Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak osázet střechu?

  

Zelené střechy jsou stále častějším prvkem měst i součástí nízkoenergetických budov. Zlepšují v mnoha ohledech životní prostředí a jsou-li kvalitně provedeny, tak i užitné vlastnosti budovy. V některých zemích už je zelená střecha třeba u nových průmyslových budov povinností.

Prvním předpokladem pro osázení střechy ke kvalitní konstrukce a hlavně hydroizolace, ale v tomto textu se primárně zaměříme na vlastní výsadbu rostlin na střechách. Rostliny můžeme vysázet v podstatě na jakýkoli typ střechy – od rovné až po velmi šikmé, ale ne každá rostlina se hodí na každý typ střechy. Podle typu vegetace i celkové úpravy dělíme zelené střechy na intenzivní a extenzivní.

Když je zelená střecha intenzivní

Intenzivní zelená střecha je vlastně malá zahrada nad vaší hlavou. Můžete se totiž v ní procházet a pěstovat i keře nebo menší stromky, květiny, ale také zeleninu. Vrstva půdy se u intenzivních zahrad pohybuje mezi 25 až 50 cm. To podstatně rozšiřuje výběr rostlin, které na takovou střechu můžete zasadit.

Musím mít ale mohutnější konstrukci než střecha extenzivní, protože kromě zeminy a zeleně musí unést také chodníčky a nakonec i návštěvníky zahrady. Nezbytností také je speciální protikořenová izolace, tedy fólie, která nedovolí kořenům prorůst až k vlastní konstrukci. Čím více a větších rostlin, tím také vyšší nároky na závlahu a údržbu. Keře a stromky musíte zastřihovat, trávník sekat, květiny a další rostliny udržovat a zbavovat plevele.

Co na takovou střechu můžete vysadit:

  • trávu
  • květiny, včetně skalniček
  • keře
  • menší stromy
  • vodní rostliny, máte-li na střeše jezírko
  • zeleninu

Extenzivní střecha je jen na dívání

Od intenzívní střechy se liší hlavní tím, že se na ní nedá procházet, ale i tak vám může pohled do zeleně udělat mnohem větší radost než třeba pohled na asfalt nebo plech. Vrstva země je mnohem nižší, obvykle 8 až 15 cm, takže se na takový typ střech hodí jen méně náročné a mělce kořenící rostliny. Zatížení je také podstatně menší než u střechy intenzívní. Extenzívně jsou osázeny téměř všechny střechy šikmé. Jen se nesmí u šikmých střech zapomenout na zábrany, které chrání střechu před skluzem vrstvy země i s rostlinami na zem. Extenzivní ozelenění je vhodné i pro starší střechy, u kterých již nelze ovlivnit konstrukční únosnost.

Vysadit na extenzivní střechu můžete na vrstvu půdy i závlahu nenáročné rostliny, a to:

  • divoké trávy
  • skalničky, např. kosmatce
  • sukulenty, např. rozchodníky
  • trsy mateřídoušky apod.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články