Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyrobit vonnou svíčku?

  

Zdrojem příjemné vůně i způsobem, jak vykouzlit doma krásnou atmosféru jsou vonné svíčky. Můžeme si je sice koupit v drogerii či na řemeslném trhu, ale ne vždy je k dostání ta vůně, kterou bychom chtěli doma mít. Tak proč si nevyrobit vonnou svíčku přesně podle svého vkusu? Výroba vonné svíčky není nijak složitá.

Co budete na svíčku potřebovat

Vonné svíčky se vyrábějí z různých materiálů. Můžete použit parafín, klasický vosk nebo třeba sójové voskové vločky. Využít můžete i zbytky starších svíček.  Dál budete potřebovat ještě:

  • knot s plíškem (prodává se například v některých e-shopech)
  • vonnou látku (olej, parfém, bylinky, sušené květiny, koření, ...)
  • dekorační prvky (kamínky, kvítky, mušličky, stužky, …)
  • nádobu na rozehřátí vosku či parafínu (vyšší plechovka); někdo rozehřívá vosk i v igelitových sáčcích, ale v tomto případě se pak voda nesmí vařit
  • formu na svíčku (např. uříznutá pet láhev, plastový či papírový tubus, alobal, …), nebo skleničku
  • hrnec s vodou

Návod č. 1 – s formou na vytvarování

Nejdříve si připravte vhodnou formu a upravte ji na požadovanou výšku. Vosk či parafín s tuhnutím ztrácí objem, ale spíše počítejte s tím, že formu během výroby zničíte. Do formy umístěte knot plíškem dolů.

Vodu zahřejte na bod varu a vložte do ní plechovku s nalámaným parafínem či voskem a hmotu rozehřejte. Vypněte plamen a počkejte, až se hmota v plechovce rozpustí. V tu chvíli do něj dejte vonnou složku a směs promíchejte.  Tekutou hmotu nalijte do formy a knot se snažte držet uprostřed nádoby. Toho nejlépe dosáhnete tak, že svíčku lijte po vrstvách. Pak nechte celou svíčku zatuhnout. Někdo vodu zahřeje o něco méně a vloží do ní igelitový sáček s nalámaným voskem či parafínem, pak se postupuje stejně jako s plechovkou.

Můžete také zkusit obměnu této varianty, vhodnou zejména u bílého vosku, v němž budou dobře vidět ingredience. Bylinky, koření nebo sušené květiny nedávejte přímo do rozpuštěné směsi, ale nalijte do formy vrstvu vosku či parafínu a pak dejte vrstvu vonné složky (ne olej ani parfém, ale jen pevné části, například kousky vanilky, hřebíček, bylinky či květiny), pak vrstvu rozpuštěné hmoty a zase vrstvu vonné složky a tak až dokud nebude nádoba plná, přičemž poslední vrstva je vosk.

Ztuhlou svíčku vyjměte z formy a případné nedostatky na povrchu svíčky vyhlaďte nebo ořízněte. Z venku můžete svíčku i ozdobit dekoračními prvky. Nakonec zastřihněte knot na potřebnou délku.

Návod č. 2 – bez formy

Pokud nemáte formu, můžete svíčku vyrobit jinak. Rozpusťte stejným způsobem vosk či parafín a vmíchejte vonnou složku. Pak vezměte knot a namočte ho do rozpuštěné hmoty. Vytáhněte knot z rozpuštěné hmoty a nechte obalený parafín zatuhnout. Pak knot namočte znova a vytvořte další vrstvu svíčky, opět nechte zatuhnout. Tak postupujte tak dlouho, až je dosáhnete požadovaného objemu svíčky. Finální tvar získáte ořezáním a povrch můžete rovněž ozdobit.

Návod č. 3 – vonná svíčka ve skleničce

Skleničku důkladně omyjte a vysušte. Pak postupujte podobně jako v předchozích návodech. Případné dekorace můžete dát dovnitř svíčky ke stěnám, budou pak přes sklo vidět. Hotová svíčka zůstane ve skleničce.

Tipy a triky

  1. Někdy se při tuhnutí část svíčky uprostřed propadne. Vyplňte prohlubeň zbylým parafínem či voskem a nechte znova zatuhnut.
  2. Na vyjmutí z formy je lépe počkat až do druhého dne, kdy bude svíčka stoprocentně zatuhlá.
  3. Pokud se vám nedaří udržet knot rovně uprostřed formy na svíčku, zkuste si vypomoci špejlí. Tu položte vodorovně nahoru na formu a knot na ní volným koncem přivažte tak, aby plíšek na druhém konci knotu byl na dně formy.
  4. Nerovnosti na povrchu svíčky můžete upravit snadněji, pokud si ho nahřejete vysoušečem vlasů.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (6 hlasů)

Související články