Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Chyby při realizaci stavby domu

  

Chyby při stavbě domu jsou noční můrou každého stavebníka, který se rozhodl postavit si dům svépomocí. Pokud je člověk absolutně nepolíben stavebnictvím, pak chybu udělá velice snadno. Bohužel nejen laici, ale i odbornící někdy dělají chyby, které nemusí být levnou záležitostí. Při stavbě domu se určitě nedokážete dokonale vyhnout všem chybám, avšak pokud se dobře připravíte, pak lze chyby omezit nebo zmenšit jejich vliv na přijatelnou míru. V tomto článku si ukážeme některé z nich.

Volba nevhodného pozemku, chybějící průzkum staveniště - Nevhodný pozemek může znamenat vyšší nároky na konstrukčí řešení. Cena stavby se tím zvyšuje. Navíc do země jen tak nenahlédneme. Je potřeba provést sondy, které nám napoví, co se ukrývá v nitru pozemku. 

Oslovení špatných odborníků. - Není odborník jako odborník. Osoba bez zkušeností může hodně věcí pokazit. Následně pak záleží, jak se k celé situaci postaví. Zda uzná svou chybu a opráví chyby na vlastní náklady nebo bude odmítat opravu zpackaného díla.

Stavba bez stavebního povolení. - Stavba bez povolení může stát velice mnoho. V nejhorším případě bývá nutnost zbourání celé stavby. V lepším pak pouze pokuta a dodatečné povolení.

Stavba domu bez projektu, bez plánování. - Stavět bez plánu je velmi odvážné. Promyšlený projekt by měl odpovídat požadavkům budoucích obyvatelů domu a dotčené legislativy. Nedostatek místa může být neřešitelný problém, kdy je potřeba sáhnout ke kompromisům.

Chybějící kontrola stavby odborně způsobilou osobou. - Nikdo není dokonalý. Stavba by měla být kontrolována stavebním dozorem, který podle svých zkušeností upozorní na nedostatky, které v průběhu stavby mohou vzniknout.

Špatné vybraný subdodavatel. - Postavit komplet dům svépomocí je prakticky téměř nemožné. Některé věci se neobejdou bez "odborníků", kteří se danému řemeslu věnují na plný úvazek. Výběr firmy či řemeslníka by měl být obezřetný. Před realizací je vhodné si ujasnit pravidla hry například smlouvou o dílo. Navíc je lepší dát na kladné reference. 

Stavba domu bez finančního plánu, rozpočtů. Podcenění nákladů. - Peníze, peníze a znovu peníze. A u stavby domu obvzlášť velké peníze. Člověk by si měl dávat velký pozor, jak s nimi bude nakládat. Zadlužit se na celý produktivní život je v některých případech velmi riskantní. Rozpočet je možná pro někoho zbytečnost, ale určitě bych nedoporučoval stavět dům bez něj! Minimálně je potřeba si ujasnit, kolik financí jsem ochotný vložit do jednotlivých částí domu. V dnešní době lze sehnat materiály s různou cenou a i s různou kvalitou. Bohužel né vždy je patrné na první pohled, co je dobré a co není. (směrné ceny RTS).

Slabá koordinace dodavatelů včetně horšího plánování. - Zkoordinovat subdodavatele je o pevných nervech. Přijedou či nepřijedou včas? Budou některé části připraveny v pravý čas? Časová rezerva bývá lepší než hnaní dodavatelů na krev. 

Vliv počasí při výstavbě. - Voda, vysoké či nízké teploty, vítr. Tyto vlivy mají v některý případech velmi negativní vliv. Například při realizaci výkopů pro základy bývá déšť nepřítelem číslo jedna. Pokud je vody mnoho, pak stroje nemohou na stavbě pracovat. Přijde-li silny déšť po realizaci výkopových prací, je velmi pravděpodobné, že boky výkopů se zbortí. To má za následek více práce. V některých případech i nutnost realizovat bednění nebo objednat větší množství betonu.

Vysoké či nízké teploty mají negativní vliv na vytvrzování betonu, malty, stavebního lepidla i nátěrů... Pozor je potřeba brát na výkyvy teplot. Na akumulaci tepla do stavebních konstrukcí, na které následně přijde aplikace dalších hmot. Optimální teplota pro aplikaci je na obalech stavebních materiálu vždy uvedena.

Vysoký vítr materiál vysušuje a ten následně postrádá některé své vlastnosti a nebo je má oslabené.

Léto je plné dynamických sil. Ať už se jedná o parné dny, bouřky či vichřice. Stavebník by měl plánovat podle předpovědí počasí. Ale pozor! Né vždy je předpověď přesná.

Nedodržení technologických přestávek. - Práce kvapná, málo platná. U všech prací, kde je potřeba voda (nebo se voda nacházi), musí člověk zpozornět. Příkladem jsou například betony, které potřebují čas než vytvrdnou a vyschnou.

Změny v průběhu výstavby nebo při plánování - Buďte si jistí, že hlavně v průběhu stavby domu dojde k mnoha změnám, které mohou cenu stavby zvýšit. Je otázkou, jak se s nimi poperete. Některé mohou zvýšiti finanční zatížení, jiné naopak snížit. Důležité je, aby změna nevytvořila fatální chyby. Každou změnu důkladně promyslete, zda nenarušuje jinou navazující část (konstrukci). Například změna výšky skladby podlahy ovlivní schodiště (pokud je základní nosná kostra schodiště hotová a stavebník změní skladbu podlah, pak dojde k narušení výšky prvního navazujího stupně. 1-2 centimetry nemusí být problém, více již ano). Změna typu střešní krytiny ovlivní dřevěnou konstrukci střechy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)