Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyměnit termostatickou hlavici?

  

Termostatické hlavice jsou už dnes běžným standardem, ale dost z nás si ještě pamatuje černá plastová kolečka, která uměla radiátor buď otevřít naplno, nebo zavřít. Nic mezi tím nastavit nešlo, takže jste buď mrzli, nebo se potili.

Výhody termostatické hlavice

Díky termostatické hlavici si nastavíte teplotní komfort tak, jak vám vyhovuje, a ještě navíc dost ušetříte. Pokud například bydlíte v panelovém domě s centrálním vytápěním, nemůže moc ovlivnit začátek ani konec topné sezóny. Když bydlíte v některém z prostředních bytů a máte kvalitní okna, případně i zateplenou fasádu, často moc topit nepotřebujete, stačí jen temperovat. Třeba ložnici v pohodě vytopí i trubky s rozvodem teplé vody.

Výhodou termostatické hlavice je, že díky přesněji nastavené teplotě se přivře radiátorový ventil. Tím se zmenší průtok teplé vody radiátorovým tělesem, do vytápěné místnosti jde méně tepla a vy šetříte. Například v typické panelákové kuchyni je naprosto zbytečné intenzívně topit ve chvíli, kdy vaříte nebo pečete. Kuchyň z větší části vytopí sporák a trouba. Nebo je-li v zimě slunečný den a vy máte okna na jih, je zbytečné přes den naplno topit. A právě proto je regulace za pomoci termostatické hlavice výhodná a praktická.

Termostatická hlavice

Autor: moritz

Termostatická hlavice se vyplatí

I manuální termostatická hlavice umožňuje nastavit teplotu s přesností kolem 1 °C, u hlavic s termostatem je to ještě přesnější. Nebudete muset dlouze větrat ani platit přehnané účty za topení. Domácnosti s radiátory vybavenými termostatickými hlavicemi ušetří každý rok až čtvrtinu financí za vytápění. A to je v době rostoucích nákladů na dodávky tepla už významná úspora.

Obvykle se hlavice mění v celém domě, ale můžete si hlavice pořídit i jen do svého bytu. Průměrná návratnost pořizovacích nákladů je 1 až 4 roky, takže taková investice do vlastního bytu se vám určitě vyplatí. Jste-li v nájmu, zkuste požádat o výměnu majitele, nebo se s ním aspoň domluvte na úhradě nákladů.

Termostatické hlavice podle typu

Existují dva základní druhy termostatických hlavic:

  • manuální s číselnou stupnicí – nastaví jednu úroveň teploty
  • elektronické (digitální, programovatelné) – jsou napojeny na termostat, takže umožňují nastavit více teplot a lze nastavit i konkrétní teplotní program podle denního času. Ty jsou buď napájeny přímo z elektrické zásuvky, nebo jsou bezdrátové s ovladačem na zdi, případně je programovatelná přímo sama hlavice

Základní předpokladem funkčnosti jakékoli termostatické hlavice ale je, že radiátor je vybaven termostatickým ventilem. Pokud má jen zavírací ventil, tak samotná termostatická hlavice vám bude k ničemu. Na výměnu termostatických ventilů ale jednoznačně doporučujeme oslovit odborníka, protože bez správného vyvážení celé topné soustavy vám ani ta nejdražší hlavice nebude správně fungovat. Naopak, mohla by být poruchová.

Jak hlavici vyměnit?

Pokud potřebujete vyměnit jen manuální hlavici, zvládnete to i sami bez topenáře. Stačí postupovat v několika jednoduchých krocích:

  • uvolněte vroubkovanou část ve směru proti chodu hodinových ručiček a tak odstraňte plastovou část zakrývající termostatický radiátorový ventil
  • na termostatické hlavici nastavte maximální hodnotu, a to jejím otáčením termostatické hlavice proti směru hodinových ručiček
  • nasaďte hlavici na ventil a za pomoci vroubkovaného kroužku ji přišroubujte ba ventil; postupujte opatrně, abyste ventil ani hlavici nepoškodili
  • vroubkovaný kroužek došroubujeme až do konce, kdy kroužek zapadne
  • nakonec přenastavte termostatickou hlavici z maxima na minimum, aby se hlavice správně nastavila

U elektronických termostatických hlavic je základní postup obdobný, ale je třeba se držet konkrétního návodu, který najdete v krabičce. Někteří výrobci mají na webu i video návody, který vám s montáží názorně pomůže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.12/5 (26 hlasů)





Související články