Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Z čeho postavit nejlevněji dům?

  

Hned na začátek je třeba podotknout, že „nejlevnější“ je v tomto případě pojem relativní. Můžete si vybrat levný a kvalitní materiál, ale nemusí se vždy hodit pro váš pozemek. Snaha ušetřit na stavebním materiálu by se vám tak mohla paradoxně prodražit. Proto přinášíme hned několik různých materiálů, které můžete použít jednotlivě, nebo je kombinovat. Vyberte podle svých potřeb a podmínek.

Ještě než se do toho dáte, zjistěte si, jak drahý bude provoz nového domu. Nemusíte stavět zrovna nízkoenergetickou budovu, ale vhodnou konstrukcí i výběrem materiálu můžete uspořit dost peněz. Navíc, nezapomeňte na energetický štítek. Pokud byste chtěli v budoucnu dům prodávat, čím úspornější bude, tím lépe pro vás.

Na čem se šetřit nesmí!

Ať už budete stavět z jakéhokoli materiálu, v žádném případě nešetřete na izolacích. Jen kvalitně odizolovaný dům bude vaší peněžence dělat radost i při běžném provozu. Jejich výběr závisí na parametrech pozemku. Pozor si musíte dát nejen na spodní vodu, ale také na radon. Zvlášť ve větrnějších lokalitách nezapomeňte ani na skutečně kvalitní odizolování střechy, dveří a oken, jinak budete mít z domu skučící strašidelný zámek.  

Dřevo – přírodní materiál, který nikdy nevyjde z módy

I u nás jsou stále populárnější dřevostavby. Sice asi nikdy nedostaneme na takové podíly dřevostaveb jako v USA nebo ve skandinávských zemích, ale jejich podíl se zvyšuje. Dřevo je krásné, má skvělé vlastnosti, dobře se s ním pracuje a je levnější než zdivo. Můžete si zvolit klasické trámy, nebo dřevotřískové desky, ale i méně obvyklé krčky.  Že nevíte, co to je? Jedná se o speciální dřevěné „zdivo“ – dřevěné špalíčky se spojují maltou.

Stavebnice ke smontování

Dřevostavbu si můžete koupit v podobě stavebnice. Tepelná izolace už je u nich přímo ve stěnách a obvykle se jedná o dřevěnou konstrukci se sendvičovými panelovými stěnami (dřevoštěpkové desky, polystyren nebo podobná izolace a sádrokartonové desky). Stavebnice jsou i z betonu, nebo lehčeného keramického betonu.

Sláma není jen stelivo do stáje

Alternativní životní styl se neprojevuje jen při výběru potravin, ale netradiční materiály se najdou i ve stavebnictví. Skvělá tepelná izolace, vysoká rychlost výstavby a také cena – to vše v sobě zahrnují domy ze slámy. Nesmíte ale zapomenout na vhodnou ochranu slaměného jádra před vlhkostí a také před hlodavci. Jde buď bedněním (prkna, OSB), pletivem nebo vhodnou omítkou (hliněná, vápenná).

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (4 hlasy)


Související články