmíněno, mech má rád kyselé prostředí, takže na něj musíte zásaditě. Zkuste roztok z vápna a vody.

  1. Sůl

Sůl by mohla uškodit jiným rostlinám, ale ty na betonu zřejmě nepěstujete. Takže můžete mech posolit třeba na terase, betonové zídce, příjezdové cestě….

  1. Dřevěný popel

Naše babičky věděly, že nejen z betonu, ale z kamenné zídky mech spolehlivě odstraní dřevěný popel. Vyzkoušejte jeho čisticí účinky a posypte beton během zimy popelem.

  1. Penetrace/impregnace

Nemáte-li doma zrovna barrandovskou terasu, můžete zkusit betonový povrch natřít silikonovou penetrací, nebo podobným penetračním/impregnačním přípravkem.

  1. Chemické prostředky

Když nic nepomůže, přijde na řadu chemie. Prostředků je velké množství , například:

  • odstraňovač zeleně (funguje i na lišejníky)
  • prostředky typu Antimech
  • uhličitan sodný
  • roztok síranu měďnatého
  • oxychlorid mědi (je obsažen například v Kuprikolu a dalších fungicidech)
  • specializované prostředky na stavební konstrukce, fasády nebo střechy
  1. Modrá skalice

I když patří modrá skalice k nejstarším užívaným prostředkům proti mechu, v souvislosti s betonem ji uvádíme až naposled. Na betonu totiž umí její aplikace způsobit skvrny. Takže roztokem modré skalice (1 díl na 10 litrů vody) postříkejte jen ta místa, kde vám to nebude vadit. Po zaschnutí zkuste ještě aplikovat roztok sody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.75/5 (4 hlasy)





Související články