Jak odhalit úniky tepla u rodinného domu?

Náklady na vytápění nemovitosti patří k těm, které mohou podstatně zasáhnout rodinný rozpočet. Proto se v posledních letech stále větší důraz klade na úspory tepla a na zateplení budov. Nový dům se dá postavit již jako energeticky méně náročný, ale jak zlepšit tepelné hospodaření u staršího rodinného domku, případně i novostavby, která nebyla postavena jako úsporný, nízkoenergetický či dokonce pasivní dům? Prvním krokem je odhalit, kudy z domu teplo uniká.

Termokamera

Nejlepší formou, jak odhalit úniky tepla, je použití termokamery. Ty je schopna vytvořit infračervený snímek budovy. Sice si ji může půjčit nebo koupit a dům si zkontrolovat sami, ale lépe je přizvat si spíše odborníka, který přesně ví, co a jak zkontrolovat. Takové služby, tedy takzvanou termodiagnostiku nabízejí například některé energetické společnosti, nebo i specializované firmy. Termodiagnostika není úplně jednoduchá a je třeba se vyznat v některých pojmech. Třeba v tom, co je to emisivita, zdánlivě odražená teplota a další pojmy. Je také třeba počítat s tzv. vlastní chybou termokamery, kterou vždy udává výrobce (1 až 2 °C nebo 1 až 2 %, vyšší hodnoty nepotvrzují kvalitní termokameru). Před měřením je nutné termokameru správně nastavit, tedy uvést všechny požadované údaje, což jsou kromě již zmíněných také parametry atmosféry (relativní vlhkost, teplotu a tloušťku atmosférického sloupce). Údaje se nastavují v menu termokamery.

Odborník se vyplatí

Přesný postup, jak termokameru používat, neexistuje, protože každý objekt je trochu jiný, jiné jsou atmosférické podmínky, vliv na měření má i výběr konkrétní termokamery a dokonce i provedení elektroinstalace v měřeném objektu. Důležité také je, že termokameru nelze použít vždy. Překážkou pro měření jsou například nepříznivé povětrnostní podmínky. To může být sněžení či déšť, mlhavé počasí, protože vlhkost ovlivňuje propustnost infračerveného záření. Měření není rovněž možné, pokud na budovu přímo svítí slunce. Je třeba znát co nejvíc podrobností o budově a umět tyto informace použít. Proto je skutečně nejlepší si na měření pozvat odborníka. Taková investice se vám určitě vyplatí.

Výsledkem měření je tzv. termogram, neboli termografický snímek, podle kterého se dají najít tzv. tepelné mosty a zjistit, zda není někde tepelná izolace porušená, a kudy případně z budovy uniká teplo. Tepelné mosty jsou také nejčastějším místem, kde se může v objektu vyskytovat nadměrná vlhkost, případně i plísně. S výsledky měření můžete oslovit projektanta, který navrhne, jakým způsobem je možné nedostatky v tepelné izolaci domu odstranit.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články