Mramor je krásný a již tisíce let i velmi populární stavební materiál. Používá se jako podlahová krytina, na obklady stěn i výrobu nábytku. Najdete ho i na hřbitovních náhrobcích nebo na sochách do interiéru i exteriéru.
Mramor je krásný a již tisíce let i velmi populární stavební materiál. Používá se jako podlahová krytina, na obklady stěn i výrobu nábytku. Najdete ho i na hřbitovních náhrobcích nebo na sochách do interiéru i exteriéru.
Mramor je krystalický vápenec, který obsahuje více než 95 % kalcitu. Mohou do něj být vmíchány jílové hmoty, různé nerosty, jako například grafit, limonit, hematit a další, i organické látky, které původně čistě bílý mramor zabarvují. Dnes se ale často jako mramor označují všechny vápence, které je možné vyleštit.
Je citlivý na poleptání a různá znečištění, proto je třeba mu věnovat péči hned od chvíle, kdy si něco mramorového pořídíte. Pokud jej máte venku, je vhodné učinit i preventivní opatření proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Proto se doporučuje mramor natřít vodu a oleje odpuzujícím prostředkem, který lze zakoupit v drogerii, nebo v domácích potřebách. Taková impregnace mramoru chrání před tím, aby se do něj skvrny hluboce nezapustily, a usnadňuje i jeho čištění.
Mramor nesmí přijít do styku ani s rozpouštědly, protože rozpuštěná nečistota by se póry vsákla do mramoru a obarvila by ho, takže výsledkem by byly skvrny.
CC: Pete
Mramor nemá rád cokoli s obsahem kyseliny a to nemusí být jen skutečné chemikálie. Nezapomeňte, že kyseliny obsahují také nápoje, jako jsou ovocné šťávy, mléko, víno či pivo, a pozor byste si měli dát i na ocet. I sebe slabší kyseliny totiž povrch mramoru naleptají, naruší texturu mramoru a vzniknou skvrny, které půjdou odstranit jen velmi těžko.
Pokud se vám podaří něco z výše uvedených tekutin na mramor vylít, musíte hlavně jednat okamžitě a velmi rychle. Povrch okamžitě otřete a pak opakovaně omyjte čistou vodou, Když nebude kyselina působit delší dobu, jeho povrch to nepoškodí, ale když na vylitý džus či víno přijdete až druhý den po party, budete muset zřejmě povolat specializovanou firmu. To samé zvolte ve chvíli, kdyby byla na mramor vylita nějaká hořlavina.
Chemickým látkám se pokud možno vyhýbejte. Vždy zkuste čistou vodu jako první krok a to i několikrát. Pokud to nepomůže, zkuste si vyrobit čisticí pastu z kaolínu a bělidla na látky (to dostanete v každé drogerii). Místo bělidla můžete použít také šestiprocentní roztok hydrogen peroxidu. Bělidlem nebo roztokem peroxidu (podle toho, co obsahuje pasta) navlhčete povrch mramoru, který chcete čistit. Na ten pak dřevěnou špachtlí naneste asi 2 cm připravené pasty.
Ošetřované místo zakryjte igelitem, který připevněte pevně k podkladu tak, aby nikde nebyly vzduchové bubliny. Pak nechte pastu 2 dny bez přístupu vzduchu, aby pasta nevyschla. Pak pastu opatrně odstraňte dřevěnou nebo plastovou stěrkou či špachtlí tak, abyste povrch nepoškodili. Pak ošetřený kus mramoru skutečně důkladně umyjte studenou vodou a nechte uschnout. U některých skvrn ale počítejte s tím, že budete muset postup zopakovat.
Uvedený postup ale nelze použít na tmavé kameny, tak je třeba pracovat výhradně s vodou, jinak se kámen zesvětlí.
Další variantou čištění je kus dužniny s citronu lehce posypaný solí. Tím velmi opatrně skvrnu potřete a pak jen do sucha vyleštěte měkkým hadrem.
Mramor můžete vyčistit také jemným kartáčem, na který nanesete trochu tekutého písku na nádobí, ale musí být bez obsahu fosfátu. Mramor nejdřív namočte, pak kartáčkem s pískem očistěte a nakonec důkladně opláchněte čistou vodou
Můžete také navštívit hobby market nebo kamenictví a koupit si specializovaný prostředek na čištění mramoru. Kameník by vám mohl také poradit, co přesně dělat. Ať už si vyberete jakoukoli metodu, zkuste ji, pokud možno, na méně viditelné části mramoru. Teprve když funguje, pracujte stejnou metodou i na nejviditelnějších plochách.