Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak využít PET lahve?

  

Někdo je miluje, jiný nesnáší, ale používáme je všichni. PET láhve jsou jedním z nejoblíbenějších nápojových obalů na celém světě. Přitom petky, jak jsme si je v Čechách pojmenovali, nepoužíváme zas až tak dlouho.

První PET láhev použila společnost Coca-Cola v roce 1978 a poměrně dlouho se do nich stáčely jen nealkoholické nápoje, včetně stolních a minerálních vod. V posledních letech se v nich běžně dá koupit pivo i víno. A tak máme malými i většími lahvemi z polyethylentereftalátu stále více zamořují zeměkouli.

Co s nimi?

Nejjednodušší je vyhodit je do kontejneru na plast a nechat recyklaci na nějakém specialistovi. Ale protože Češi jsou kutilové, existuje i řada jiných možností, jak petky využít. Několik vám jich přinášíme pro inspiraci.

Krmítko

Krmítek se dá vyrobit z PET láhve hned několik. Jedno z nich je například láhev naplněná zrním, do níž jsou zasunuty napříč vařečky. Z jedné strany tak mají ptáci bidýlko a z druhé strany si mohou zrní na vařečce pohodlně nabírat. Z láhví se dají udělat i pítka, třeba do voliér. Budete potřebovat dvě láhve. Jednu petku rozřízněte na půl a v dolní části vyřízněte otvor několik centimetrů nad dnem z boku. Pak do seřízlé části vložte celou láhev naplněnou vodou a díky spojitým nádobám vytvoříte pítko, kde se voda bude doplňovat z láhve neustále na stejnou úroveň hladiny.

Dekorace

Z petek se dají vytvořit nejrůznější dekorační předměty či prvky. Láhve můžete různě vystřihovat a pomocí tepla tvarovat. Z plastu mohou vzniknout motýlci, květinky, vázičky, dózičky, nebo svícny. Dokonce i vánoční ozdoby se z nich dají vyrobit. Může se natírat barvami, polepovat tapetami či samolepkami, ustřižené díly různě proplétat. Z petek můžete vyrobit i obaly na květináče, třeba tak, že je polepíte barevnými bavlnkami, nebo horní část láhve nastřihnete na jednotlivé pruhy, ohnete je a přilepíte ke dnu. Možností je v podstatě nekonečné množství.

Mop

Taky si pamatujete na skvělý rýžový kartáč, co měla babička a dalo se s ním v podstatě cokoli vydrhnout? Z petek si můžete vyrobit originální pevný mop Ustřihněte vršek PET láhve v délce požadovaných třásní mopu. Pak láhev opatrně rozstříhejte na úzké proužky až do výšky zhruba 5 centimetrů pod hrdlem. Vezměte další petku a postupujte stejně, jen ustřihněte i hrdlo, abyste druhou (a obdobně i další láhve) mohli navléct na první láhev s hrdlem a vytvořit tak hustější třásně. Hrdlo nakonec nasaďte na násadu, připevněte  páskou nebo drátem a můžete se dát do úklidu.

Květináče

Z malých i velkých PET láhví je možné udělat i květináče, třeba na balkon či na terasu, v nichž si můžete pěstovat bylinky a máte-li velké tří či pětilitrové láhve, klidně i hlávkový salát či jinou zeleninu. Láhve se používají naležato, přičemž horní část odříznete. Pak stačí vsypat zem a můžete sázet. Výhodou takových květináčů je, že si s nimi balkon ani terasu neumažete. Jen musíte dávat aby v nich nebylo moc sucho, nebo naopak moc vlhko.

Taburet

Když k sobě svážete do kruhu postavené láhve, které vložíte mezi dvě kola z kartonu a obalíte fólií. Ten pak dále obalte molitanem, nebo jinou měkkou hmotou a máte základ taburetu. Stačí jen potáhnout látkou nebo umělou kožešinou a je hotovo.

Koš na prádlo

Z petek stejné barvy můžete vyrobit i hezký koš na prádlo. Láhev stříhejte dokona na stále stejně široký proužek. Může být úzký, třeba jen dva centimetry, nebo širší, 5 - 7 cm. Nastříhané pruhy použijte jako materiál pro upletení koše ve tvaru kostky. Pokud nebude držet tvar, můžete hrany teplem vytvarovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články