Komíny

Jak na osazení nerezového límce na komínovou vložku?

Při rekonstrukci komínu, kdy bylo nutné opravit popraskané lícové cihly a betonovu desku jsem se rozhodl, že použiji na ochranu tepelné izolace vícevrstvého komínu zakončovací kryt hlavice s límcem z nerezavějící oceli.

Čím obložit komín?

Komín přiznat anebo ho raději zkusit zamaskovat? Váháte, jestli vůbec je možné z komínu v interiéru udělat vkusný estetický prvek? Jaké jsou možnosti?

Čím utěsnit průsak kolem komína?

Dehtace neboli průsak dehtu patří k poměrně častým problémům komínů, které se řadí k těm vůbec nejvíc namáhaným částem stavebních konstrukcí. Jak vzniká a hlavně jak se ho zbavit?

Nejčastější vady komínů

O tom, že komíny patří k nejnamáhanějším stavebním konstrukcím, není nutné dlouze polemizovat. S tím je spojen výskyt celé řady vad, na něž je třeba dávat mimořádně dobrý pozor, protože mohou v nejhorším případě ohrozit nejen majetek, ale i životy blízkých lidí. Které jsou ty vůbec nejčastější?

Nejčastější závady komínů - jak se jim vyvarovat?

Každý majitel domu zodpovídá za správné provedení a také provozování komínu, ale ne každý to dělá přesně podle pravidel a také bez chyb. Uvádíme nejčastější typy závad a také doporučení, jak jim předejít. Obecně lze závady, které mohou zavinit požár nebo hromadění nebezpečných látek v budově, rozdělit do dvou základních skupin – konstrukčně-stavební a provozní.

Kdy je nejlepší čas na servis komínu?

Péče o komín je stejně tak důležitá jako pravidelná péče o celý dům. Nemít revizní zprávu může znamenat velký problém, zejména pokud dojde k požáru. Každý majitel domu, by měl nechat komín pravidelně zkontrolovat kominíkem v zákonem stanovených intervalech. Otázkou však zůstává, kdy je nejlepší čas na servis komínu?

Jak odstranit dehet z komínu?

Usazování dehtu v komíně může mít různé příčiny a představuje velmi nebezpečný jev. Díky například mokrému dřevu nebo palivu, které by v kamnech (kotli) nemělo vůbec co dělat, se můžete dočkat i požáru.

Jak odstranit saze z komína?

Pokud doma nebo na chalupě topíte tuhými palivy, měli byste minimálně dvakrát do roka vyčistit komín od sazí. Není to nic složitého a hravě to zvládnete svépomocí.

Jak sundat tapety? Rady

Máte na stěnách tapety a už vás nebaví se na ně dívat? Můžete je vyměnit, nebo místo tapet vymalovat, ale nejdříve budete muset ty staré nějak sundat. Tapety mají tu nepříjemnou vlastnost, že padají, když mají držet, a drží, když je chcete dát dolů. Proto vám snad přijde vhod pár rad, jak na to.

Jak spočítat tah komína?

Na úvod článku si nejdříve představme, proč se počítá komínový tah. Jedná se o jednu ze součástí vyhlášky, která vstoupila v platnost v roce 2011. Díky této vyhlášce se začala naplno s kontrolou komínů a správný komínový tah je jeho součástí. Pokud bychom se na komínový tah nebo-li komínový efekt podívali z hlediska definice, měla by být vysvětlena nějak takto: Jedná se o fyzikální jev, kdy komínem začne proudit vzduch. Takové proudění je ale přitom vyvolané pouze rozdílnými teplotami a s tím související rozdílnou hmotnostní vzduchu. Teplejší vzduch neustále stoupá nahoru a tak je zajištěno neustálé proudění vzduchu směrem vzhůru.

Jak má být vysoký komín?

Co je nedílnou součástí každého domu a každé střechy? Správně, je to komín. Někdo by si řekl, že se nejedná o nic jiného, než o vyústění odvodu zplodin z kotle ven, ovšem o to překvapivější je, kolik norem a zákonů se komínů týká. Dobrý komín totiž musí být nejenom stabilní, pevný, vzhledný a estetický, ale také odpovídající zákonům a směrnicím. A jaké jsou?

Jak vyčistit zadehtovaný komín?

Dehet je velmi nebezpečným a rizikovým faktorem vznikající nekvalitním pálením v kotli na tuhá paliva nebo v krbové vložce. Mnoho lidí se domnívá, že kotel slouží pouze k přikládání a není třeba se o něj výrazněji start. Jaké je pak jejich zjištění, když dojde na pozdní čištění a je třeba volat profesionální kominíky, kteří z bezpečnostních opatření dehet vypalují, jelikož je hodně hořlavý a snadno se tak vznítí.

Schiedel - vícevrstvé komíny a komínové systémy

Komíny neznáme jenom z pohledu čapí perspektivy, právě ony mají svoji veledůležitou a nezastupitelnou funkci téměř na každém objektu. Aby komín splňoval veškerá kritéria pro jeho bezchybné fungování, aby byl kvalitní a vydržel co nejdéle, měli bychom o nich vědět něco více. Moderní komínové systémy, které budou technologicky zapadat do podoby a koloritu dané stavby, navíc bezpečně a bezchybně plnit svůj účel, jsou zárukou spokojenosti každého současného uživatele.

Stavba komínu svépomocí

Komín je stavební konstrukce, která slouží k bezpečnému odvádění plynných spalin z kotlů do volného prostoru. Spaliny vznikají hořením a jejich množství je ovlivněné především druhem a kvalitou paliva. Komíny dělíme buď na jednovrstvé nebo vícevrstvé. Existují i další dělení, ale ty si necháme na příště.