Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak pečovat o venkovní dlažbu?

  

Dlažba je nejen praktickým materiálem pro interiéry rodinných domů, ale stále častěji si s ní vylepšujeme také terasy a různé části zahrad. Pokud chceme, aby nám dlažba dlouho sloužila, je dobré vybrat vhodný materiál podle místa, kde bude dlažba použita, intenzity zatížení povětrnostními a jinými vlivy a tak typu jejího využití. Nejčastěji jsou používány tyto materiály:

  • betonová dlažba
  • keramické dlaždice
  • kamenné desky
  • cihlová dlažba

Ať už si vybereme jakýkoli materiál, aby nám dlažba sloužila dlouhá léta, je třeba o ni pečovat vhodným způsobem. I když mají všechny dlažební materiály určené pro exteriéry vyšší odolnost, bez patřičné péče nebude dobře vypadat a také její životnost bude podstatně kratší.

Čistění

Protože většina materiálů určených pro exteriérové dlažby je porézních, bez patřičného čištění do nich bude při každém dešti pronikat nejen voda, ale také drobné částečky nečistot. Dlažbu na příjezdové cestě může například znečistit motorový olej nebo pneumatiky, na terase se zase podepíše odkapávající tuk z grilu. Nehezké skvrny mohou způsobit i zbytky rostlin a zejména tmavé plody ovoce či okvětní lístky, nebo sladká šťáva kapající z některých stromů.  Podcenit byste neměli ani obyčejnou špínu v podobě hlíny z bot, zapomenuté špinavé zahradní hadice nebo třeba rez z pracovních nástrojů. Nehezké skvrny způsobí i solné nebo vápenné květy a určitě nikdy ani nezapomeňte uklidit zbytky stavebních materiálů, pokud doma něco budujete či rekonstruujete.

Trvalejšímu znečištění nebo dokonce poškození předejdete pravidelnou drobnou údržbou a jednoduchými preventivními kroky. Vydlážděný prostor:

  • pravidelně zametejte
  • chraňte fólií, plachtou, starým kobercem nebo kartonem před znečištěním při stavebních pracích, natírání, výměně oleje, případně přesazování květin apod.
  • nenechte dlažbu zarůst plevelem
  • udržujte v pořádku spáry, případně je doplňte pískem
  • na porézní dlažbu použijte voděodolný nátěr

Další články: Jak na čištění zašlých dlažeb?, Zámková dlažbaZatravňovací dlažba

Voda

Někdy stačí použít klasickou hadici s tryskou, případně kartáč na odstranění třeba přilepených listů, zbytků trávy či skvrn od rozlitých nápojů. Naprostou většinu znečištění pak velmi dobře odstraní vysokotlaký čistič, neboli wap. Účinky intenzivního proudu vody můžeme vylepšit i klasickým saponátem. Nemusíte si kupovat vlastní přístroj, dnes se dá vypůjčit za pár korun v půjčovnách nářadí. Voda funguje i v jiném skupenství, například pro odstranění zbytků barev je skvělá horkovzdušná pistole, ba jiné nečistoty zase pomůže pára, které odstraní například zaschlou žvýkačku.

Chemie

Na odolné skvrny vám voda stačit nebude, na jejich odstranění budete potřebovat některý z chemických přípravků, ale ne každý z nich se hodí na každou dlažbu. Nejvhodnější je zeptat se v obchodě, kde jste dlažbu koupili a pokud to není možné, alespoň důkladně číst návody výrobců. Nevhodný přípravek by vám mohl dlažbu zcela zničit. Pokud si nejste jistí účinkem přípravku, vyzkoušejte ho na nějakém méně viditelném místě.

Jak na plevel ve spárách?

Plevel na terase opravdu nevypadá dobře. Jednoduše se plevele zbavíte třeba vroucí vodou, nebo si kupte specializované přípravky. Ale nedoporučujeme agresivní chemii, jako jsou například gely na plevel, protože mohou změnit barvu dlažby. Zkuste raději ekologické přípravky, které dlažbě neuškodí.

Jak odstranit mechy?

Zvláště na méně slunných místech s vyšší vlhkostí se může na dlažbě objevit povlak mechu. Mechanicky jej sice můžete odstranit, ale za poměrně krátkou dobu se zase vrátí zpět. Pokud se mechu chcete zbavit trvale, zkuste některý ze specializovaných prostředků. Na trhu je i řada ekologicky šetrných prostředků, s nimiž se nemusíte bát o rostliny v blízkosti terasy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články