Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak natřít vchodové dřevěné dveře?

  

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na tom, z jakého materiálu jsou dveře vyrobené, jak jsou staré, jsou-li poškozené či bez vad, zda jsou vystaveny přímému vlivu počasí, nebo je chrání veranda či nějaká stříška.

Typy dveří

  • dřevěné
  • plastové
  • kovové (nejčastěji hliníkové)

Výběr nátěrového materiálu

Schválně nepíšu o barvě, protože to zdaleka není jediná alternativa. U dřevěných dveří se místo krycí barvy dají použít také lazury či laky. Lazura se do dřeva vpíjí a jeho struktura zůstává jasně viditelná. Závisí ale na tom, kolik nátěrů lazurou již dveře mají za sebou a také zda používáte tenkovrstvé nebo silnovrstvé lazury. Nevýhodou tenkovrstvých lazur je, že mají o několik let kratší životnost než silnovrstvé lazury, nebo laky.

I bezbarvý lak dokáže částečně zachovat přírodní vzhled dřeva, ale stejně jako silnovrstvá lazura vytvoří na povrchu dveří film, který je bude lépe chránit před vlivy počasí. Takže pokud milujete přírodní dřevo a nevadí vám častější natírání, zvolte lazuru tenkovrstvou, jinak vyberte raději silnovrstvou nebo lak.

Další alternativou je krycí barva, která sice překryje na dřevěných prknech jejich přírodní podobu, ale zase lépe zahladí opravená poškození starších dveří, případně vám může pomoci lépe barevně sladit výrazněji barevnou omítkou s dveřmi.

Plastové dveře jsou na povrchu pokryty speciálními fóliemi, které se nenatírají. Stačí je pravidelně umývat dle pokynů výrobce a měly by vydržet dlouhé roky. Poškoženou fólii je lepší nahradit novou, případně se o vhodném nátěru poradit s výrobcem. Klasické barvy by totiž na fólii nemusely dobře držet.

U kovových dveří záleží na originálním povrchovém provedení. Pokud budete chtít měnit jejich barvu, raději se poraďte s výrobcem. Případně použijte specializovanou barvu na kov, nebo univerzální barvu vhodnou na různé materiály.

Než začnete natírat 

Prvním nutným krokem je zkontrolování stavu dveří. Když na nich nebudou žádné praskliny či jiná poškození a jejich původní nátěr bude v relativním pořádku, stačí je jen nově natřít. Ale jsou-li poškozené, musíte si je nejdříve opravit. Na větší praskliny či otvory použijte tmel. Ten lze koupit v mnoha barevných variantách.  Starý nátěr či případné nerovnosti je vhodné zabrousit buď ručně smirkovým papírem, nebo elektrickou bruskou.

Starý nátěr se nejlépe seškrábne špachtlí poté, co jsme ho zahřáli horkovzdušnou pistolí. Jinou variantou je odstraňovač nátěru. Pozor na výběr prostředku, některé z nich by mohly poškodit vlastní dveře. U chemických odstraňovačů striktně dodržujte návod.

Jak natírat?

Použijete-li univerzální barvu, můžete natřít i kovové části dveří, ale pokud obvykle je lepší dveře vysadit a odstranit z nich všechny kovové prvky. Pak dveře důkladně umyjte, aby na nich nezůstaly žádné nečistoty. Většina profesionálů doporučuje před začátkem samotného natírání i nepoškozené dveře lehce osmirkovat, aby byl jejich povrch hladší a lépe se natíraly.  

Dveře natírejte vodorovné poloze, aby vám nátěr nestékal a netvořily se případně skvrny. Zda si vyberete štětec nebo váleček, záleží na vašich preferencích, ale natírejte pravidelnými tahy a barvu roztírejte do kříže. U krycí barvy budete možná potřebovat více vrstev. Jednotlivé druhy lazur, laků i barev se od sebe mohou lišit. Proto je dobré se nejlépe podívat na webovou stránku výrobce a držet se jeho doporučení. Můžete tam najít i odpovědi na dotazy nebo pracovní postupy, včetně videonávodů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.33/5 (3 hlasy)





Související články