Jak osázet střechu?
Zelené střechy jsou stále častějším prvkem měst i součástí nízkoenergetických budov. Zlepšují v mnoha ohledech životní prostředí a jsou-li kvalitně provedeny, tak i užitné vlastnosti budovy. V některých zemích už je zelená střecha třeba u nových průmyslových budov povinností.
Prvním předpokladem pro osázení střechy ke kvalitní konstrukce a hlavně hydroizolace, ale v tomto textu se primárně zaměříme na vlastní výsadbu rostlin na střechách. Rostliny můžeme vysázet v podstatě na jakýkoli typ střechy – od rovné až po velmi šikmé, ale ne každá rostlina se hodí na každý typ střechy. Podle typu vegetace i celkové úpravy dělíme zelené střechy na intenzivní a extenzivní.
Když je zelená střecha intenzivní
Intenzivní zelená střecha je vlastně malá zahrada nad vaší hlavou. Můžete se totiž v ní procházet a pěstovat i keře nebo menší stromky, květiny, ale také zeleninu. Vrstva půdy se u intenzivních zahrad pohybuje mezi 25 až 50 cm. To podstatně rozšiřuje výběr rostlin, které na takovou střechu můžete zasadit.
Musím mít ale mohutnější konstrukci než střecha extenzivní, protože kromě zeminy a zeleně musí unést také chodníčky a nakonec i návštěvníky zahrady. Nezbytností také je speciální protikořenová izolace, tedy fólie, která nedovolí kořenům prorůst až k vlastní konstrukci. Čím více a větších rostlin, tím také vyšší nároky na závlahu a údržbu. Keře a stromky musíte zastřihovat, trávník sekat, květiny a další rostliny udržovat a zbavovat plevele.
Co na takovou střechu můžete vysadit:
- trávu
- květiny, včetně skalniček
- keře
- menší stromy
- vodní rostliny, máte-li na střeše jezírko
- zeleninu
Extenzivní střecha je jen na dívání
Od intenzívní střechy se liší hlavní tím, že se na ní nedá procházet, ale i tak vám může pohled do zeleně udělat mnohem větší radost než třeba pohled na asfalt nebo plech. Vrstva země je mnohem nižší, obvykle 8 až 15 cm, takže se na takový typ střech hodí jen méně náročné a mělce kořenící rostliny. Zatížení je také podstatně menší než u střechy intenzívní. Extenzívně jsou osázeny téměř všechny střechy šikmé. Jen se nesmí u šikmých střech zapomenout na zábrany, které chrání střechu před skluzem vrstvy země i s rostlinami na zem. Extenzivní ozelenění je vhodné i pro starší střechy, u kterých již nelze ovlivnit konstrukční únosnost.
Vysadit na extenzivní střechu můžete na vrstvu půdy i závlahu nenáročné rostliny, a to:
- divoké trávy
- skalničky, např. kosmatce
- sukulenty, např. rozchodníky
- trsy mateřídoušky apod.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 2.5/5 (2 hlasy)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Střecha