Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak nejlépe umýt okna?

  

Mytí oken nepatří mezi nejpopulárnější lidské činnosti. Jedna kamarádka dokonce říká, že okna se myjí až tehdy, když přes ně není vidět. Ale většina z nás to takhle extrémně nevidí. Jak tedy nejlépe umýt okna?  

Profesionály ano či ne?

Nejpohodlnější je pozvat si profesionály, ale pokud nebydlíte zrovna v bytě s pětimetrovými stropy a okny jako na zámku, případně netrpíte závratí, klidně to zvládnete sami. Profesionálové to sice zvládnou dobře a rychle, ale není to zadarmo. Ceny se liší podle lokality a velikosti myté plochy, počítejte s několika sty až tisíci korun.

Pár obecných rad na začátek

Ať už si vyberete jakýkoli prostředek, měli byste dodržovat několik obecných pravidel: 

  • mytí oken nikdy nenechávejte na konec úklidu, jinak budete vytírat dvakrát
  • vždy začněte nejdříve rámy, pak teprve myjte skla
  • okna myjte v den, kdy je pod mrakem a není moc horko (svítící slunce usuší okna dřív, než je stihnete pořádně vyleštit)
  • nevhodné je i mrazivé počasí – jednak byste zmrzli a také mytí by bylo komplikované, teplota při mytí by neměla být pod 5 stupni
  • nepoužívejte horkou, ale jen teplou nebo vlažnou vodu
  • vždy postupujte shora dolů
  • na leštění je nejlepší utěrka z mikrovlákna nebo novinový papír (novinový, nikoli lesklý pro časopisy)

Jak šly na okna naše maminky?

Domácích metod existuje spousta, my se zaměříme na několik zmiňovaných nejčastěji.

Ocet

Do teplé vody přidejte ocet a octovou vodou okna umyjte. Odmastí je a dodá jim i lesk. Jiná varianta je smíchat čtvrt hrnku octa, dva hrnky vody a s pár kapkami tekutého mýdla.

Puding

Ne, neděláme si legraci, fungujte to. Do teplé vody přidejte trochu pudingového prášku a dobře rozmíchejte a roztokem okna umyjte.

Alkohol

Do vody přidejte silný alkoholový destilát, například líh nebo francovku a roztokem okna umyjte

Kdybych to byl býval věděl, nikdy bych neměl bílé rámy…

Pokud bydlíte u frekventované silnice a máte jako já bílé rámy i parapety, připravte se na nikdy nekončící mytí. Černá mastná špína ulpívá hlavně tam, odkud se myje nejhůř. Na průběžné umývání doporučuji univerzální čistící ubrousky, ale při mytí oken to stačit nebude. Můžete rámy umýt teplou vodou se saponátem, ale na zašlou špínu to nemusí stačit. Babská rada zní – bílá zubní pasta a starý kartáček na zuby. Dostanete se tak i méně přístupná místa. Nakonec rám omyjte teplou vodou.

Stěrky

Zatímco maminkám stačil hadr nebo houba, v současnosti už si můžeme koupit skvělého pomocníka – stěrku.  Vyberte si gumovou, která po tabuli dobře klouže. Máte-li vysoká okna, vyplatí se i stěrka s houbičkou a dlouhou nebo teleskopickou rukojetí. S její pomocí můžete okna i umýt. Okno namočíte, houbičkou odstraníte největší nečistoty a stěrkou setřete shora dolů. Stěrku otírejte buď do, hadru nebo do papírové utěrky. Papírové utěrky dejte i na dolní část rámu, aby se do nich zachycovala kapající voda a nečistoty.

Leštění

Použijte buď specializovaný přípravek na leštění oken, nebo ocet. Naneste na okenní tabuli (nejlépe rozstřikovačem) a pak se dejte do leštění. Kromě již zmíněných novin nebo utěrky z mikrovlákna se používá i jelenice.  Praktičtější než roztok je pěna, protože vám nepoteče dolů. Obyčejný hadr není vhodný, protože by na okně zanechal chloupky nebo i nitky.

Pozor na okna s bezpečnostními fóliemi. Myjí se sice stejně jako okna bez ní, ale musíte si dát pozor při čištění rámů na cokoli ostrého, včetně abrazivních prostředků jako je třeba tekutý písek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (2 hlasy)





Související články