Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   › 

Jak vybrat stavební prvky v novostavbě

  

Při plánování stavby nového domu můžeme společně s projektantem vybírat nejrůznější stavební prvky, od podlahy přes stěny až po střechu. Když si kupujete byt od developera, případně novostavbu „z katalogu“, budete vybírat jen některé stavební prvky. V tomto článku se primárně zaměříme na výběr oken, dveří a vrat, které mohou mít nejrůznější podoby. Někam se například hodí malá okna, která ani nemusí být otevírací, jinde zase potřebujete velká francouzská okna, která se dají vyklápět i vysouvat. U dveří zase volíme bezpečnostní vchodové dveře nebo praktické a desénové interiérové dveře. V dnešním světě je možností opravdu spousta.

Výběr oken a stínění

Při výběru oken je základem materiál profilu a zasklení. Nejčastější jsou kvalitní plastová okna, která jsou výhodná i ekonomicky a zároveň je můžete koupit třeba v dokonalém dekoru dřeva. Další variantou, která je u moderních novostaveb stále oblíbenější, jsou vysoce kvalitní hliníková okna. A v neposlední řadě někdo sází na klasická dřevěná okna, která jsou však náročnější na údržbu.

Co se týká skel, pak budete nejspíše vybírat okna s trojsklem nebo dvojsklem podle toho, co od oken očekáváte. Okno v garáži může být klidně s dvojsklem, ale okno do rušnější ulice už by mělo být kvalitní trojsklo. Rozdíl je v tepelně izolačních i zvukově izolačních vlastnostech. A samozřejmě také v ceně.

Když už rozebíráme okna, budete určitě řešit i jejich stínění. Dnes je v kurzu spíše venkovní stínění, které nechá za oknem nejen světlo, ale i teplo, takže se interiér nepřehřívá. Oblíbené jsou venkovní rolety a žaluzie, u rodinných domů také markýzy nad terasy. U vnitřního stínění si můžete vybrat závěsy, vertikální či horizontální žaluzie nebo i klasické rolety.

Výběr vchodových dveří

Dalším stavebním prvkem, který je zároveň tím prvním, se kterým se při vstupu do domu či bytu setkáváte, jsou vchodové dveře. Oblíbené jsou vchodové dveře, které vypadají jednoduše, bytelně a zároveň reprezentativně. Ideálně ať barevně ladí s okny, fasádou a případně i garážovými vraty. Co se týká materiálu, pak opět vybíráme nejčastěji buď plastové, nebo hliníkové dveře. Kouzlo vchodových dveří tvoří také vhodně vybrané doplňky (kliky, madla, panty, kukátka, klepadla apod.).

Výběr interiérových dveří

Interiérové dveře mají velký podíl na celkovém vzhledu interiéru. Tady je ještě více možností než u vchodových dveří. Volíme barvu, aby ladila s podlahou a celkově aby do interiéru zapadla, volíme prosklení, které se může lišit třeba u dveří o koupelny, do ložnice nebo do kuchyně. Prosklení může být různé, ale styl a design dveří zůstává stejný. Interiérové dveře nemusí být jen klasické, ale mohou být i posuvné (na zeď či do pouzdra). Interiérové dveře mohou být rámové či deskové, vyrobené z různých materiálů. Tady je na trhu opravdu nepřeberné množství.

Kromě interiérových dveří možná budete vybírat i terasové či balkónové dveře. Ty bývají buď klasické, zdvižně posuvné nebo posuvně sklopné. Opět hliníkové nebo plastové.

Výběr garážových vrat

Jako poslední v kategorii těchto stavebních prvků vybíráme garážová vrata. Ta by měla ladit s ostatními prvky (okna, vchodové dveře, fasáda aj.). U garážových vrat záleží na tom, jak vypadá garáž a prostor kolem ní. Když nemáte žádná omezení, pak nejspíše zvolíte sekční garážová vrata, která zajíždějí pod strop. Můžete však vybrat i rolovací vrata, výklopná vrata nebo třeba posuvná či křídlová vrata. Promyslete, podívejte se na nabídky a recenze, poraďte se, vybírejte.

TIP NA ZÁVĚR: Podívejte se na 10 trendů pro bydlení v novostavbě.

U každé stavby je udělat spousty rozhodnutí, výběr oken, dveří či garážových vrat patří mezi ty jednodušší volby. Ideální je vybrat si jednoho výrobce či spolehlivého prodejce a vyřešit všechny stavební prvky (v tomto případě okna, dveře, vrata) u něj. Ušetříte si tak spoustu času a zároveň budete mít k ruce poradenství a případný pozdější servis na jednom místě.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)