Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na houby v trávníku?

  

Někdo je možná miluje, ale já osobně chodím po trávě ráda bosa a pokud něco opravdu nesnáším, tak je to noha zamazaná měkkou slizkou hmotou. Ale nemáme to tak všichni. Na otázku „Jak na houby v trávníku“ by moje sestra řekla "nijak" a šla by zjistit, co z nich jde hodit do polévky. Minimálně část hub, které se vyskytují na zahradách, je totiž jedlá. Ale pokud se v nich právě nevyznáte, určitě nedělejte kulinářské pokusy, abyste neskončili v nemocnici.

Jak se tedy dá postupovat? Na výběr máte několik cest:

  • zbavit houby jejich ideálních životních podmínek, což ale bude vyžadovat dost velký zásah
  • zbavit se hub chemicky
  • zbavit se hub ekologicky
  • nechat je v trávě jako dekoraci s tím, že jich brzy můžete mít podstatně víc a až tak dekorativní to nebude

Houby se vyskytují tam, kde je dostatečná vlhkost, tráva se pravidelně seče a také hnojí. A hnojivem nemusí být jen speciální hnojicí směs na trávu, stačí i kočičí či psí exkrementy, aby houby rostly jako o život. Pokud už se ale v trávě jednou houby vyskytnou, nestačí je jen vysbírat, ale musíte se zbavit i podhoubí, nejlépe odstranit celé kusy trávníků v drnech i se zemí, a to až do hloubky 50 cm. Zeminu pak nahraďte úplně novou a trávu znovu nasejte. Chcete-li zabránit houbám v návratu, je dobré odstranit nadměrnou vlhkost (někdy stačí jen prořezat stromy a keře, aby se na místo dostalo více slunce, a vlhkost se sníží).

Chemické hubení

Můžete si vybrat některý z fungicidních prostředků. Ty vám houby zlikvidují zcela určitě, ale mohou mít i negativní následky. Pokud máte zahradní jezírko s rybami v blízkosti trávníku, mohli byste se zbavit nejen hub, ale vyvraždit si i všechny ryby v něm. Ohrozit může i jiná domácí zvířata. Ale někdy ani tyto specializované prostředky nezabrání houbám v návratu. Pak můžete vyzkoušet staré známé Savo, kterým polijete houby i trávu v jejich okolí. Používejte ho neředěné. Sice zlikvidujete i tu trávu, ale ta zase brzy doroste.

Ekologické hubení

Ne každý ale chce mít na zahradě chemické zbraně na ničení hub. V tom případě budete potřebovat vertikutátor, nebo aspoň ostré vidle. V místě výskytu hub musíte trávník důkladně provzdušnit a vzniklé otvory zasypat pískem. Všechny plodnice musíte také vysbírat ještě dřív, než se z nich uvolní výtrusy. Jinak se vám budou houby v trávě vesele množit dál. Změňte také způsob závlahy, místo rosení zalévejte trávník méně často, ale intenzivně. A doplňte to ještě o již výše zmíněné prosvětlení místa.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)

Související články