Jak vrtat do kachliček, aby kachlička nepraskla?

Kuchyně a koupelny jsou místy, kde je třeba připevnit velké množství nábytkových prvků i nejrůznější doplňků či světel. Naprostá většina těchto místností má stěny obloženy nějakým typem obkladového materiálu – klasickými kachlíčky s glazurou či bez, dlaždicemi, nejrůznějšími deskami …. Rady, jak do nich navrtat otvory, aniž bychom obklady poničili, najdete právě v tomto textu.

Správná příprava eliminuje problémy

Ze všeho nejdřív si detektorem kovů stěnu prozkoumejte, abyste nenavrtali elektrické nebo plynové vedení, vodovod či odpad. Na plány se nespoléhejte, nejen ve starších domech bývají plány a realita dvě dost rozdílné věci.

Dalším krokem je důkladné vyměření místa, kde chcete vrtat, i výběr vhodného vrtáku o správném průměru. Udělejte si pořádný křížek přesně na střed budoucího otvoru vrtání, puntík byste sice nemuseli mít, ale ve finále by vám milimetr či dva rozdílu mohly způsobit komplikace při zavěšování skříňky či světla. Ideální je vyměřit si bod vrtání do spáry, ale ne vždy se to povede.

Při označování máte dvě možnosti – buď popisovačem přímo na kachličku, nebo na lepicí pásku. Co kutil, to jiný typ pásky - někdo doporučuje krepovou nebo jinou zvrásnělou pásku, další klasickou průhlednou, kobercovou, papírovou, malířskou nebo dokonce leukoplast). Pokud zvolíte první variantu, vyražte si důlčíkem do povrchu přímo na střed křížku malý důlek, aby vám vrták nesjel. Pokud povrch obkladeček nemá glazuru, stačí něčím ostrým udělat vryp. S páskou důlek potřebovat nebudete, vrták po pásce nebude klouzat a pásky zabrání i drobným nechtěným oděrkám v okolí vrtu.

Při vrtání do glazury bez pásky je dobré udělat značku nebo aspoň její část řezným kotoučkem do skla v podobě dvou na sebe kolmých vrypů (křížek si tak nejen nakreslíme, ale také vyryjeme). Pokud budeme vyvrtávat větší otvor, je dobré si na jeho místě glazuru opatrně oškrábat a povrch tak zdrsnit. Při vrtání do vymývaných dlaždic nám budou překážet kamínky, proto je na místě budoucího vrtaného otvoru raději odstraníme starým nožem.

Vrták do dlažby

Autor: byrev

Na příklep zapomeňte

Na vrtání do obkladů se nejlépe hodí vrtáky do kamene, vidiové vrtáky s plátkem slinutého karbidu a ostře nabroušeným hrotem, případně vrtáky diamantové, ale ty jsou poměrně drahé. Pokud do obkladů, kamenů či skla vrtáte častěji, diamantový vrták se vám určitě vyplatí. Při vrtání do kachliček vám vrták nebude sklouzávat a kachličky nebudou praskat. Pozor – při vrtání je nutné je chladit, ale sada pro chlazení bývá součástí balení diamantového vrtáku.

Průměr vrtáku vyberte podle toho, jakou hmoždinku potřebujete do stěny umístit. Na délku se doporučuje vyvrtat vždy U větších průměrů se osvědčilo nejdříve použít menší vrták a vyvrtat s ní patřičně dlouhý otvor. Ten pak zvětšíte vrtákem potřebného průměru. Vrtejte otáčivě, nikdy nepoužívejte při vrtání do obkladů příklep. S příklepem by kachlička nebo dlaždice praskla téměř ihned.

Na vrtačku nijak netlačte, vrtejte po malých částech. Doporučuje se vrtat na co nejmenší otáčky. U glazovaných obkladů se doporučuje jen 600 otáček za minutu, po provrtání glazury pak lze otáčky opět zvýšit. Je třeba průběžně odstraňovat z vrtaného otvoru hromadící se prach, jinak se vrták přehřeje. Určitě nespěchejte – vrtání do kachliček i dlaždic vyžaduje trpělivost, jinak se prasklinám nevyhnete.

Úklid za pochodu

Máte-li k ruce nějakého pomocníka, klidně i dítě, prach z vrtaného otvoru si rovnou při vrtání odsávejte. Hadici vysavače je nejlépe držet šikmo pod vrtem, aby nepřekážela a zároveň zachytávala veškerý prach.  Pokud jste na to sami, nezoufejte, podle kutilů udělá podobnou službu igelitový sáček nalepený páskou kousek pod vrtaným otvorem.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (21 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  › 





Související články

Aktuální články