Povětrnostní vlivy ovlivňující životnost stavby

Životnost stavby je ovlivněna řadou faktorů. Mezi tyto faktory patří především povětrnostní podmínky, které mají zásadní vliv na budovy. Díky mnohaletým zkušenostem, jsme v dnešní době již „dostatečně“ informováni o možných následcích, které mohou vzniknout. Nejnepříznivějšími vlivy jsou déšť a sníh, silný vítr, mráz, otřesy a chvění (zemětřesení).

I přesto, že víme mnoho, příroda nám ukazuje, že opak je pravdou. Rok co rok se zdá, že počasí je horší a horší. Nebo jsme snad díky informačním kanálům, jako je internet, televize a rádio mnohem více informováni než předchozí generace? Kdo ví. S jistotou můžeme říct, že dnes máme přístup k nevyčerpatelnému zdroji informací. Tento problém nás, ale nezajímá. Pojďme zpět k tématu o nepříznivých vlivech na životnost stavby.

Obsah článku:

Vlivy působící na stavbu

Povětrnostní vlivy - voda, sníh, vítr a zemětřesení(Autoři Dmitry KalininPhil Roeder, TaylorDaisuke TSUDA CC)

Nyní si postupně projdeme jednotlivé vlivy a povíme si, které části budovy zásadně ovlivňují.

Déšť  a sníh

Ovlivňuje obálku budovy, kterou tvoří střešní konstrukce, obvodové nosné stěny, okna, dveře i prosklenéi stěny. Problém může nastat právě tehdy, když jsou nekvalitně provedené styky jednotlivých konstrukcí (oplechování komína, atiky, štítové stěny, střešních oken, nesprávné osazení svodů, špatné provedení vnějších parapetních desek) nebo též opotřebováním konstrukce.

O základních hydroizolačních principech se dočtete více zde - hydroizolační principy.

Vítr

Silný vítr panuje nejčastěji horských oblastech a otevřených prostorách. Porušuje krytinu a oplechování budov. V kombinaci s deštěm způsobuje zatékání do konstrukce. Pokud tedy stavíte v horských oblastech, nešetřete na kotvení střešní krytiny a jiných konstrukcích, které mohou být vystaveny hlavně silnému nárazovému větru.

POZOR! - Nárazy větru mohou způsobit nemalé škody!

Mráz

Mráz porušuje vnější mokré zděné konstrukce a omítky. Voda při zmrznutí nabývá na objemu a tak postupně vytváří v omítce praskliny a trhliny (Jak na opravu starých omítek?). Rok od roku se navíc trhliny budou zvětšovat a zvětšovat. Jedinou šancí, jak zabránit rozšiřování trhlin, je jejich opravení. Důležité je vybrat správný a kvalitní materiál na vyspravování prasklin v omítce. Pamatujte, že by jste je měli opravit až konstrukce dokonale vyschne.

Otřesy a chvění

Dalším nepříznivým vlivem jsou otřesy a chvění (samotné zemětřesení se naštěstí u nás vyskytuje pouze ojediněle). Otřesy mohou vzniknout vlivem dopravy nebo kvůli důlním sesuvům. Jednou z možností, jak předejít otřesům stavby, je správný výběr pozemku. Pokud budete mít postavený dům v těsné blízkosti komunikace, pak na 100% očekávejte chvění.

Projevem otřesů jsou praskliny. Pokud bydlíte ve starém objektu a vytvoří se po stěnách praskliny, které se neustále zvětšují. Na nic nečekejte a kontaktujte odbornou osobu. Nejlépe statika, který stav konstrukce řádně posoudí a poradí Vám, jak postupovat při opravě prasklin, vzniklé otřesem objektu.

Kdo je statik? -  stavební inženýr, zabývající se statikou stavebních konstrukcí. Hlavní náplní práce statika je navrhování a posuzování nosných konstrukcí a konstrukčních postupů tak, aby odpovídaly požadavkům bezpečnosti, hospodárnosti, funkčnosti a životnosti s ohledem na platnou legislativu. http://cs.wikipedia.org/wiki/Statik

Ostatní vlivy

Dále působí nepříznivě trvalé uzavření stavby. Nevyužíváním objektu dochází k řadě poruch, které jsou převážně vyvolány vlhkostí - 7 příčin, proč venkovní zdi vlhnou.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 





Související články


Aktuální články