Podklad musíte připravit
Pokud nechcete mít na položeném linu hrbolky, musíte si jako první krok připravit podkladovou plochu. Podlaha musí být před pokládkou suchý, čistý a rovný. Pokud se nejedná o novostavbu, musíte odstranit zbytky všech nátěrů, zbytků po předešlé podlahové krytině, lepidlech, asfaltu a podobně.
Jsou-li na podkladu praskliny či větší vydrolená místa, můžete použít na opravy tmel. Pokud má ale podlaha sklon větší než 2 mm na 200 cm délky, budete ji muset vyrovnat. K tomu slouží cementové samonivelační stěrky. U stěrek nezapomeňte pohlídat, zda jsou vhodné pro plánovanou zátěž lina. Na upravený povrch pak aplikujte penetraci.
Co byste měli mít na pokládku připravené
- kladívko
- pravítko (ocelové)
- nůž (klasický nebo akumulátorový)
- vhodné lepidlo
- špachtle nebo stěrka na nanášení lepidla
- ořezávač okrajů lina
- přítlačný válec
- horkovzdušná svářečka a svařovací šňůrky
- ruční frézka
- přítlačný válec
Skoro všechno se dá nějak improvizovaně nahradit, ale jednodušší je si potřebné nástroje koupit a stroje půjčit. Nezapomeňte také, že jednotlivé dodávky lina se mohou trochu lišit v odstínu. Proto nakupujte potřebné množství vždy z jedné a téže dodávky.
Lino je citlivé na teplotu
Linoleum potřebuje určitý čas na aklimatizaci. Doporučuje se tedy minimálně 24 hodin před vlastní pokládkou umístit lino do místnosti, kam bude pokládáno. Pokud se jedná o běžnou obytnou místnost, měla by být vytopena minimálně na 18°C. Pokud to uděláte, materiál si zvykne na specifické podmínky dané místnosti a bude se vám s ním lépe pracovat. Stejná minimální teplota musí být i při samotné pokládce a vlhkost nesmí překročit 70 %. Určitě nepoužívejte během pokládky podlahové topení. To vypněte aspoň 2 dny předem a minimálně dva dny po pokládce ho nezapínejte, aby lepidlo dobře zaschlo. Je-li chladno, zajistěte jiný zdroj tepla, než je podlahové topení, aby se teplota v místnosti držela v rozmezí 18 až 27° C.
Potřebujete nařezat pásy
Je vhodné mít lino oněch 24 hodin předem už nařezané na pásy potřebné délky. Nikdy ne kratší. Delší pás se dá oříznout, kratší už prodloužíte jen těžko. A nezapomeňte na rezervu, když budete linoleum vytahovat do olištování. Až budete přemýšlet, jak lino v místnosti pokládat, mějte na paměti několik pravidel:
- pokud to jde, nařezejte si pásy tak, aby budoucí spoje nebyly v místech budoucího největšího zatížení (hlavně okolí dveří)
- u čtvercových místností se pásy kladou ve směru světla
- v dlouhých a úzkých místnostech se kladou po délce místnosti
- pásy nařezané po sobě pokládejte vždy ve stejném směru
Lepení linolea
Při výběru lepidla nešetřete a kupte jen takové, které je určené skutečně pro lepení lina. Prostor pro improvizace není ani při pracovním postupu – řiďte se striktně návodem k použití lepidla. Nepočítejte s tím, že zrovna u vás doma bude stačit na zaschnutí polovina času, než je uvedeno v návodu. Lepidlo naneste ozubenou špachtlí nebo stěrkou rovnoměrně po celé ploše a důkladně ho rozetřete. Lepidlo rozetřete a postupně pokládejte jednotlivé pásy lina. Pozor na vzduchové bublinky – vytlačte je od středu směrem k okrajům pásy. Přítlačným válcem a na nepřiléhající místa dejte závaží.
Spoje
Poslední krokem je svaření spojů, které jednotlivé pásy vodotěsně uzavře. Svařovat ale nezačínejte dřív, než bude lepidlo dokonale suché. Můžete použít svařovací šňůry v barvě lina, kontrastní, případně i vícebarevné, záleží jen na vašem vkusu. Svařování probíhá při teplotě 350° C. Svařený spoj pak ještě zarovnejte ruční frézkou.
První ošetření položeného linolea
Chcete-li, aby vaše lino odolávalo nečistotám a vlhku, ošetřete ho několika vrstvami voskového nátěru. Bude se vám lépe udržovat a prodlouží se i jeho životnost.