Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak upevnit rabicové pletivo?

  

Rabicové pletivo je u nás velmi často využíváno jak pří výstavbě rodinných domů, tak i komerční či průmyslové výstavbě. Jedná se o drátěné pletivo, jehož účelem je zpevnění povrchu jakékoli zdi a zajištění lepšího přilnutí omítky k podkladu, a to jak u nosných stěn i příček, tak i u stropů. Nejčastěji se používá na povrchy s nízkou, případně nerovnoměrnou soudržností (cihlové nebo kamenné zdivo, vepřovice). Pomoci může také při rekonstrukcích starších domů. Je-li potřeba, tak pod omítky ho lze použít i ve více vrstvách.  Využívá se také při ochraně potrubí, které se rabicovým pletivem obaluje při instalaci do země, nebo jako podklad zahradních nádrží.

Rabicové pletivo se vyrábí z ocelového drátu s průměrem 0,8 mm, jednotlivá oka mají rozměr 16 x 16 mm a prodává se obvykle v metr široké roli v délce 50 metrů, nebo v rámech (nejčastěji s rozměry 2 x 1 m).

Rabicové pletivo musí ve zdi pořádně držet

Aby rabicové pletivo skutečně splnilo svůj účel, je nutné ho pořádně připevnit k podkladu, neboli je ho třeba do zdi důkladně ukotvit. V závislosti na typu podkladu lze použít několik variant kotvících prvků, jejichž společným znakem plochý konec, který zajišťuje stabilitu kotvy. Mohou to být:

  • hřebíky s podložkami
  • talířové narážecí hmoždinky
  • uzlovací hmoždinky (hlavně do nesoudržných podkladů, jako je hlína nebo hlínou vymazané spáry mezi kameny)
  • tyčinky nebo háčky z betonářské oceli (o průměru 6 - 8 mm), na které se rabicové pletivo navazuje dráty a příliš vyčnívající kovové tyčinky se pak zkrátí úhlovou bruskou (flexou)
  • nouzovým řešením mohou být i klasické hřebíky s rozklepnutými kovovými zátkami od piva místo podložky

Obvykle se kotvící prvky umísťují u kamenných zdí do spár, ale někdy je třeba kotvu navrtat i přímo do kamene. To platí zejména o krajích pletiva, které je často zahnuté a konec dílu nemusí vyjít přesně na spáru. Pozor, rabicové pletivo musí být upevněno v celé ploše, jinak omítka držet nebude.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.57/5 (7 hlasů)

Související články