Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zabránit rosení plastových oken?

  

S příchodem topné sezóny se začne projevovat častý problém domů a bytů s plastovými okny - rosení. Proč se to děje a co s tím dělat?

Proč se okna rosí?

Plastová okna mají řadu výhod - tvarovou i barevnou stálost za skvělou cenu, ale také jednu velkou nevýhodu. Na rozdíl od dřevěných takzvaně nedýchají, to znamená, že dokonale těsní a vlhkost nepropouštějí. Dřevo má v sobě drobné skulinky a trhlinky, jimiž může vzduch cirkulovat, plast je nepropustný. Hlavně v noci, kdy je největší rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou vzduchu, se vlhkost zachycuje na nejchladnější části místnosti. Tou je právě okenní tabule.

Zkondenzovaná voda u plastového okna

Jak tomu zabránit?

Jediným řešením je snížit vlhkost v místnosti pořádným větráním. Moderní plastová okna mají tzv. mikrocirkulaci, to znamená, že okno může vlastně téměř neustále aspoň minimálně větrat. Pokud máte nová okna, určitě u nich najdete návod na správné používání. Jestli už ho nemáte, podívejte se na stránky výrobce oken.

V každém případě byste měli snížit vnitřní vlhkost na 50 - 60 %. Máte-li problémy s rosením oken, určitě se vám vyplatí investovat pár korun do vlhkoměru. Správně větrejte. V létě může v podstatě kdykoli nechat otevřenou alespoň ventilačku (samozřejmě pokud nebydlíte v přízemí a neohrozíte tím svou bezpečnost). V zimě se doporučuje spíše krátké a intenzívní větrání vícekrát za den. Nejúčinnější je větrání průvanem. Pokud máte okna proti sobě (nebo aspoň dveře proti oknu), zkuste to aspoň jednou denně na čtvrt hodiny.

Když se přes noc okna orosí a ranní větrání vlhkost na skle kompletně nezlikviduje, otřete je papírovou utěrkou do sucha. Tu pak cestou do práce vyhoďte do kontejneru na papír, nenechávejte nasáklou utěrku doma v koši na papír, voda by se z ní odpařila opět do vzduchu uvnitř bytu a skončila zase na sklech.

Vlhkost můžete snížit i odvlhčovači. Běžně se prodávají plastové nádoby na speciální tablety, které do sebe vlhkost nasáknou. Máte-li doma hodně vlhko, vyplatí se půjčit si před topnou sezónou elektrický odvhlčovač v půjčovně nářadí. Za víkend se tak zbavíte i desítek litrů vody.

Co určitě nedělat

  • Byt či dům nepřetápějte, čím větší kontrast v teplotách uvnitř a venku, tím lepší podmínky pro rosení oken. Navíc je přetápění zbytečným výdajem a není dobré ani pro vaše zdraví.
  • Nezvyšujte zbytečně vlhkost v interiéru, což znamená:
    • nesušte doma prádlo
    • nevařte bez větrání (pokud nemáte výkonnou digestoř, vždy otevřete okno)
    • nepřehánějte to s pokojovými květinami

Když budete dodržovat návod k použití, budete určitě s plastovými okny spokojeni. Určitě ale rosení nepodceňujte, mohl by se dostavit ještě větší problém v podobě plísní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články