Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit zápach ze septiku?

  

Nejen trpaslíci na zahradě, ale hlavně obyvatelé přilehlého domu mohou být zaskočeni nepříjemným zápachem linoucím se ze septiku. Nejhorší to bývá při prudké změně počasí, nebo při velmi vysokých letních teplotách. Snášet tuto nepříjemnost ale nemusíte ani když zrovna nemůžete septik nechat hned vyvézt.

Bakterie jsou do boje

K odstranění odpudivého zápachu slouží například výrobky obsahující kombinaci speciálně vypěstovaných kmenů bakterií. Ty se aktivizují, kdykoli se dostanou do vody s organickým odpadem. V takovém případě začnou bakterie produkovat zvláštní enzymy, které pomáhají rozkládat odpady organického původu s obsahem bílkovin, škrobů, uhlovodanů, tuků (živočišného i rostlinného původu).  Díky podobným přípravkům se snižuje hromadění pevných organických látek, kalů a také tvorba pěny v septiku. Působení bakterií mění pevné kaly a usazeniny v odpadní vodu, která je už natolik pročištěná, že ji lze použít jako hnojivou zálivku pro květiny a trávník. Když se rozloží odpad, zmizí i příčina problému se zápachem.

Proč je třeba koupit bakteriální přípravek?

Logicky by se zdálo, že v septiku už bude bakterií dostatek. Ty správné bakterie tam skutečně jsou, ale v malém množství. Proto je jich třeba do septiku přidat víc, aby se tak rozklad organického odpadu podstatně zrychlil. Až 90 procent organického odpadu je tvořeno sloučeninami uhlíku, kyslíku a vodíku. Bakterie tyto sloučeniny rozkládají na stále jednodušší látky, až nakonec zůstane jen voda a oxid uhličitý. Voda zůstane v septiku, oxid uhličitý se uvolní do vzduchu.

Bakteriální směs se dodává obvykle v prášku, jsou tedy neaktivní a snáze se uchovávají. Před použitím se bakterie jednoduše oživí. Podle návodu výrobce odeberte příslušné množství prášku, vsypete ho do vlažné vody, důkladně promícháte a necháte odstát. Pak stačí roztok nalít do toalety nebo výlevky. Bakterie se dají do boje okamžitě.

Současně s bakteriálními přípravky ale nelze používat čisticí prostředky s obsahem chloru či louhů. Pokud byste jejich zbytky spláchli do odpadu, aktivita bakterií by se značně snížila, nebo až zastavila.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.83/5 (6 hlasů)





Související články