Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit mikrovlnku?

  

Pokud máte normální rodinu, poklop do mikrovlnné trouby je asi používat nedonutíte. Takže čas od času budete potřebovat ji pořádně vyčistit.

Skoro jako všechno v domácnosti také mikrovlnnou troubu můžete čistit dvěma způsoby – specializovanými prostředky, které sice většinou fungují, ale jsou dost nákladné a až na výjimky nad nimi zapláče každý ochránce životního prostředí. Druhou možností je některý z tzv. babských receptů, které jsou naopak většinou založeny na použití přírodních látek a tolik nestojí. Chemické čisticí prostředky můžete použít podle návodu, takže se zaměříme spíš na domácí metody.

Mikrovlnná trouba

CC: PublicDomainPicture

Máte-li čas a trpělivost, myjte vnitřek mikrovlnky pravidelně roztokem teplé vody s prostředkem na nádobí a pár kapkami octa. Pokud, ostatně jako většina lidí, neděláte, budete potřebovat větší zásah. Vnitřek mikrovlnky při silnějším znečištění nejlépe vyčistí napaření, pro které použijete:

Způsoby čištění mikrovlnky

1. Octový roztok

V misce vhodné pro mikrovlnku smíchejte čajový hrnek vody s jednou polévkovou lžící octa, do něhož mohou slabší povahy dát nějakou vonnou esenci, například citronovou. Pak se miska s roztokem umístí na pět minut do mikrovlnné trouby a zapněte běžný program na maximální výkon. Po pěti minutách nechte mikrovlnku vypnutou, ale misku ještě asi dvě minuty nevyjímejte. Až budete misku vyjímat z mikrovlnky, dejte pozor, abyste se nepopálili. Pára z misky pomůže odstranit nečistoty, drobky nebo i cákance, které snadno otřete ze stěn i horní desky mikrovlnky papírovou utěrkou. Skleněný talíř umyjte klasicky v dřezu. Jako prevenci potenciální exploze lze použít do misky s roztokem dřevěné párátko.

2. Citrusový roztok

Obdobnou, ale daleko voňavější metodou je miska s vodou a nakrájenými pomeranči a citrony. I tady je třeba nechat mikrovlnu pět minut zapnutou na co nejvyšší výkon. Páry z misky nejen uvolní nečistoty, ale vnitřek mikrovlnky i skvěle provoní. Napařené nečistoty odstraňte houbičkou na nádobí. Otočný talíř umyjte buď ve dřezu, nebo v myčce.

Pozor si dejte na písek, drátěnky a cokoli dalšího, co by mohlo narušit povrch mikrovlnky. Každý škrábanec nebo narušení laku bude znečištění mikrovlnné trouby jen zhoršovat.

Z venku mikrovlnnou troubu očistěte rovněž hadříkem nebo houbičkou, které namočíte v teplé vodě s prostředkem na nádobí. Nezapomeňte nakonec vytřít povrch do sucha.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články